Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości przed...

  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu [ZDJĘCIA]

  Jacek Losik

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu [ZDJĘCIA]
  1/29
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Przedstawiciele m.in. NSZZ Solidarność, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, przy al. Anstadta w Łodzi.
  O godz. 12.30 rozpoczęły się główne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Łodzi. Zaczęło się od poświęcenia tablicy upamiętniającej pomordowanych, znajdującej się w XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego.

  Następnie zebrani udali się przed Pomnik Ofiar Komunizmu, znajdującego się vis a vis budynku XII LO. Zanim złożono kwiaty, pochwałę żołnierzy wyklętych wygłosili m.in. prof. Zbigniew Rau, wojewoda łódzki oraz Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

  - Wartości można się uczyć na różne sposoby.
  Można przychodzić na seminaria z etyki. Dywagować na temat różnych ważnych zasad, zgodnie z którymi powinniśmy żyć. Ale można wartości uczyć się też w inny sposób, szukając wzorców osobowych - zwracał się do zebranej młodzieży Zbigniew Rau. - To, że jesteście tutaj razem i czcicie pamięć bohaterów, to znaczy, że wybraliście dobre wzorce. Jesteście nadzieją Rzeczypospolitej, której tak wspaniale bronili żołnierze wyklęci.

  Zobacz też:Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystawa na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

  Głos zabrał również Jerzy Kropiwnicki. Były prezydent Łodzi, przypomniał, że lokalizacja Pomniku Ofiar Komunizmu nie jest przypadkowa. Monument stoi bowiem naprzeciwko byłej siedziby Gestapo oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

  - Sugerowano mi, aby ten pomnik wyrastał z tego budynku. Wydawało mi się to niesłuszne. Uważałem, że powinien stanąć naprzeciwko wyjścia ze szkoły. Tak, by kolejne młode pokolenia miały go przed oczami - mówił Jerzy Kropiwnicki.

  Po przemowach przyszedł czas na złożenie kwiatów. Oprócz wspomnianych przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, wiązanki złożyli m.in. Marek Drużka, dyrektor łódzkego IPNu, członkowie zarządu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Stanisław Jurkin, prezes Związku Sybiraków Oddział Łódzki, Mirosław Pejka, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna w Łodzi 1939, NSZZ Solidarność oraz wojskowi.

  Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O cześć wam Panowie Kapitaliści Magnaci

  wypierdek komuny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Wy Panowie , Kapitaliści, Magnaci od setek lat bawicie się ! Za wasze sprawy biją się i giną jako bandyci i jako patrioci chłopi, robotnicy a nawet inteligencja. Dzięki nim znów jesteście w Polsce...rozwiń całość

  Wy Panowie , Kapitaliści, Magnaci od setek lat bawicie się ! Za wasze sprawy biją się i giną jako bandyci i jako patrioci chłopi, robotnicy a nawet inteligencja. Dzięki nim znów jesteście w Polsce razem z tą, prawdziwą wolnością z jedynym akceptowalnym, nie narzuconym kapitalistycznym ustrojem. I znów się bawicie, po zagrabieniu dorobku narodu a naród tyra na wasze zachcianki ! Jak przez setki lat. Skoro chciał zostać niewolnikiem to spełniło się jego największe marzenie ! Można czcić swoich bohaterówzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  http://wolna-polska.pl/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  ☀ Kup dostęp do prenumeraty cyfrowej za POŁOWĘ CENY! ☀

  ☀ Kup dostęp do prenumeraty cyfrowej za POŁOWĘ CENY! ☀

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny