reklama

Dziedziczenie kont emerytalnych II filaru, w tym konta OFE

Andrzej GębarowskiZaktualizowano 
Zapis w testamencie nie wystarczy do dziedziczenia OFE Fot. 123rf
Jeżeli spadkodawca odkładał za życia składki tylko na konto podstawowe w ZUS (I filar emerytalny), to jego pieniądze w ZUS nie podlegają dziedziczeniu. Jeśli jednak zmarły był członkiem OFE (otwartych funduszy emerytalnych), jego składki mogą być dziedziczone - o ile śmierć nastąpiła przed wypłatą pierwszej emerytury. Podobnie dzieje się z kapitałem składkowym zgromadzonym na subkoncie ZUS.
  • Ustawa o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) przewiduje wypłatę spadkobiercy
  • Uposażeni a prawo spadkowe
  • Co z testamentem?
  • Wypłata gwarantowana po osobie w wieku emerytalnym
  • Wypłata gwarantowana
  • Dziedziczenie z III filaru

Warto pamiętać, że przedstawiciel OFE nie zgłosi się do spadkobiercy z informacją, że posiada pieniądze po jego bliskim zmarłym - zainteresowany powinien o nie wystąpić z wnioskiem do funduszu. Osoba ubiegająca się o wypłatę pieniędzy po zmarłym obowiązana jest okazać: odpis aktu zgonu, odpis aktu małżeństwa oraz pisemne oświadczenie stwierdzające, że do chwili śmierci członka funduszu nie zaszły żadne zmiany w stosunkach majątkowych między małżonkami.

Wypłata w dwóch częściach

Ustawa o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) przewiduje wypłatę pieniędzy zgromadzonych na rachunku osoby ubezpieczonej w związku z jej śmiercią w dwóch częściach. Pierwsza część należy się małżonkowi zmarłego członka OFE, druga część należna jest osobie wskazanej (uposażonej) przez zmarłego członka OFE.

Zgodnie z postanowieniem art. 131 ustawy, OFE dokonuje wypłaty połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Jeżeli więc nie nastąpiło żadne ograniczenie wspólności, na rachunek małżonka, prowadzony w OFE, zostanie przelana połowa zgromadzonych środków. Jeżeli małżonek zmarłego nie ma rachunku w OFE i nie założy go samodzielnie, fundusz zobowiązany jest taki rachunek założyć.

Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE, które nie zostaną wypłacone małżonkowi ubezpieczonego, przekazywane są, zgodnie z postanowieniem art. 132, osobom uposażonym przez zmarłego. Wypłaty takiej dokonuje się w terminie 3 miesięcy, ale nie wcześniej niż w terminie miesiąca od dnia przedstawienia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Wypłata następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż dwa lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej.

Jeżeli osobą uprawnioną jest małżonek zmarłego, może on wydać dyspozycję o przelaniu środków na swój rachunek w OFE.

Uposażeni a prawo spadkowe

Powtórzmy, że osoba ubiegająca się o wypłatę pieniędzy po zmarłym obowiązana jest okazać: odpis aktu zgonu, odpisu aktu małżeństwa oraz pisemne oświadczenie stwierdzające, czy do chwili śmierci członka funduszu nie zaszły żadne zmiany w stosunkach majątkowych między małżonkami.

Jeżeli wskazano uposażonych, kapitał zgromadzony na rachunku OFE nie wchodzi w skład masy spadkowej, i tym samym nie mają tu zastosowania przepisy Kodeksu cywilnego (np. uznanie uposażonego za niegodnego dziedziczenia nie ma znaczenia przy przyznaniu środków z OFE). W razie braku osób wskazanych przez zmarłego, zgromadzone środki wchodzą w skład spadku. W przypadku, gdy osoba uposażona odrzuciła spadek, nie może się ona domagać wypłacenia środków zgromadzonych na rachunku zmarłego.

Wszystkie powyższe reguły dziedziczenia konta w OFE dotyczą także subkonta w ZUS.

Spadkobierca powinien powiadomić OFE o śmierci członka funduszu 123rf

Co z testamentem?

Zapis w testamencie nie uprawnia do dziedziczenia po członku otwartego funduszu emerytalnego (OFE) i posiadaczu subkonta w ZUS. Dla obu instytucji ważniejsze są bowiem zapisy, jakie ubezpieczony zostawił w sprawie osób uposażonych np. przy podpisywaniu umowy z OFE. Jeśli ich nie ma, obowiązują przepisy ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Jeśli więc spadkodawca wskazuje w testamencie osoby, które mają dziedziczyć pieniądze zgromadzone w OFE i/lub na subkoncie, to powinien najpierw sprawdzić, czy to wskazanie jest takie samo, jak wskazanie w umowie z OFE.

Jeśli zapisy w testamencie faktycznie są inne niż te, jakie ubezpieczony pozostawił w umowie z OFE, to spadkobiercy sami mogą spróbować spełnić jego ostatnią wolę zawartą w testamencie. W części niepodlegającej transferowi środków na rachunek małżonka możliwe jest bowiem zrzeczenie się świadczenia na rzecz pozostałych spadkobierców w formie aktu notarialnego.

Wypłata gwarantowana po osobie w wieku emerytalnym

Inne zasady dziedziczenia kapitału składkowego dotyczą spadkobierców osoby, która zmarła już po osiągnięciu wieku emerytalnego i zdążyła pobrać należne jej świadczenia (przynajmniej jedno).

Mianowicie osobie uposażonej przez emeryta, który posiadał subkonto ZUS lub konto w OFE i zmarł w okresie pierwszych trzech lat pobierania emerytury, należy się wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci tzw. wypłaty gwarantowanej.

Wypłata gwarantowana jest ustalana jako różnica między kwotą środków zewidencjonowanych na subkoncie a iloczynem liczby pełnych miesięcy, jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym po raz pierwszy wypłacono emeryturę, do końca miesiąca, w którym nastąpiła śmierć emeryta, oraz 1/37 części kwoty zewidencjonowanej na tym subkoncie.

Matematycznie wzór wygląda więc tak:

Wypłata gwarantowana = stan subkonta - ((liczba miesięcy pobieranej emerytury x (stan subkonta/37)).

W przypadku wypłaty z OFE zamiast stanu subkonta trzeba oczywiście podstawić stan konta w OFE.

Brak wskazania osoby uposażonej oznacza wskazanie jako osoby uposażonej współmałżonka, o ile w chwili śmierci emeryta pozostawał z nim we wspólności majątkowej, a w pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku.

Dziedziczenie z III filaru

Oszczędności zgromadzone w ramach III filaru (IKE, IKZE) są w całości dziedziczone - tak jak oszczędności na koncie bankowym. Nie podlegają one podatkowi od spadków i darowizn. Jedyną opłatą, którą muszą ponieść osoby dziedziczące środki z IKZE, jest zryczałtowany podatek dochodowy, którego stawka wynosi 10 proc. Jeżeli jednak spadkobiercy zdecydują się przenieść środki z IKZE spadkodawcy na swoje konto w IKE lub IKZE, nie będą musieli płacić podatku.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Chciałam zapytać czy jako córka mam.prawo do środków z subkonta? Ponoć to wchodzi w spólność majątkową czy wszystkie środki dziedziczy żona zmarlego

G
Gość
2019-01-10T22:43:31 01:00, Luna:

Chciałam zapytać czy w przypadku gdy osoba zmarła 2 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, ale otrzymała z ZUSu informację o przeniesieniu juz środków z OFE do ZUS (w związku z rychłym osiągnięciem wieku emerytalnego), to czy może uposażony ubiegać się o wypłatę tych środków z ZUS?

Tak

L
Luna

Chciałam zapytać czy w przypadku gdy osoba zmarła 2 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, ale otrzymała z ZUSu informację o przeniesieniu juz środków z OFE do ZUS (w związku z rychłym osiągnięciem wieku emerytalnego), to czy może uposażony ubiegać się o wypłatę tych środków z ZUS?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3