Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Energetyka 2019. Pracownicy odznaczeni medalami podczas centralnych obchodów PGE GiEK [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Dzień Energetyka 2019 w Bełchatowie. Pracownicy spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wzięli udział w uroczystej akademii z okazji tegorocznego święta energetyków. Pracownicy bełchatowskiej elektrowni oraz spółek zależnych PGE zostali odznaczeni medalami. Włodarze PGE oraz przedstawiciele rządu mówili też o przyszłości energetyki i planach wobec Złoczewa.

Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas wystąpienia w Bełchatowie podkreślał, że PGE jest liderem transformacji sektora energetycznego w Polsce.

- Podejmujemy liczne inicjatywy, które prowadzą nas do nowoczesnej gospodarki niskoemisyjnej. Korzystamy z najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych, nie zapominając przy tym o zasadach, wartościach i celach, które gwarantują zrównoważony rozwój. Stale zwiększamy swój potencjał - mówił Henryk Baranowski. - _Jednocześnie przeobrażamy się tak, by sprostać oczekiwaniom i wyzwaniom, które wynikają z naszej pozycji czołowego dostawcy energii, jednego z największych pracodawców w kraju i firmy działającej według standardów społecznej odpowiedzialności biznesu – powiedział podczas akademii prezes Henryk Baranowski.

Dodał też, że grupa PGE ma ambitne plany dotyczące dalszego rozwoju energetyki. Energetyczny koncern chce inwestować m.in. morskie farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii czy infrastrukturę związaną z elektromobilnością.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Jak dodał, nakłady na rozwój floty wytwórczej PGE GiEK w ostatnich latach były rekordowe i wyniosły około 15 mld zł.

- Do tego doliczyć należy jeszcze środki przeznaczane na modernizacje i dostosowanie elektrowni do unijnych wymogów środowiskowych. To namacalny dowód na to, że energetyka konwencjonalna pozostaje fundamentem polskiej energetyki i sercem Grupy PGE - mówił prezes PGE.

Pracownicy bełchatowskiej elektrowni, a także sami bełchatowianie z niecierpliwością wyczekliwali wieści na temat odkrywki Złoczew, która w przyszłości mogłaby przedłużyć działanie Elektrowni Bełchatów. O planach wzlędem odkrywki złoczewskiej słowem nie wspomnieli przedstawiciele PGE. O odkrywce także ważnej dla regionu mówił natomiast przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, podkreślił związki nowoczesnej energetyki z posiadanymi zasobami węgla brunatnego i kamiennego oraz determinację ministerstwa w pozyskaniu nowych koncesji.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- _Ta ziemia jest bogata w złoża węgla brunatnego. Myślę, że decyzje związane z koncesją dla Złoczewa będą pozytywne. Zapewniam bardzo mocno, że obszar uzyskania koncesji jest niezmiernie ważny. Ze strony Ministerstwa Energii zrobimy wszystko, żeby ten proces przebiegał bardzo sprawnie. Wszelkie nasze starania będą skierowane na zapewnienie dostępu do naszych złóż, do naszych bogactw, które przez wiele jeszcze lat będą stabilizować bezpieczeństwo energetyczne kraju _– powiedział Adam Gawęda.

Z kolei Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, Główny Geolog Kraju, zapewniał że Ministerstwo Środowiska, jako organ który nadzoruje wydawanie koncesji, jest żywo zainteresowane tym, aby rodzime surowce energetyczne były należycie wykorzystywane z perspektywy dnia dzisiejszego ale również z perspektywy kolejnych lat i kolejnych pokoleń. Mówiąc o koncesji dla złoża Złoczew minister zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby koncesja mogła być uzyskana jeszcze w tym roku. - Chcielibyśmy zabezpieczyć Państwa stabilność, stabilność realizacji zobowiązań wobec Rzeczpospolitej i wobec nas wszystkich – dodał Piotr Dziadzio.

Podczas centralnych obchodów dnia energetyka podsumowano również wyniki spółki PGE GiEK w 2018 roku. Produkcja netto energii elektrycznej za ubiegły rok wyniosła niemal 54 TWh, przy mocy elektrycznej zainstalowanej na poziomie 10,7 GW. Udział w krajowej produkcji energii wyniósł ponad 36 proc. w niektórych miesiącach, a PGE GiEK wygenerowała 34 proc. EBITDA Grupy Kapitałowej.

CZYTAJ

Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE GiEK, podkreślił, że spółka podejmuje działania niezbędne dla pełnego wykorzystania posiadanego potencjału.

- Chcemy i potrafimy być prawdziwym liderem. Naszym celem jest utrzymanie konkurencyjności energetyki przy optymalnym wykorzystaniu rodzimych surowców i w sposób gwarantujący utrzymanie suwerenności energetycznej – powiedział prezes Robert Ostrowski.

Wśród kluczowych przedsięwzięć prezes PGE GiEK wymienił m.in. budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, które już dzisiaj produkują energię, budowę bloku o mocy 496 MW w Elektrowni Turów oraz wielki projekt bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. PGE GiEK odbuduje także elektrownię wodną na rzece Witka. Jej moc wyniesie ok. 1 MW. Z kolei w Elektrowni Bełchatów powstanie pierwszy w Polsce magazyn energii zintegrowany z blokiem konwencjonalnym o mocy 1 MW netto.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki