Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka 2017. Dziś świętują najmłodsi

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pixabay.com
Najczęściej rodzą się w środku tygodnia, mają coraz mniej rodzeństwa i coraz starszych rodziców. W ubiegłym roku w województwie łódzkim przyszło na świat 22 794 dzieci

Blisko 418 tys. najmłodszych mieszkańców woj. łódzkiego ma dzisiaj swój dzień. Po raz pierwszy Dzień Dziecka będą świętowały 22 794 maluchy, które przyszły na świat w ubiegłym roku. To o 681 dzieci więcej, niż urodziło się w naszym województwie w 2015 r.

W grupie świętujących pierwszy raz jest 678 bliźniąt oraz 12 trojaczków. W jednym przypadku w naszym regionie urodziły się trzy dziewczynki, w trzech natomiast było to dwóch chłopców i dziewczynka.

Dzieci najczęściej na świat przychodzą w środku tygodnia. W minionym roku w środy w naszym regionie urodziło się 3818 dzieci, a we wtorki 3814 dzieci - czytamy w raporcie Urzędu Statystycznego w Łodzi.

**Zobacz też:

Dzień Dziecka 2017 w Łodzi. Atrakcje dla dzieci w całym mieście. Sprawdź, co robić 1-4 czerwca

**

Kolejny pracowity dzień na porodówkach w naszym regionie to czwartek. Tego dnia tygodnia w 2016 r. urodziło się 3689 dzieci. W szpitalach i na oddziałach położniczych najspokojniejsze są weekendy, a zwłaszcza niedziele. W ubiegłym roku siódmego dnia tygodnia przyszło u nas na świat zaledwie 2194 dzieci.

Niestety coraz częściej dzieci świętują swój dzień w pojedynkę, dominują bowiem jedynacy. Czy to się zmieni?

- Prawie jedna czwarta pierwszych dzieci nie doczeka się nigdy rodzeństwa - zaznacza prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Jeśli w przyszłości utrzyma się tzw. wzorzec płodności z 2015 r., to 35,8 proc. kobiet nie doczeka się potomstwa, a 25,9 proc. dzieci nie będzie miało rodzeństwa. Brata lub siostry w takiej sytuacji może się spodziewać 53,6 proc. pierwszych dzieci, a 15,4 proc. może liczyć na dwoje rodzeństwa. Tylko 5,4 proc. dzieci może się spodziewać przynajmniej trójki braci lub sióstr.

**Czytaj też:

Dzień Dziecka 2017 w Łodzi. Darmowe pociągi 1 czerwca

**

Mimo demograficznej zapaści są pewne zalety takiej sytuacji. Dzieci w takich rodzinach - jak zaznacza prof. Piotr Szukalski - mają większą szansę na otrzymywanie intensywnej opieki ze strony rodziców. Rodzice bowiem poświęcają uwagę, czas i pieniądze mniejszej liczbie dzieci.

Niskie wskaźniki demograficzne w naszym regionie to m.in. skutek tego, że przyszli rodzice zwlekają z decyzją o posiadaniu potomstwa. W ostatnich 20 latach coraz bardziej podnosi się wiek matek oraz ojców. Prof. Szukalski i tu znajduje jasne strony.

- Dzieci mają rodziców bardziej dojrzałych i emocjonalnie przygotowanych do rodzicielstwa - mówi demograf.

- W większości wypadków dzieci starszych rodziców mają lepsze warunki materialne, niż miałyby, gdyby na świat przyszły wcześniej. Coraz częściej jednak pierwszy raz matkami zostają kobiety w wieku 35 lat i więcej, a ojcami mężczyźni starsi od swojego potomstwa o cztery - pięć dekad. To może być źródłem wielu kłopotów podczas typowego buntu dzieci w okresie dorastania, tym bardziej wyrazistego, im większa różnica wieku między pokoleniami.

Zobacz:DZIEŃ DZIECKA 2017: Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych. Życzenia na Dzień Dziecka śmieszne SMS

Ponadto dzieci starszych rodziców w mniejszym stopniu mogą liczyć na opiekę ze strony dziadków. W czasach PRL babciami i dziadkami zostawały osoby w wieku czterdziestu kilku lat, natomiast obecnie mają 50, 55 lub nawet ponad 60 lat. Stan zdrowia często nie pozwala im w zbyt dużym stopniu angażować się w opiekę nad wnukami.

Jeszcze w 2006 r. dzieci stanowiły 24 proc. mieszkańców naszego województwa. Co piąty łodzianin nie miał skończonych 18 lat.

W ubiegłym roku dzieci stanowiły już tylko 17 proc. mieszkańców regionu i tylko 14 proc. Łodzi.

FAKTY
Współczesne dzieciństwo nie zawsze jest szczęśliwe. Przybywa dzieci, które muszą zmierzyć się z rozwodem rodziców.

Jak zauważa prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, zdecydowana większość rozstających się małżonków ma dzieci na utrzymaniu.

Co roku w ostatnich latach ponad 50 tys. dzieci doświadcza rozwodu rodziców. W tej grupie dominują małżeństwa tylko z jednym dzieckiem, aż 62,8 proc. par, które zdecydowały się na rozwód, wychowuje jedynaka. Mimo to jedynacy wcale nie należą do większości dzieci, które borykają się z formalnym rozstaniem rodziców. Statystycznie bowiem rozstająca się para wychowuje blisko półtora dziecka, nieco więcej na wsi niż w mieście.

DZIEŃ DZIECKA: ŻYCZENIA śmieszne, ŻYCZENIA na Dzień Dziecka dla dorosłych WIERSZYKI na Dzień Dziecka

W ostatnich latach wzrasta udział rozwodzących się małżeństw, które mają dwoje dzieci.

Rodzice, którzy decydują się na rozwód, nie czekają z nim do usamodzielnienia się dzieci. Niemal co trzecie dziecko, którego rodzice formalnie się rozstają, ma od trzech do sześciu lat. Mniej jest rozwodzących się par, które wychowują nastolatków. Po rozwodzie dziećmi najczęściej opiekują się matki, ojcowie wyjątkowo zostają jedynymi opiekunami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki