Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzioborożce z łódzkiego zoo [ZDJĘCIA]

Joanna Barczykowska
Zwierzęta w łódzkim zoo są coraz bliżej zwiedzających. Smutne kraty zastępują przeszklone punkty widokowe. W pobliżu wybiegu dla żubrów i w sąsiedztwie małych kotów stworzono wielką wolierę, w której zadomowiły się egzotyczne ptaki.

Swobodnie poruszają się w niej m.in. żurawie rajskie, które występują w Republice Południowej Afryki, kariamy czerwone, które zamieszkują otwarte stepy i sawanny w Ameryce Południowej i niezwykle ciekawe dzioborożce abisyńskie. W Łodzi mieszka parka tych ostatnich, która nigdy nie traci czasu na amory.

Dzioborożce abisyńskie w naturze występują w subsaharyjskiej Afryce północnej. Te niezwykle inteligentne ptaki żywią się owadami i małymi ptakami. Są tak bystre, że wystarczy, że zobaczą gdzieś mały pożar, by w kilka sekund znaleźć się na miejscu. Wiedzą, że w pogorzelisku mogą znaleźć smaczne owady, małe ptaki czy nawet żmije.

Często współpracują też z dzikami afrykańskimi. Zaatakowane przez owady, kleszcze czy pchły, dziki chętnie kładą się i cierpliwie czekają, aż dzioborożce swoim imponujących rozmiarów dziobem wyłapią z ich sierści wszystkie intruzy.

DZIOBOROŻCE ABISYŃSKIE

  • Żyją na sawannach w środkowej Afryce
  • Gniazda zakładają w dużych dziuplach drzew
  • Samica składa zwykle dwa jaja, które wysiaduje 41 dni
  • Długość ciała do 120 cm
  • Żyją średnio od 35 do nawet 40 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki