Dzień Ojca w niedzielę

  Dzień Ojca w niedzielę

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca.

  W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca. ©123rf

  W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca. Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że mężczyźni z Łódzkiego coraz później zostają tatusiami.
  W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca.

  W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca. ©123rf

  W 2012 r. najczęściej dzieci rodziły się mężczyznom pomiędzy 30 a 34 rokiem życia. To 33,7 proc. wszystkich urodzeń. A jeszcze w 2010 r najczęściej ojcami zostawili panowie w wieku od 25 do 29 lat.

  - Podnosi się wiek zostania ojcem. Taką tendencję obserwujemy od około 20 lat. Granica wiekowa cały czas będzie się podwyższać - podkreśla dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - A wszystko przez to, że kobiety coraz później decydują się zostać matkami. Zwykle zachodzą w ciążę w wieku 28-29 lat. Ojciec dziecka najczęściej jest dwa lata starszy, więc stąd takie liczby.

  Według US najrzadziej ojcami zostawali w 2012 r panowie mający poniżej 19 lat, potem powyżej 40. i pomiędzy 20-24 rokiem życia. Natomiast najczęściej, po 30-34 latkach dziecko rodziło się mężczyznom w wieku od 25 do 29 lat. Jednak w porównaniu do lat ubiegłych różnica pomiędzy pierwszą pozycją a drugą jest zdecydowanie mniejsza.

  Z danych statystycznych wynika, że rodzi się coraz mniej dzieci. - Ma na to wpływ wiele czynników - twierdzi dr Szukalski. - Chodzi m.in. o kryzys, tzw. czynnik komfortowy a także różnego rodzaju zdarzenia nadzwyczajne.

  Dr Szukalski dodaje jednak, że w najbliższych latach liczba urodzeń powinna wzrosnąć.

  - Na dziecko będą decydować się trzydziestolatkowie, bo to już ostatni moment na ciążę - mówi dr Szukalski. - Zostawienie urodzenia dziecka na kolejne lata, może już się wiązać z problemami przy zajściu w ciążę.

  Według US w Łodzi najwięcej dzieci urodziło się w 2012 r. ze związków z tej samej grupy wiekowej (25-29 lat). Natomiast ogółem ze związków małżeńskich urodziło się w ubiegłym roku 76,7 proc. maluchów. Dla porównania: w 2011 r ze związków małżeńskich urodziło się 77,6 proc. dzieci.

  - Jesteśmy świadkami wzrostu urodzeń pozamałżeńskich - twierdzi dr Szukalski. - W przypadku matek poniżej 20 roku życia aż 70 proc. dzieci rodzi się poza małżeństwem. Natomiast około trzydziestki ta wartość jest minimalna. Później znów się podnosi.

  Wzrastająca liczba dzieci urodzonych poza małżeństwem ma związek z upowszechnianiem się związków nieformalnych.

  - Możemy wyróżnić dwa typy takich związków: stary i nowy - mówi dr Szukalski. - Stary typ to głównie związki, w których jedna osoba ma już za sobą nieudane małżeństwo i boi się znów zaangażować. Często ma też dzieci z poprzednim partnerem i one także nie chcą zgodzić się na ponowny ślub. Nowy typ to związek panny i kawalera, bez żadnych doświadczeń życiowych. Świadomie nie decydują się na małżeństwo.

  30-34 lata - w takim wieku mężczyźni w Łódzkiem najczęściej zostawali ojcami w 2012 roku
  76,7 proc. dzieci urodziło się w Łódzkiem w 2012 r w związkach małżeńskich
  77,6 proc. dzieci urodziło się w Łódzkiem w 2011 r w związkach małżeńskich

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo