Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dżdżownice w ogrodzie. Przyjaciele czy wrogowie? Czy należy je usuwać? Zobacz, jaki wpływ mają na glebę

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dżdżownice zdecydowanie są pożyteczne i warto je pozostawić w ogrodzie. Mają wpływ na glebę.
Dżdżownice zdecydowanie są pożyteczne i warto je pozostawić w ogrodzie. Mają wpływ na glebę. GettyImages/PhotographyFirm
Na pierwszy rzut oka nie budzą sympatii, ale w ogrodzie mogą okazać się naszymi sprzymierzeńcami. Mowa o dżdżownicach, które nie tylko wpływają na glebę, ale także pomagają walczyć z chorobami roślin. Zdecydowanie warto pozostawić je w ziemi. Co jeszcze dobrego dla nas robią?

Pełzające dżdżownice bardzo łatwo zauważyć w ogrodzie, ale nie powinny budzić w nas lęku. Ich obecność jest potrzebna, a co więcej, powinna być pożądana. Nie tylko przez ogrodników, ale także sadowników czy rolników. W Polsce najpopularniejsze są dżdżownice ziemne oraz kompostowe.

Naturalny kompost. Dżdżownice doskonale spulchniają glebę

Dzięki obecności dżdżownic w krótkim czasie poprawia się kondycja gleby. Drążą one korytarze, które pozwalają dotlenić i nawodnić każdą warstwę ziemi. Odczują to rośliny, które będą lepiej rosły. Dobrze spulchniona gleba to także marzenie każdego rolnika.

Dżdżownice stymulują glebę, także wszelkie drobnoustroje. Ich praca nie ogranicza się tylko do tworzenia korytarzy. Składniki pokarmowe, które wydalają, mają lepszą przyswajalność dla roślin.

- Żerują głównie nocą, wciągając do swoich norek resztki roślinne. Po przetrawieniu resztki są wydalane w postaci gruzełkowatej koprolity – czytamy na stronie PZD - Okręgu Opolskiego w Opolu.

Co ciekawe, obecność robaków wpływa na walkę z chorobami roślin, m.in. śliw, wiśni czy czereśni. Parch odznacza się czarnymi plamami na liściach, w okresie jesiennym kruszy się je i pozwala opaść. Dżdżownice zbierają z podłoża resztki i pomagają zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się.

Jak zatrzymać dżdżownice w ogrodzie? Postaw na naturalność. One nie lubią chemii

Sztuczne nawozy i środki do pielęgnacji roślin nie przyciągną dżdżownic do ogrodu, a stosowanie ich w miejscu, gdzie one występują, może doprowadzić do ich śmierci. Warto wybrać ekologiczne formy uprawy. Dodatkowo, robaki oprócz rozkładających się resztek roślin, żywią się cukrem. Same stanowią zaś pokarm dla niektórych płazów i ptaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki