Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki: łodzianki coraz później decydują się zostać matkami

Alicja Zboińska
Na macierzyństwo w regionie łódzkim najczęściej decydują się panie w wieku od 25 do 29 lat.
Na macierzyństwo w regionie łódzkim najczęściej decydują się panie w wieku od 25 do 29 lat. 123RF
Demografowie biją na alarm: panie na coraz później odkładają decyzję o urodzeniu dziecka i rodzą ich coraz mniej. Tylko w ubiegłym roku w regionie łódzkim na świat przyszły 23 maluchy, których mamy skończyły 45 lat. Na porodówkach jest także mniej mężatek, więcej dzieci rodzi się ze związków nieformalnych.

Łodzianka Agata Laskowska, pracownik dużej korporacji, która została mamą na początku lutego, w lipcu skończy 30 lat. Wyszła za mąż 4 lata temu, oboje z mężem chcieli mieć dziecko i planowali je, odkąd się poznali.

- Odkładaliśmy jednak tę decyzję z roku na rok - mówi łodzianka. - Chcieliśmy najpierw kupić mieszkanie, odpowiednio je wyposażyć, zobaczyć kawałek świata, a także zadbać o karierę zawodową. Wiadomo, że dziecko zmienia wszystko, a także, że jest to bardzo poważna i kosztowna inwestycja. Musieliśmy się do tego przygotować. Nie chcieliśmy, by nasze dziecko było narażone na kłopoty finansowe, chcemy mu zapewnić dobrą szkołę, wyjazdy na wakacje.

Pani Agata nie planuje więcej dzieci. Nie jest zresztą wyjątkiem, co wynika m.in. z opracowania profilu macierzyństwa we współczesnej Polsce, który przygotował dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

"Sytuacja na rynku pracy zachęca, a niekiedy zmusza do dłuższego pobierania nauki, co samo w sobie zmniejsza częstość rodzenia dzieci przez młode i bardzo młode kobiety" - czytamy w opracowaniu. "Nie sprzyja temu również sytuacja w pierwszych latach po rozpoczęciu kariery zawodowej, kiedy występuje wyraźna konkurencja między rozwojem zawodowym, ugruntowaniem swojej pozycji na rynku pracy, a realizacją planów prokreacyjnych. Jednocześnie narasta społeczne zrozumienie dla odkładania starań o dzieci, w tym i o pierwsze dziecko, na okres, w którym nastaje względna stabilizacja zawodowa i finansowa".

Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że w ubiegłym roku w całym regionie przyszło na świat 22.420 dzieci, w tym 623 bliźnięta i 9 trojaczków.

Na macierzyństwo najczęściej decydują się panie w wieku od 25 do 29 lat. W ubiegłym roku było ich nieco ponad 8 tysięcy.

Kolejna grupa to kobiety w przedziale od 30 do 34 lat, w 2013 roku z przyjścia na świat maluszka cieszyło się ich ponad 6 tysięcy.

Spada natomiast liczba bardzo młodych i młodych mam. W 2013 roku mamami zostało 815 19-latek i młodszych kobiet oraz 3.663 w wieku od 20 do 24 lat.

Nowi mieszkańcy naszego regionu mogą być dumni z wykształcenia swoich mam. Najliczniejszą grupę kobiet, które w ubiegłym roku urodziły dziecko, stanowią panie z wyższym wykształceniem. Było ich 10.869, podczas gdy pań, które skończyły jedynie szkołę podstawową, niespełna 1.100.

Blisko 7.500 mam ma wykształcenie średnie, a 665 - gimnazjalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki