Najwięcej najstarszych matek mamy w województwie mazowieckim. Gdzie aż 38,5 na tysiąc kobiet debiutowało w roki mamy mając od 35 do 39 lat. Tam też na rodzicielstwo decyduje się najwięcej jaszcze starszych pań. Matkami pierwszy raz w wieku 40 – 44 lat zostaje 8,6 na tysiąc kobiet W Małopolsce ten współczynnik to 7,5, a na Pomorzu – 7.1. Tymczasem w województwie łódzkim ten współczynnik wynosi zaledwie 5,8 i jest jednym z najniższych w kraju.
Okazuje się też, że program 500 plus nie poprawia znacznie sytuacji demograficznej w Polsce. Liczba urodzeń diametralnie nie wzrosła.
- Nie wzrosła i nie wzrośnie - powiedziała niedawno Radiu Wnet Barbara Socha, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Powiem więcej, one spadną. Ponieważ coraz mniej kobiet może te dzieci rodzin. Nie jest to porażka programu 500 plus. Żaden program nie spowoduje, że 10 kobiet urodzi więcej dzieci niż 100 kobiet. To jest kwestia do jakiego momentu doszliśmy w strukturze demograficznej Polski.
Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego zauważa, że w dwóch pierwszych latach po wprowadzeniu programu 500 plus wyraźnie zahamował przyrost w przypadku drugich – trzecich urodzeń.
- Świadczenie było na drugie i kolejne dziecko – wyjaśnia prof. Szukalski. - Zadziałało na to, a nie było widać wpływu na pierwsze urodzenia. Czekamy na dane z zeszłego roku, by zobaczyć czy rozszerzenie programu, czyli przyznanie świadczeń na pierwsze dziecko, zadziałało we właściwy sposób.
Profesor Piotr Szukalski zauważył, że generalnie zauważamy podwyższanie się wieku w którym kobiety po raz pierwszy zostają matkami. A województwo łódzkie nie odbiega tu od normy. Mieszkanki naszego regionu po raz pierwszy zostają matkami przeciętnie mając 30,3 lata. Średnia krajowa wynosi tu 30,2.
- Wbrew pozorom jesteśmy bardzo typowym regionem jeśli chodzi o zachowania demograficzne – twierdzi prof. Piotr Szukalski - Z jednej strony mamy wielkie miasto, które zachowuje się nie tradycyjnie, ale z drugiej strony jest cała otoczka wiejska. Ona zachowuje się bardzo tradycyjnie.
W województwie łódzkim ten wiek środkowy to 30,7, a na wsi 29,6. Na wsi jest też więcej urodzeń wyższych kolejności- drugich, trzecich, czwartych.
- To, że matki rodzą później wynika z ciągle dużymi problemami ze startem życiowym – uważa prof. Szukalski. - W głowach ludzi pojawiają się również różne wzorce postępowania. Gdy 20 – 25 lat temu pytało się ludzi dlaczego nie mają dzieci to odpowiadali, że ich nie stać. Teraz gdy podobne pytanie zadaje się ich rówieśnikom odpowiadają, że to nie ten etap życia. Zmieniają się społeczne oczekiwania odnoszące się do tego kiedy należy mieć dzieci.

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?