ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Dzielnicowy Roku 2017. Dzielnicowy - policjant pierwszego...

  Dzielnicowy Roku 2017. Dzielnicowy - policjant pierwszego kontaktu

  Jarosław Kosmatka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dzielnicowi są ogniwem łączącym policję ze społeczeństwem. Policjanci ci nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonując codzienną

  Dzielnicowi są ogniwem łączącym policję ze społeczeństwem. Policjanci ci nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonując codzienną żmudną pracę są wyposażeni tak samo, jak pozostali funkcjonariusze ©Dariusz Bloch/archiwum Polska Press

  Gdy masz problem, w którym może pomóc policjant - znajdź swojego dzielnicowego. On spróbuje znaleźć rozwiązanie
  Dzielnicowi są ogniwem łączącym policję ze społeczeństwem. Policjanci ci nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonując codzienną

  Dzielnicowi są ogniwem łączącym policję ze społeczeństwem. Policjanci ci nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonując codzienną żmudną pracę są wyposażeni tak samo, jak pozostali funkcjonariusze ©Dariusz Bloch/archiwum Polska Press

  Zmiany w organizacji pracy dzielnicowych obowiązują od początku tego roku. Dzielnicowi wyszli zza biurek i pracują więcej w terenie. Aby było oto możliwe przestali np. realizować nakazy doprowadzeń oraz w mniejszym zakresie uczestniczą w czynnościach innych wydziałów policyjnych. Każdy z dzielnicowych ma wreszcie telefon komórkowy, dostęp do internetu, skrzynkę poczty elektronicznej, a wszystkie dane kontaktowe są jawne dla mieszkańców.

  Wszyscy dzielnicowi przeszli też odpowiednie szkolenia.
  Ponieważ mają być policjantami pierwszego kontaktu, zostali przygotowani do tego, by rozwiązywać problemy mieszkańców, często bardzo nietypowe problemy. Właśnie dlatego musieli przejść dość nietypowe szkolenia. Zostali przygotowani choćby z zakresu komunikacji i umiejętności prowadzenia rozmów. Dzięki temu każdy z nas - bez względu na pochodzenie, wykonywaną pracę, czy charakter - nie będzie miał problemu w swobodnej rozmowie z dzielnicowym

  Dodatkowo we wszystkich powiatach województwa łódzkiego zorganizowano konferencje dotyczące m.in. programu Dzielnicowy bliżej nas. - Uruchomiono forum idei ku bezpieczeństwu i dialogu społecznego, którego celem jest m.in. promowanie programu, wypracowanie formuły pracy dzielnicowych, uczenie dzielnicowych i ich przełożonych skutecznej współpracy z instytucjami, tworzenie lokalnych koalicji, rozwinięcie współpracy z OHP celem minimalizowania społecznego wykluczenia młodych ludzi - mówi Joanna Kącka, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.

  Komu jest potrzebny?  Dzielnicowi są ogniwem łączącym policję ze społeczeństwem. Policjanci ci nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonując codzienną żmudną pracę są wyposażeni tak samo, jak pozostali funkcjonariusze. Jednak ich codzienna praca zdecydowanie różni się od zadań służb np. prewencyjnych. Dzielnicowy to taki policjant pierwszego kontaktu - ale nie od nagłych sytuacji, tylko raczej od sytuacji problemowych. Ma zdiagnozować problem i wskazać drogę do rozwiązania.

  Dzielnicowy powinien znać okolicę, w której pełni służbę jak własną kieszeń. Podobnie problemy lokalnej społeczności nie powinny być dla niego żadną tajemnicą. Musi znać swoich „podopiecznych”, rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów i zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom. Musi też wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy. Co więcej, powinien mieć rozeznanie, kto może stwarzać ewentualne zagrożenia. Dlatego zna osoby, które choćby ze względu na kryminalną przeszłość lub tryb życia, mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych. Musi też wiedzieć, kto w jego rewirze może być najbardziej narażony na niebezpieczeństwo i zaoferować mu profesjonalną pomoc.

  W szkołach dzielnicowi rozmawiają z uczniami o bezpieczeństwie. Kontrolują banki i urzędy pocztowe, a jednym z ważniejszych ich zadań jest pomoc ofiarom przestępstw. Na co dzień też wcielają w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie.

  Od ich codziennej pracy zależy nie tylko wizerunek policji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nas wszystkich.

  Wybierz z nami najlepszego dzielnicowego  Wspólnie z wami chcemy wybrać najlepszego dzielnicowego w Łódzkiem. Na zgłoszenia czekamy do 9 czerwca. Wtedy rozpoczniemy głosowanie. Zgłoszenia uczestników mozna przesyłać na adres: k.szporak@dziennik. lodz.pl.

  Dzielnicowy może zgłosić się sam policjant, ale przyjmujemy też zgłoszenia od mieszkańców.

  Jak znaleźć dzielnicowego?
  Przez aplikację mobilną. Najszybciej znajdziesz swojego dzielnicowego przy pomocy aplikacji mobilnej na tablety i telefony komórkowe. Aplikacja o dźwięcznej nazwie „Moja komenda” nie tylko ułatwia lokalizowanie komisariatów policji w całym kraju, ale i daje możliwość łatwego kontaktu właśnie z dzielnicowymi. Przy pomocy jednego kliknięcia możemy uzyskać połączenie telefoniczne z naszym dzielnicowym. Wystarczy, że podamy adres zamieszkania a aplikacja wskaże i połączy się z właściwym dzielnicowym.

  Na stronie internetowej policji. W 2016 roku wdrożono w policji nowy system portali informacyjnych. Wszystkie jednostki mają od tego czasu zbieżne wizualnie strony internetowe. Na stronach wszystkich komend miejskich i powiatowych jednostek policji bez trudu znajdziemy kontakt do naszego dzielnicowego. Wystarczy wejść na stronę komendy, np. www.lodz.policja.gov.pl i kliknąć w górnym menu strony w odsyłacz „Twój dzielnicowy”. Po chwili dostaniemy listę wszystkich dzielnicowych pracujących w danym terenie wraz z dokładnym opisem rejonów, za które odpowiadają (z wyszczególnieniem ulic i numerów domów).

  Na komendzie policji. Najmniej wygodna droga ale zarazem równie pewna co poprzednie. Wystarczy osobiście stawić się na komendzie lub zadzwonić do oficera dyżurnego danej jednostki. On również w szybkim czasie jest w stanie ustalić, który z funkcjonariuszy jest naszym dzielnicowym. W ten sposób uzyskamy również informacje o adresie email dzielnicowego czy numerze jego telefonu komórkowego.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny