Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektorzy: Władze miasta nie chcą dzieci z innych gmin w łódzkich szkołach

Maciej Kałach
Nową ustawę rekrutacyjną urzędnicy interpretują jako nakaz przyjmowania dzieci z Łodzi
Nową ustawę rekrutacyjną urzędnicy interpretują jako nakaz przyjmowania dzieci z Łodzi Lucyna Nenow
Szefowie podstawówek z Łodzi twierdzą, że dostali wskazania praktycznie, zamykające szkoły dla "obcych" dzieci. Magistrat zaprzecza, ale...

Władze Łodzi postanowiły utrudnić przyjmowanie dzieci z innych gmin do miejskich podstawówek. Tak informacje z ostatniego zebrania z urzędnikami zinterpretowali dyrektorzy szkół.

- Wydział edukacji poinformował nas, że wiosną możemy zbierać podania tylko od kandydatów z Łodzi. Inni mogą starać się o miejsce dopiero w sierpniu, ale wiadomo, że wtedy dyrektorzy mają już w zdecydowanej większości nabór pozamykany - mówi szef podstawówki z Widzewa (do tej pory w jednym roczniku szkoła przyjmowała około 30 uczniów spoza Łodzi). Ze spotkania dyrektor zapamiętał, że urzędnicy powoływali się na problemy z odzyskiwaniem subwencji oświatowej na uczniów spoza miasta.

Inny dyrektor, z Górnej, twierdzi, że urzędnicy powoływali się na nową ustawę rekrutacyjną. Według obecnego na zebraniu dyrektora, urzędnicy interpretują ją jako nakaz przyjmowania dzieci z Łodzi. Tymczasem w przypadku szkół ustawa mówi tylko o przyjmowaniu dzieci spoza rejonu podstawówki, a nie spoza gminy. Dzieci spoza gminy pojawiają się w ustawie tylko w przypadku przedszkoli (przedszkole można przygarnąć "obcego" malucha, jeśli zostało miejsce po przyjęciu własnych).

Wyjaśnienie ze strony UMŁ nie jest jednoznaczne.

- Nie było żadnej informacji z strony wydziału edukacji o zakazie rekrutacji dzieci spoza Łodzi - zapewnia Grzegorz Gawlik z biura prasowego magistratu. - Podkreślono jednak, że w pierwszej kolejności do publicznych szkół prowadzonych przez miasto Łódź muszą być przyjęte wszystkie dzieci zamieszkałe w obwodach łódzkich szkół, a więc kandydaci spoza Łodzi mogą być przyjmowani na wolne miejsca, jakimi będzie dysponowała szkoła. Do przyjmowania uczniów zamieszkałych w obwodach szkół podstawowych i gimnazjów obliguje dyrektorów szkół ustawa o systemie oświaty. Miasto Łódź jako organ prowadzący musi zapewnić edukację w miejskich szkołach dzieciom zamieszkałym w obwodach łódzkich szkół - czytamy w stanowisku biura prasowego UMŁ.

Co roku do łódzkich szkół podstawowych przyjmowanych jest około 300 uczniów spoza Łodzi, a do gimnazjów 250 zamiejscowych uczniów.

Władze sąsiadujących z Łodzią gmin wprowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki wobec "obcych" dzieci na razie się nie boją. Od urzędników z Aleksandrowa usłyszeliśmy, że pomyślą o problemie, jeśli faktycznie dzieci dotychczas dowożone do Łodzi trzeba będzie zmieścić w placówkach gminy. Konstantynów podobnych restrykcji zamierzać nie wprowadza, np. wobec dzieci z sąsiedniego Lutomierska.

CHCESZ WIEDZIEĆ, CO ZMIENIA SIĘ W NABORZE? CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Co się zmienia w naborze:

Dotychczas obowiązywała jedna deklaracja wyboru podstawówki i gimnazjum - teraz będą inne zgłoszenia dla dzieci z obwodu szkoły oraz odmienne wnioski dla dzieci spoza rejonu.

Zamiast składać podania w przedszkolu (w przypadku rekrutacji do klasy pierwszej) lub w podstawówce (w przypadku naboru do gimnazjum) rodzice złożą dokumenty bezpośrednio w wybranej szkole. Powstanie w niej komisja rekrutacyjna. Rodzic będzie mógł poprosić szkołę o uzasadnienie decyzji o odmowie przyjęcia do preferowanej szkoły spoza obwodu i się od niej odwołać, najpierw do dyrektora, a potem do sądu.

Dotychczas rodzice kandydatów do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów, zapisując dziecko do szkoły, dokonywali wyboru pomiędzy szkołą obwodową a jedną szkołą spoza rejonu - obecnie ustawa dopuszcza możliwość wyboru trzech szkół spoza obwodu ze wskazaniem preferencji wyboru.

Każda szkoła podstawowa i każde gimnazjum w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016 ma prawo określić własne kryteria przyjęcia dzieci spoza obwodu oraz sposób przeliczania ich na punkty. Za dwa lata zarówno kryteria rekrutacji, jak i sposób przeliczania ich na punkty oraz wymagane dokumenty potwierdzające spełnianie tych kryteriów określi organ prowadzący, czyli samorząd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki