1/6
Wśród zakażonych w naszym województwie są m.in. lekarze o...
fot. Fot. Mariusz Kapala

Wśród zakażonych w naszym województwie są m.in. lekarze o specjalizacji anestezjolog, kardiolog i neurolog.

- Lekarze sa na pierwszej linii walki z koronawirusem i jesteśmy najbardziej narażeni na zakażenie - mówi doktor Paweł Czekalski, prezes Okregowej Izby Lekarskiej w Łodzi. - Kontaktu z pacjentem nie uniknemy, bo przecież musimy go zbadać. Wbrew własnej woli byliśmy i jesteśmy transmiterami wirusa. Jeszcze na początku tego tygodnia lekarze nie mieli środków ochrony osobistej. Na dyżur dostawali zwykle jedną maseczkę, która nie dość, że nie spełniała norm, to jeszcze po 15 mnutach nadawała się do wyrzucenia.
Naczelna Rada Lekarska zamówiła 50 ton środków ochrony osobistej, które będa dystrybuowane pomiędzy poszczególne województwa. Będą wśród nich profesjonalne maski FFP2 , FFP3 oraz N95.

Czytaj na kolejnych slajdach

2/6
W VIII Domu Studenckim UŁ na Osiedlu Lumumby u jednego ze...

W VIII Domu Studenckim UŁ na Osiedlu Lumumby u jednego ze studentów zdiagnozowano COVID19.

- Student przebywa już w szpitalu im. Biegańskiego, czuje się dobrze, jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Akademik jest obecnie zamknięty, pozostali studenci nie mogą go opuszczać - informuje Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego.

Żywność, napoje i potrzebne rzeczy, w tym lekarstwa, są dostarczane przez pracowników UŁ. W sprawie długości kwarantanny i wszelkich innych koniecznych procedur, uczelnia jest w kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i wykonuje jej zalecenia.

Czytaj na kolejnym slajdzie

3/6
Dziś (piątek) w Polsce 203 nowe przypadki zakażenia...

Dziś (piątek) w Polsce 203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem (w kraju), potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 125 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. wielkopolskiego,10 osób z woj. podkarpackiego, 9 osób z woj. świętokrzyskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3149/59 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Co ze świętami wielkanocnymi? Odpowiada Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik - przeczytaj na następnym slajdzie

4/6
O przebiegu niedzieli palmowej, Wielkiego Tygodnia i świąt...

O przebiegu niedzieli palmowej, Wielkiego Tygodnia i świąt wielkanocnych w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press mówi rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Jak tym w roku będą wyglądały obchody Wielkiego Tygodnia i samych świąt wielkanocnych?

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik: Celebracje Wielkiego Tygodnia w kościołach odbędą się, jednak z zachowaniem narzuconych w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem ograniczeń do pięciu osób. W praktyce oznacza to udział w Mszy Świętej tylko tych kilku wiernych, którzy wcześniej zamówili na ten dzień intencję. Wierni będą przede wszystkim przeżywali ten czas w domach za pośrednictwem transmisji.

W Niedzielę Palmową nie będzie tradycyjnego poświęcenia palm, ale każdy może taką palmę w domu zrobić, by mieć ją, łącząc się ze wspólnotą Kościoła dzięki transmisji Mszy Świętej.

Korzystając z dyspensy od obowiązku udziału w Mszy Świętej, należy pamiętać, by być skupionym podczas transmisji. Jeżeli obchody Niedzieli Palmowej i Triduum są transmitowane z parafii, do której należymy, to warto właśnie tę transmisję znaleźć i łączyć się duchowo ze swoją parafią. Jeżeli nie, można znaleźć inną transmisję - na stronie internetowej swojej diecezji, w radiu lub w telewizji. Spis transmisji podany jest m.in. na stronie internetowej www.episkopat.pl oraz na stronach diecezji i parafii.

Zachęcam też do uczestniczenia w przeżywaniu Świąt Wielkanocnych z Ojcem Świętym Franciszkiem, który będzie sprawował liturgie bez udziału wiernych. Ważne, by łączyć się z Nim duchowo. Te celebracje będą transmitowane w różnych mediach.

Co ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę?

Nie będzie zwyczajowego poświęcenia pokarmów. Biskupi zachęcają jednak, aby pobłogosławić je w rodzinach. Może to zrobić ojciec, matka lub inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym. Odpowiedni obrzęd znajduje się m.in. na stronie internetowej Episkopatu jako załącznik do Wskazań Prezydium Episkopatu. Można go znaleźć również, wpisując w ogólną wyszukiwarkę hasło: „Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”.

Jak robić zakupy - kiedy przerwa techniczna w sklepach - zobacz na kolejnym slajdzie


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Zobacz również

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny