Dzięki Toyota Connected Data Lake telemetria wpływa na zwiększanie bezpieczeństwo kierowców

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Udostępnij:
Priorytetem dla Toyoty, światowego producenta samochodów są „connected cars”. Do tego potrzebny jest system przetwarzania danych „Toyota Connected Data Lake” w czasie rzeczywistym. Powstaje on we współpracy z AWS.

Toyota Motor Corporation (TMC), światowy producent samochodów uczynił z „connected cars” priorytet w ramach transformacji od firmy motoryzacyjnej do mobilnej.

TMC i jej spółka Toyota Connected oraz firma zajmująca się analizą big data opracowały nowe technologie, w tym z wykorzystaniem telemetrii dla świadczenia usług powiązanych, które zwiększają bezpieczeństwo kierowców i poprawiają komfort jazdy.

Obecnie, samochody typu connected cars Toyoty standardowo wyposażone są w pokładowy moduł komunikacji danych, który łączy się z siecią Controller Area Network. Korzystając z tego sprzętu, Toyota zapewnia klientom różne usługi powiązane.

Niektóre z nich pomagają kierowcom bezpieczniej korzystać z samochodów. Dane telemetryczne są dostępne w aucie 24×7, a Toyota udostępnia je swoim dealerom (gdy klienci wyrażą na to zgodę).

Na przykład, napięcie akumulatora pomocniczego pojazdu z czasem zmniejsza się. Mając te dane, pracownik salonu dealerskiego może kontaktować się z klientami, aby określić koszty przed wystąpieniem problemów.

Telemetria samochodowa może pomóc firmom zarządzającym flotą pojazdów w monitorowaniu diagnostyki pojazdów, przeprowadzaniu konserwacji zapobiegawczej i zapobieganiu awariom.

Istnieją też inne usługi, takie jak ubezpieczenie samochodu na podstawie użytkowania, które wykorzystuje dane o stylu jazdy, co pomaga kierowcom uzyskać zniżki na ubezpieczenie auta.

Telemetria odgrywa istotną rolę w zrozumieniu zachowań kierowców. Jeśli kierowca korzysta z opcji „opt-in”, na podstawie jego danych dotyczących jazdy można wygenerować ocenę bezpieczeństwa, a kierowca może użyć smartfona do sprawdzenia swoich wyników w zakresie bezpiecznej jazdy.

Pojazd co sekundę generuje dane, które mogą być łączone w większe pakiety w jednominutowych odstępach. Przy milionach połączonych aut, które mają informacje z każdej sekundy drogi, wymagana jest ogromna skala do przechwytywania i przechowywania tych danych.

Aby urzeczywistnić tę wizję, zespół Mobility Team Toyota Connected buduje system przetwarzania danych „Toyota Connected Data Lake” w czasie rzeczywistym we współpracy z AWS.

- Motoryzacja to kolejna z branż, dla której chmura otworzyła nowe możliwości w ramach produktów i usług, jakie dostarcza – mówi Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS.
– Można wymienić takie firmy jak Uber, BMW, KIA, Mazda, Formuła 1 i wiele innych. A czemu właśnie chmura? To niemal nieograniczone moce obliczeniowe pozwoliły firmom gromadzić i przetwarzać dane w skali, która nie była osiągana wcześniej. Inteligentne samochody, podłączone do Internetu, zbierające informacje o tym co robi pojazd w każdej sekundzie ruchu, czy jest sprawny, jaka jest pogoda, czy wpływa ona na jego stan, jazdę – zbieranie, przetwarzanie a następnie wyciąganie wniosków i usprawnianie samochodów i jazdy jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, dostarczanym wraz z chmurą – dodaje Stachlewski.

Data Lake oferuje możliwości zwiększenia bezpieczeństwa klientów. Wczesne wykrywanie usterek rynkowych i wskazywanie pojazdów docelowych dotkniętych tymi usterkami jest możliwe dzięki danym telemetrycznym pobieranym z pojazdów.

Umożliwia to wczesne wykrycie usterek, nim zauważy je klienta. Oprogramowanie pokładowe w samochodach może być stale aktualizowane na bieżąco (OTA), co pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Samochód może wygenerować raport z kontroli stanu technicznego w oparciu o styl jazdy swoich kierowców, który może stworzyć idealny plan konserwacji dla kierowców, pozwalający na bezproblemową jazdę.

Dane dotyczące jazdy dla danego kierowcy oparte na prędkości, ostrych zakrętach, szybkim przyspieszaniu i nagłym hamowaniu mogą być przekształcone na „wynik kierowcy”, który ma wartość od 1 do 100.

Im wyższy wynik uzyskany przez kierowcę, tym bezpieczniej on jeździ. Kierowcy mogą przeglądać swoje wyniki na urządzeniach przenośnych i monitorować na mapie podróży konkretne miejsca. Następnie mogą wykorzystać te dane do skorygowania i zmodyfikowania swoich nawyków związanych z jazdą, aby poprawić swoje wyniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Dzięki Toyota Connected Data Lake telemetria wpływa na zwiększanie bezpieczeństwo kierowców - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie