Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła z Muzeum Sztuki zobaczysz w internecie

Łukasz Kaczyński
Dzieła znajdujące się w zasobach Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać w internecie w Google Art Project.
Dzieła znajdujące się w zasobach Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać w internecie w Google Art Project. Muzeum Sztuki w Łodzi
Dzieła znajdujące się w zasobach Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać w internecie. Muzeum jako jedna z dwóch instytucji kultury w Polsce dołączyło bowiem właśnie do innowacyjnej platformy Google Art Project. Muzeum zaprezentuje w projekcie wybór dzieł z okresu od końca XIX po XX i XXI wiek.

Tylko dwa polskie muzea zaproszone zostały przez firmę Google do zaprezentowania swych kolekcji w ramach innowacyjnej platformy internetowej Google Art Project. Wśród ponad 150 prestiżowych instytucji z 40 krajów, Polskę reprezentują Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie. To ogromna szansa na popularyzację zbiorów, bo z Art Project korzysta rocznie 20 milionów ludzi.

- To Google decydowało, które placówki chce zaprosić. Propozycję dostaliśmy pół roku temu, ale aż do oficjalnego ogłoszenia wiadomości musieliśmy zachować dyskrecję - mówi koordynująca przedsięwzięcie Małgorzata Ludwisiak, wicedyrektor Muzeum Sztuki. - Myślę, że o wybraniu nas zadecydował wyjątkowy charakter kolekcji i sposób w jaki powstała. Jesteśmy bowiem pierwszą w Europie kolekcją sztuki nowoczesnej, a według pewnych kryteriów także pierwszą na świecie!

Jedna czwarta zbiorów Muzeum Sztuki, liczących blisko 24 tys. numerów ewidencyjnych, istnieje w formie cyfrowej. Na razie w ramach Art Project można oglądać 80 dzieł z kolekcji obejmującej wieki XIX, XX i XIX. Obok Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora, Mirosława Bałki, Mieczysława Szczuki, Karola Hillera, Romana Modzelewskiego znajdziemy też Wyspiańskiego, Gierymskiego czy Malczewskiego.

Na Art Project można obejrzeć również film prezentujący część dzieł w szerszym ujęciu i genezę powstania Muzeum Sztuki. Jednak Google już wyszedł z propozycją przygotowania wirtualnego spaceru po Muzeum. Do jego realizacji użyty byłby specjalistyczny sprzęt podobny do tego, który posłużył do przygotowania spaceru po ulicy Piotrkowskiej.

Art Project działa do roku. Dostępne są tam kolekcje najbardziej znanych muzeów na świecie, m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum Orsay w Paryżu, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze, Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi. Są wśród nich obrazy, rzeźby, sztuka uliczna, fotografia, ale i afrykańska sztuka naskalna. Dzieła oglądać można w wysokiej rozdzielczości. Każdy obraz zawiera około 7 miliardów pikseli, co pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły, analizować ruchy pędzla.

Początek kolekcji sztuki XIX i XX wieku, fundującej Muzeum Sztuki, dały starania Władysława Strzemińskiego i zebranych w grupie "a.r." artystów. Dzięki międzynarodowej sieci znajomości i niebywałemu wyczuciu, potrafił on przekonać awangardowych twórców znajdujących się poza głównym nurtem sztuki, do przekazania swoich dzieł na rzecz tworzonego w Łodzi muzeum. Strzemiński chciał, by funkcją tej najbardziej awangardowej w owym czasie kolekcji, była zmiana rzeczywistości i ludzi. Ideały te są bliskie Muzeum Sztuki do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki