MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzikie ptaki stołują się na polach. Zjadają i niszczą coraz więcej upraw, więc potrzebne są rekompensaty

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Dzikie gęsi kiedyś też wyrządzały szkody w uprawach, jednak dziś skala strat na polach jest znacznie większa
Dzikie gęsi kiedyś też wyrządzały szkody w uprawach, jednak dziś skala strat na polach jest znacznie większa pixabay
- To czas najwyższy, by Skarb Państwa odpowiadał także za szkody wyrządzane przez dzikie ptaki - uważają rolnicy. Projekt ustawy w tej sprawie skierowano do czytania w sejmowych komisjach.

Spis treści

- Ogromne spustoszenie na polach robią m.in. żurawie i dzikie gęsi - mówi Ryszard Błaszkiewicz, członek zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, prowadzący rodzinne gospodarstwo w Rakowie (pow. rypiński). - Żurawie zniszczyły znajomym kilka hektarów kukurydzy. W niektórych rejonach naszego kraju straty powodują nawet kruki.

Klimat się zmienia, zachowania zwierząt także

Rolnicy podkreślają, że dzikich ptaków niszczących uprawy jest coraz więcej. Czasami aż tak dużo, że lądujące ptaki niemalże zakrywają rośliny. Po ich odlocie zostają tylko ogołocone pola.

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat w przyrodzie nastąpiły ogromne zmiany i czas najwyższy zmienić także prawo mówiące o odszkodowaniach za straty powodowane przez dzikie ptaki - uważa Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. - Jeśli Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzane np. przez bobry, żubry czy wilki, to powinno to dotyczyć także szkód powodowanych np. przez dzikie gęsi, żurawie, kormorany czy łabędzie. Bo problemy są rzeczywiście coraz większe – o ile kiedyś na uprawach stołowało się po kilkadziesiąt gęsi, to dziś coraz częściej siadają ich setki a nawet tysiące!

Mają co jeść na naszych polach, rzadziej odlatują na zimę

Jego zdaniem to efekt nie tylko zmian klimatu, ale i łatwości w zdobywaniu pokarmów. - Kiedyś dzikie gęsi migrowały na zimę do Holandii, Danii czy Niemiec, ostatnio coraz częściej pozostają w naszym kraju, np. na Żuławach. Przystosowały się do panujących warunków, a gdyby nastąpił atak zimy, to są w stanie szybko odlecieć w cieplejsze rejony Europy - wystarczą im dwie doby. Z kolei żurawiom, które kiedyś wybierały tylko dzikie ostępy, teraz wystarczy zabagnienie śródpolne.

- Na naszych polach największe straty wyrządzają żurawie - twierdzi Ryszard Bober, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnik. - To duży problem, trzeba do niego podejść racjonalnie, wspólnie z myśliwymi.

- Zaprosiliśmy ptaki do „stołu”, nauczyliśmy je lenistwa - dodaje dyr. Pająkowski. - A łabędzie nauczyły się, że nie ma nic smaczniejszego niż młody rzepak. To powoduje duże straty w uprawach.

To też może Cię zainteresować

Projekt ustawy w Sejmie

Poselski projekt ustawy o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki skierowano do czytania w komisjach (trafił do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

Ustawa ma uregulować zasady i tryb przyznawania, wypłacania oraz sposób obliczania wysokości rekompensaty za szkody wyrządzone przez następujące ptaki:

a) gęś gęgawę (Anser anser), gęś zbożową (Anser fabalis), gęś krótkodziobą (Anser brachyrhynchus), gęś białoczelną (Anser albifrons), gęś tundrową (Anser serrirostris), gęś małą (Anser erythropus), łabędzia niemego (Cygnus olor), łabędzia czarnodziobego (Cygnus columbianus), łabędzia krzykliwego (Cygnus cygnus), żurawia (Grus grus) w uprawach na gruntach ornych,

b) kormorana (Phalacrocorax carbo) na gruntach pod stawami rybnymi.

Za szkody ma odpowiadać Skarb Państwa, a wnioski przyjmować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (także za pośrednictwem ODR-ów).

W uzasadnieniu projektu czytamy:„(...)Niniejszy projekt ustawy pozwoli na wypłatę rekompensat za szkody powodowane przez te grupy gatunków ptaków, które w największym stopniu dokonują szkód na gruntach ornych w zasiewach kukurydzy, zbóż ozimych i jarych, rzepaku i innych oraz w obsadzie stawów rybnych.(...)W przypadku szkód wyrządzanych przez ptaki roślinożerne (łabędzie, gęsi lub żurawia) oględzin i potwierdzenia wystąpienia szkody dokonywał będzie odpowiedni zespół powołany przez dyrektora oddziału terenowego KOWR. Zespół będzie składał się z poszkodowanego oraz z jednego przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego i izby rolniczej.(...)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska