Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet 2017. 1,3 miliona kobiet z Łodzi i regionu 8 marca obchodzi swoje święto

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Dzień kobiet w 2017 roku. 54,5 procent mieszkańców stolicy naszego województwa stanowią kobiety. Średni wiek mieszkanki naszego regionu to 44 lata, w Polsce jest niższy i wynosi 41,6 lat.

Blisko 381 tysięcy łodzianek i ponad 1,3 mln mieszkanek naszego województwa ma dziś swoje święto. To duże wyzwanie dla panów z naszego regionu, a zwłaszcza z jego stolicy. Kobiety w Łodzi to bowiem 54,5 procent mieszkańców, natomiast w województwie stanowią 52,3 procent wszystkich mieszkańców.

- Średni wiek mieszkanki naszego województwa wynosi 44 lat - mówi Anna Jaeschke, kierownik Łódzkiego Ośrodka badań Regionalnych. - To najwięcej spośród pozostałych województw. Średnia dla Polski wynosi 41,6 lat.

Łódź zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dużych miast pod względem tzw. wskaźnika feminizacji, czyli liczby pań przypadającej na liczbę mężczyzn. W Łodzi na stu panów przypada sto dwadzieścia pań, w Warszawie 118, Lublinie 117, a Sopocie 116. Nieco mniej - 115 - jest ich w Olsztynie, Toruniu, Jeleniej Górze i Kaliszu. We Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie wskaźnik feminizacji wynosi 114, a w Bydgoszczy na stu panów przypada sto trzynaście pań.

Ślub coraz później, najpierw edukacja

Przeciętna mieszkanka naszego regionu wychodzi za mąż, gdy ma 27 lat. Wcześniej dużo czasu poświęca na naukę, panie z naszego województwa są znacznie lepiej wykształcone w porównaniu z mężczyznami z Łódzkiego. Studia skończyło bowiem niespełna 361 tysięcy mieszkańców regionu, w tym 216 tysięcy osób z wyższym wykształceniem to kobiety. Panie stanowią więc 60 procent mieszkańców Łódzkiego z dyplomem wyższej uczelni. W najbliższych latach to się raczej nie zmieni. Jak bowiem policzyli statystycy, w sumie 59,7 procent studentów na łódzkich uczelniach to kobiety. Ta proporcja jest dla kobiet jeszcze korzystniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę studia podyplomowe. Edukację na tym szczeblu kontynuują przeważnie panie, które stanowią 80 procent podyplomowych studentów. Mimo to wśród nauczycieli akademickich w naszym województwie przeważają mężczyźni, którzy stanowią 51,4 procent całej kadry naukowej. Niespełna 34 procent nauczycielek akademickich w regionie może się pochwalić tytułem profesora.

54,5 procent mieszkanek Łodzi stanowią kobiety, w regionie natomiast 52,3 procent

Prawie 740 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego skończyło szkołę średnią lub policealną, a ponad 415 tysięcy z nich to panie.

Dziecko też coraz później

Mieszkanki naszego regionu, a zwłaszcza jego stolicy, coraz później decydują się na posiadanie dzieci. W naszym regionie pierwsze dziecko rodzą, gdy przeciętnie mają 27 lat. Łodzianki na ten krok decydują się dwa lata później. Wśród mieszkanek naszego województwa nie było co prawda przez ostatnie lata najstarszych mam, czyli tych w wieku 50-54 lata, natomiast w roli mamy zadebiutowały kobiety, które miały od 45 do 49 lat.

Blisko pięćset mieszkanek województwa po raz pierwszy urodziło dziecko, gdy miały od 40 do 44 lat.

Święto z protestem w tle

Panie dziś nie będą tylko świętowały. W Łodzi i regionie zaplanowano bowiem protesty w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet. Będzie można posłuchać m.in. o mowie nienawiści, wziąć udział w happeningu „sąd na czarownicami” w Łodzi czy pikietować na rynku w Sieradzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień Kobiet 2017. 1,3 miliona kobiet z Łodzi i regionu 8 marca obchodzi swoje święto - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki