Dzięki łódzkim naukowcom żołnierze staną się niewidzialni...

  Dzięki łódzkim naukowcom żołnierze staną się niewidzialni [ZDJĘCIA]

  Michał Meksa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dzięki łódzkim naukowcom żołnierze staną się niewidzialni [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©moratex

  Czy czapka niewidka to tylko bajkowy wymysł? Niekoniecznie, taką czapkę, a raczej cały niewidoczny ubiór, z myślą głównie o żołnierzach, przygotowują wynalazcy z łódzkiego MORATEX-u. W łódzkim instytucie powstają rzeczy, o których jeszcze nie tak dawno można było czytać tylko w książkach fantastyczno-naukowych. Większość z nich służy ochronie życia i zdrowia.
  Mimo upadku wielkiego przemysłu włókienniczego w Łodzi, na szczęście przetrwało zaplecze naukowe, które wspomaga innowacyjne firmy włókiennicze, a istniejący od 1953 r. Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" zdobył już renomę na całym świecie.

  Instytut pod opieką MSW

  Łódzkiemu instytutowi udało się przetrwać dzięki specjalizacji. W Morateksie powstawały nowoczesne konstrukcje hełmów , kamizelek balistycznych, opatrunki czy trudnopalne ubrania dla strażaków. Wraz z upadkiem przemysłu lekkiego w Łodzi, zapotrzebowanie na tego rodzaju wyroby oparte głównie o surowce włókiennicze nie zmalało.

  Zarówno rodzime służby, jak i prywatni odbiorcy szukali wciąż nowych rozwiązań. Instytut oferował dokładnie to, czego poszukiwali. Dziś MORATEX jest pod nadzorem ministra spraw wewnętrznych i administracji i nadal robi to, w czym przodował przez wiele lat.

  - Większość projektów, nad którymi pracujemy, jest przeznaczona dla funkcjonariuszy służb podlegających MSW - mówi dr inż. Elżbieta Witczak, dyrektor MORATEX-u. - W ciągu blisko 60 lat naszego istnienia, wyspecjalizowali-śmy się właśnie w tego typu wyrobach.

  W pancerzu z Moratexu na mistrzostwa Europy

  Lista projektów, nad którymi pracują teraz tęgie umysły w Morateksie robi wrażenie. Pod naukową terminologią kryją się rozwiązania znane dotąd raczej z kart powieści pisarzy w rodzaju Toma Clancy'ego: inteligentne pancerze, materiały niewykrywalne optycznie i niewidoczne dla radarów.

  Nazwa MORATEX coraz częściej pojawia się w serwisach informacyjnych. Instytut zasłynął m.in. zaprojektowaniem zestawów przeciwuderzeniowych dla polskiej policji. Funkcjonariusze będą nosić je podczas zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej. Komenda Główna Policji zamówiła już ponad 5 tys. sztuk tego wyposażenia.

  - Mamy jeszcze jeden powód do dumy - podkreśla dyrektor Elżbieta Witczak. - MSW zleciło nam kontrolę i nadzór nad wszystkimi wyrobami przeznaczonymi dla nadzorowanych lub podległych mu służb.

  MORATEX sprawdza zgodność zamówionych przez służby materiałów z określonymi przez ministerstwo specyfikacjami.

  Niewidzialni dla radarów i noktowizorów...

  Grażyna Redlich kieruje kieruje pracą jednego z 3 zakładów naukowych Instytutu. Jest z nim związana od początku swojej kariery zawodowej. Pracę tu zaczęła pod koniec lat 70. Opowiada o tajemniczo brzmiącym projekcie"Barierowe materiały nowej generacji chroniące człowieka przed szkodliwym działaniem środowiska".

  - Chcemy opracować materiał włókienniczy maskujący w świetle widzialnym, w bliskiej podczerwieni, który nie byłby wykrywalny przez radary współczesnego pola walki oraz dawał maskowanie termalne - wyjaśnia pani Grażyna.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRZEMYSŁ WŁÓKIENNICZY!!!

  bezrobotny tkacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 72

  W Łodzi przemysł włókienniczy upadł -a w Chinach ma się dobrze.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo