Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat z serialem "Komisarz Alex" w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Jakub Wesołowski (komisarz Marek Bromski) i Magdalena Walach
Jakub Wesołowski (komisarz Marek Bromski) i Magdalena Walach Polska Press
Lubiany serial telewizyjny "Komisarz Alex" kręcony jest od dziesięciu lat, głównie w Łodzi. W opiekuna tytułowego psa wcieliło się już czterech aktorów.

Serial Komisarz Aleks kręcą od 10 lat

Dziesięć lat temu rozpoczęto w Łodzi realizację telewizyjnego serialu „Komisarz Aleks”. Obecnie powstają zdjęcia do siedemnastego już sezonu przedsięwzięcia, a seria należy do najpopularniejszych polskich produkcji przeznaczonych na mały ekran.

Komisarz Alex jest produkcją opartą na popularnym na całym świecie austriacko-niemiecko-włoskim serialu „Komisarz Rex”, nadawanej od 1994 roku. Gdy zapadła decyzja, że polska odsłona będzie kręcona w Łodzi (pomogła działalność Łódź Film Commission oraz dofinansowanie pierwszego sezonu projektu milionem złotych), filmowcy pojawili się na ulicach naszego miasta i w regionie na przełomie lata i jesieni 2011 roku. I od początku właśnie atrakcyjnie pokazywana Łódź należy do głównych bohaterów serialu. Zdjęcia powstawały w wielu lokalizacjach - ekipa chętnie pracowała na Piotrkowskiej, w łódzkich pałacach, fabrykach i nowoczesnych biurowcach czy hotelach, ale także parkach, lesie Łagiewnickim itd. Sama łódzka komenda policji w serialu w pierwszych dwóch sezonach mieściła się w dawnej remizie przy ulicy Tymienieckiego, później w Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wojska Polskiego, Technoparku (ul. Dubois), czy Instytucie Europejskim (ul. Piotrkowska).

Komisarz Alex: pierwszy odcinek Pozdrowienia z Łodzi wyemitowano 3 marca 2012 roku

Nic zatem dziwnego, że pierwszy odcinek liczącego dzisiaj dwieście części serialu - wyemitowany 3 marca 2012 roku na antenie TVP1 - nosił tytuł „Pozdrowienia z Łodzi” i był dosłownie... bombowy. W centrum miasta wybuchła bomba, w akcji zginął opiekun Aleksa. W ostatniej chwili psa ratuje komisarz Marek Bromski, stając się pierwszym serialowym partnerem Aleksa. W rolę policjanta wcielał się Jakub Wesołowski. W 2013 roku, w trzecim sezonie, Bromski bohatersko ginie, zasłaniając ciałem przed strzałem mordercy jedną z bohaterem serialu. Aleksem zajął się komisarz Michał Orlicz (Antoni Pawlicki). Gdy aktor zaczął pracę nad innym projektem, Orlicz wyjechał służbowo do Brazylii, gdzie zginął w katastrofie śmigłowca. W dziewiątym sezonie jego obowiązki przejął komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek). W niedawno wyświetlonym 197 odcinku, w szesnastym sezonie serialu, zginął i Górski, zastrzelony, gdy ratował ukochaną narzeczoną. Teraz z Aleksem pracuje komisarz Adam Wilczak (Wojciech Czerwiński).

Aleks to również nie jeden czworonóg. Obecnie na planie filmowym pracują trzy psy, owczarki niemieckie: Ivo - główny pies, czasem do scen akcji i kaskaderskich ujęć, Odi - pies sprawdzający się w ujęciach spokojnych i Wick - pies do scen akcji oraz kaskaderskich ujęć. Wcześniej były też Rocky, Matador, Ramzes oraz Wafel.

Aktorzy z serialu Komisarz Alex

Przez serial przewinęła się cała galeria aktorów. Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci, starszego aspiranta Ryszarda Puchałę, grał związany z Łodzią Ireneusz Czop. Widzowie mogli też oglądać m.in. Daniela Olbrychskiego, Katarzynę Figurę, Magdalenę Walach, Agnieszkę Więdłochę, Karolinę Gorczycę, Mariusza Jakusa, Zbigniewa Lesienia, Janusza Chabiora oraz wielu z najpopularniejszych w gościnnych występach. Wśród reżyserów są Krzysztof Lang, Sławomir Fabicki, Maciej Migas, Filip Zylber, a muzykę napisał Michał Lorenc.

Co ciekawe, Jakub Wesołowski przystępując do pracy przy serialu przyznawał, że za zwierzętami nie przepadał. Wszystko się zmieniło, gdy poznał swojego zwierzęcego partnera, odtwarzającego tytułowego psa Aleksa. Z kolei Antoni Pawlicki zapewniał, że pochodzi z rodziny, w której zawsze były psy i praca ze zwierzęciem była dla niego przyjemnością.

„Dziękuję wszystkim psiakom, które grały Aleksa za przyjaźń. To był dla mnie piękny czas” - żegnał się z serialem Krystian Wieczorek.

- Bardzo mnie ucieszyła propozycja zagrania w tym serialu - mówi teraz Wojciech Czerwiński. - Bardzo lubię grać ze zwierzętami, mimo że są nieprzewidywalne i praca z nimi to niełatwe zadanie oraz wymaga gotowości do improwizacji. Dodatkowo pochodzę z rodziny mundurowych, sam mam pozwolenie na broń, trenowałem sztuki walki, mogę moje umiejętności wykorzystać na planie.

Wojciech Czerwiński może też wykorzystać swoje inne doświadczenia. Aktor od kilku lat mieszka w Stawku pod Warszawą, gdzie wspólnie z rodziną, żoną Anną i dziećmi - Olą, Frankiem i Jankiem, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne: „Stodoła kultury”.

Obecnie w Łodzi realizowane są odcinki, które złożą się na siedemnasty już sezon serialu, zaplanowany do emisji wiosną przyszłego roku. Niedawno zdjęcia kręcono na terenie ogrodu zoologicznego, gdzie komisarze Adam Wilczak i Alex ścigali groźnego mordercę. Ujęcia powstawały w pawilonie wiwarium, ekipa filmowa wybrała także przestrzenie biurowo-konferencyjne Orientarium, podziemia nowego obiektu i małpiarnię.

Nowa seria liczyć będzie trzynaście odcinków. I jak dotychczasowe, na pewno ucieszy fanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki