Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennikarz "DŁ" nagrodzony w konkursie Dziennikarz Roku 2014 [ZDJĘCIA]

red
Podczas dziennikarskiego pikniku w łódzkim Lesie Łagiewnickim ogłoszone zostały werdykty dwóch konkursów organizowanych przez łódzki oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W IV edycji konkursu Dziennikarz Roku II miejsce zajął Łukasz Kaczyński, dziennikarzy działu kultura, publicysta i recenzent teatralny "Dziennika Łódzkiego". Nagrodzony został za obszerne podsumowanie Roku Tuwima ("Pół Roku Tuwima jak pół roku gruszek na wierzbie") i wywiad z Jordim Savallem „Żyjemy w chorym świecie” – za celne recenzowanie wydarzeń kulturalnych w Łodzi. Dodajmy, że także w czerwcu nasz dziennikarz nominowany był do Nagrody Kisiela organizowanej przez tygodnik "Wprost".

II miejsce w konkursie "Dziennikarz Rok 2014" ex aequo zajął Antoni Zalewski z redakcji Archidiecezji Łódzkiej, autor reportażu „Warszyc - wyklęty bohater” zamieszczonego na YouTube – za poruszenie ważnego dla przeszłości regionu i kraju tematu poza głównym nurtem medialnym.

Główna nagroda – tytuł Dziennikarza Roku 2014 łódzkiego oddziału SDP oraz 3 tysiące złotych trafiły do Aleksandry Rek z TVP Łódź za reportaż o pracownicach pogotowia ratunkowego pt. „Dziewczyny do bicia” – w uzasadnieniu werdyktu jury doceniło: „wyjątkową dbałość o filmowe walory reportażu oraz doskonały warsztat dziennikarski.”

III miejsce zajął Błażej Torański za wywiady z Michałem Matysem „Łódź nie załapała się na falę” i Bartoszem Pankiem „W poszukiwaniu prawdy” opublikowane na portalu www.sdp.pl – za trafny wybór rozmówców i poruszanie ważnych społecznie tematów.

W Konkursie na Dziennikarza Roku 2014 wyróżnienia i dyplomy otrzymali:

  • Krystyna Piaseczna z TVP Łódź, autorka cyklu programów o łódzkich podwórkach – za pomysł i odkrywanie zapomnianych łódzkich klimatów.
  • Magdalena Kamińska z TVP Łódź, autorka newsa „Skazani na Skype’a w więzieniu” – za znalezienie ciekawej informacji i wyczerpujące potraktowanie tematu,
  • Anna Łukasik z TVP Łódź, autorka reportażu o cmentarzu bezdomnych – za oryginalne ujęcie tematu bezdomności i znalezienie świetnych rozmówców,
  • Kamila Perka z Radia Łódź, autorka reportażu „Musisz zacząć grać od nowa” – za podjęcie aktualnego problemu społecznego, jakim jest uzależnienie od gier komputerowych.

- Staramy inicjować dyskusję o niełatwej przecież sytuacji dziennikarstwa w dobie komercjalizacji mediów, organizujemy konferencje i spotkania środowiskowe, między innymi ostatnio w sprawie outsourcingu w TVP, a jesienią rusza cykl spotkań ze znanymi dziennikarzami i twórcami – powiedział na początku uroczystości Zbigniew Natkański, prezes oddziału SDP.

Najlepszy korespondent i sztuka montażu

W III. Konkursie im. Krzysztofa Michalskiego na najlepszego korespondenta regionalnego, dziennikarza mediów lokalnych w roku 2014 wyróżnienia i dyplomy otrzymali:

  • Piotr Krysztofiak z Radia Łódź, autor audycji „Pierwszy jest wszystkim” i „Sentyment do 46” – za wyjątkowe reporterskie wyczucie dźwięku i znajdowanie ciekawych bohaterów (w tym przypadku: Jana z lasu i motorniczego tramwaju nr 46),
  • Justyna Małycha, autorka tekstu „Hydraulik i święte krowy” opublikowanego w Nowym Życiu Pabianic – za odważne ukazanie przypadku ograniczania wolności słowa w XXI wieku,
  • Bogdan Sobieszek "Kalejdoskopu. Magazynu kulturalnego Łodzi i województwa", autor tekstu „Wola plebana” - za podjęcie interesującego tematu odwołującego się do zapomnianej postaci z historii regionu, jaką był ks. Jędrzej Kitowicz

Nagrodę imienia Krzysztofa Michalskiego, nieżyjącego już, wieloletniego korespondenta Polskiego Radia Łódź z Kutna i wiceprezesa tej rozgłośni regionalnej, otrzymała Jola Babij z bełchatowskiego tygodnika „Fakty”. Jury uhonorowało ją za cykl reportaży o mieszkańcach Bełchatowa, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Członkowie jury zwrócili w tym przypadku uwagę na „… interesujące podejście do ważnego społecznie problemu i bardzo dobre walory warsztatowe”. Do nagrody dla Joli Babij dołączono czek na 2 tysiące złotych.

Jury postanowiło przyznać też pozaregulaminowe wyróżnienia:

  • Annie Krubskiej, montażystce TVP Łódź, za sztukę montażu oraz twórczy wkład w powstanie wielu filmów dokumentalnych i reportaży nagradzanych w licznych konkursach m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
  • Adamowi Owczarkowi za innowacyjny projekt dwujęzycznego Magazynu Pozytywnej Łodzi „Łódź You Like”.

Podczas pikniku Łódzki Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich założył też podziękowania Annie Kuźmickiej za prawie ćwierć wieku pracy w odrodzonym samorządzie, gdzie jako rzecznik była rzetelnym pośrednikiem pomiędzy urzędnikami i dziennikarzami, a co za tym idzie - czytelnikami, słuchaczami i widzami.

O podziale nagród zdecydowało jury w składzie: Zbigniew Natkański (przewodniczący), Hubert Bekrycht, Waldemar Wiśniewski, Jerzy Mazur, Kajus Augustyniak, Monika Pietras i Elżbieta Więcławska-Sauk, które oceniło 60 prac (artykułów, audycji radiowych i programów telewizyjnych) nadesłanych przez 26 autorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki