Dzieci Bałut - murale pamięci [ZDJĘCIA]

  Dzieci Bałut - murale pamięci [ZDJĘCIA]

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  ul. Wojska Polskiego 82
  1/9
  przejdź do galerii

  ul. Wojska Polskiego 82 ©Grzegorz Gałasiński

  Dzieci Bałut jest coraz więcej. Na ścianach łódzkich budynków namalowano kolejnych sześć "murali pamięci", poświęconych dzieciom z Litzmannstadt Getto. W czwartek na godz. 13, przy ul. Spacerowej 8, zaplanowano uroczyste odsłonięcie wielkoformatowych malowideł. Wydarzenie przerodzi się w spacer Ścieżką Murali Pamięci.
  Dzieci Bałut - murale pamięci to sposób na przypomnienie historii dzieci polskich, żydowskich i romskich z Bałut z czasu okupacji hitlerowskiej. W ubiegłym roku powstały pierwsze malowidła przedstawiające trzy wizerunki anonimowych dzieci żydowskich i trzy postaci więźniów obozu dla dzieci polskich.

  W tym roku cykl powiększył się o kolejnych sześć murali:
  • Przy ul. Starosikawskiej 18, na ścianie Przedszkola Miejskiego nr 114, namalowano Abrama Cytryna, którego wiersze i opowiadania, spisane w 24 zeszytach, znajdują się w zbiorach Centrum Szymona Wiesenthala w Los Angeles.
  • Mural przy ul. Spacerowej 8 poświęcony jest Dawidowi Sierakowiakowi, który dokumentował niemiecką okupację pisząc dziennik.
  • Na dwóch muralach przy ul. Wojska Polskiego 82 - a zatem w pobliżu Starej Kuźni, czyli miejsca pamięci po Romach zgładzonych przez Niemców w Łodzi - uwiecznione zostały dzieci cygańskie.
  • Na kamienicach przy ul. Reja 13 i Przemysłowej 16 umieszczono zaś wizerunki więźniów obozu dla dzieci polskich.


  Murale namalował Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artyście pomagał student ASP w Łodzi, Damian Idzikowski.

  Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta", wspólnie z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo