Dziś rocznica stanu wojennego. 1981: władza strzelała do robotników

Teresa Semik
Pogrzeb Bogusława Kopczaka. Zdjęcie wykonane przez SB ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej
Pacyfikacja strajkujących zakładów pracy w stanie wojennym miała najtragiczniejszy skutek na Śląsku. Zginęło 9 górników kopalni Wujek, 21 zostało rannych od kul.

Co czuje człowiek, który celuje innemu w głowę? Jak z tym żyje? - zastanawiała się Renata, żona Joachima Gnidy, gdy on walczył ze śmiercią od tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek. Tę walkę przegrał 2 stycznia 1982 roku. Kula trafiła go w lewą skroń. Silny organizm trzydziestolatka nie chciał się poddać, ale lekarze nie dawali wielkich szans.

Najdłużej próbował ograć śmierć 22-letni Janek Stawisiński z Koszalina. Miał przestrzeloną głowę. Zmarł 25 stycznia 1982 roku.

Andrzej Pełka ze wsi Niedośpielin w woj. łódzkim. Trafił do kliniki w Katowicach-Ochojcu około godziny 17.00 w dniu pacyfikacji kopalni. Pocisk przebił skroń, przeszył głowę i utknął w potylicy, skąd wyjęli go lekarze. Odzyskał na chwilę przytomność i wtedy wyszeptał: "Mamo, ratuj". Zmarł dwie godziny później. Było pięć minut po północy 17 grudnia 1981 roku.
Na miejscu zginęli od kul: Zbigniew Wilk (dostał w plecy), Krzysztof Giza, Zenon Zając, Bogusław Kopczak, Ryszard Gzik. Józef Czekalski jeszcze żył, kiedy przyniesiono go do zakładowego ambulatorium. Kula przeszyła go na wylot. Próby reanimacji okazały się bezskuteczne.

Terminy pogrzebów wyznaczała rodzinom Służba Bezpieczeństwa. Zakazywała otwierania trumien. Rodzinie Kopczaków poleciła czekać na ciało Bogusława na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej. Wokół kaplicy cmentarnej, mimo przerażenia i chłodu, zgromadziło się ponad 200 osób. Trumna dojechała trzy godziny po wyznaczonym przez SB terminie. W ostatniej chwili okazało się, że Bogusław Kopczak ma metal w nodze i odmówiono rodzinie wydania ciała. Był to metal chirurgiczny po wcześniejszym wypadku.

Pogrzeb Józefa Czekalskiego w Katowicach-Ligocie, najbliżej kopalni, przerodził się w manifestację przeciwko stanowi wojennemu, choć ktoś uporczywie zrywał klepsydry. Do raportów bezpieki trafił meldunek, że w czasie homilii ksiądz mówił: "Zebraliśmy się tu po to, by uczcić śmierć Józefa, ojca i męża, jak również tych, którzy oznaczali tę czarną ziemię - przysypaną teraz białym śniegiem - czerwienią swojej krwi".

Zachowany dokument z pogrzebu w Mikołowie Joachima Gnidy świadczy o niewyobrażalnej mobilizacji sił milicji i bezpieki. Komendant miejscowej MO nakazał podległym funkcjonariuszom legitymowanie osób przebywających w obrębie kościoła, niedopuszczenie do udziału w uroczystości zorganizowanych grup pieszych czy też zmotoryzowanych, a nawet wzmóc kontrolę dworców, skrzyżowań i skwerów.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Materiał oryginalny: Dziś rocznica stanu wojennego. 1981: władza strzelała do robotników - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jorguś kanonfutet

Dej pozor cobyś niy przesadziou.

G
Gość

będzie prozą: gdzieś Ty był człowieku, jak Twoi koledzy wrzeszczeli: "A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści"?

w
waldi

kiedy osądzimy tego zbrodniarza który sobie leży na Wawelu. Stan wojenny zabrał życie ok. 100 ludzi. A przewrót majowy to ponad 500 osób. I mnóstwo ludzi więzionych. A ilu wojskowych szykanowanych za przeciwstawienie się temu litewskiemu watażce. Kto go rozliczy za niewyjaśnione do chwili obecnej zniknięcia generałów którzy mu się przeciwstawili. Może IPN weźmie się za to śledztwo. Bardzo lubi wygrzebywać trupy

F
Farmer John

Mnie naprawdę nie zawadza zjawisko, jeśli ktoś napisze szerzej i logicznie. A w moim wpisie jest nawet ponad logicznie, albowiem przytoczeni przeze mnie autorzy tekstów, są to fachowcy przynajmniej zasługujący na Pulitzera. No i owszem, prawda, im dotychczas nikt równoznacznego odznaczenia w dużym Pałacu nie wręczył. Co chyba i z uwagi na to, że w nim odznacza się jednostki z rodzaju Michnik. A dodatkowo, ci zacytowani ww. wpisie publicyści, to też i tacy dziennikarze, którzy nie poddali się z własnej woli wyrafinowanej tresurze: malowania haseł propagandowych, ślinieniu się do każdej władzy, sterczenia całe życie w pozie przełamanej po kątem 75°, w strachu do wszystkiego co się rusza... Notabene, g.wyborcza w jednym temacie wypisuje na kilkanaście tysięcy znaków, a nie na 3800 i na które Times uprzejmie zezwala Poza tym ja pisuję pro publico bono, a nie z podatków i za Twoje.

Znaleziono w sieci, i cytat: (...) "Bhawo! HGW wygrywa wybory, a już nazajutrz… daje Agorze ponad milion złotych. A drugą „bańkę” spółce Hajdarowicza” … Wyborczy dym jeszcze unosił się nad Warszawą, a urzędnicy pani Hanny Gronkiewicz-Waltz podpisali dwie bardzo interesujące umowy dotyczące publikacji ogłoszeń w prasie. I tak dokładnie 1 393 050,00 złotych otrzymała spółka Gremi Business Communication Sp. z o.o., której prezesem jeszcze w lipcu był Grzegorz Hajdarowicz ... Teraz sprawuje inne ważne stanowisko w tej spółce ... Drugi przetarg - i druga „bańka” dla odpowiedniego wydawnictwa. Na ogłoszenia o zasięgu stołecznym - dokładnie 1 036 900,00 złotych przyznano Agorze. Spółka z Czerskiej ma spore doświadczenie w przytulaniu publicznych pieniędzy, więc pewnie na koncie wydawnictwa nawet nie poczują zmiany (...)

k
karlus

Nie mordowali ich kosmici, nie mordowali ich Niemcy, nie mordowali też ich Czesi ani Rosjanie...
Znowu - jak w latach 1919-1921 Śląska ziemia spłynęła krwią Ślązaków i Polaków. I tak jak na kopalni Wujek, tak i podczas trzech wojen Polsko-Pruskich zwanych przez "patriotów" warszawskich - powstaniami śląskimi, sprawcami byli rządzący w Warszawie oraz ich terenowi siepacze!

To Polska i Polacy - Hanysom i Gorolom - zgotowali ten los, na naszej Śląskiej ziemi - w naszym Heimacie!!!
Wspomniałem o tym dlatego, aby obecna i każda następna władza w Polsce pamiętała, że niżej wymienionych zamordowano na polecenie ówczesnych władz! Zamordowano rękami polskich bandytów z orzełkami na czapkach, a działaniem bandyckim kilku prokuratorów próbowano ukryć prawdę!
Teraz nam Ślązakom odmawia się uznania Ślązaków za mniejszość etniczną a godkę za język regionalny.
Bo co z tego, że Naród jest suwerenem, skoro nie ma nic do powiedzenia w sprawie dla siebie najważniejszej! Naród ma przelewać między sobą krew i trzymać pysk zamknięty...

Warszawskie "elity" na siłę i wszelkimi sposobami starają się pogłębić przepaść pomiędzy suwerenem, a mandatariuszami, między Śląskiem a resztą kraju... Dlaczego???

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

1. Krzysztof Giza (oddział likwidacja – cieśla, ostatni numer znaczka 3105)
Urodził się 13 marca 1957 r. w Tarnogrodzie, dziś województwo lubelskie, syn Jana i Romany.

2. Andrzej Pełka (oddział budowlany – pracownik fizyczny, ostatni numer znaczka 10225)
Urodzony 18 lutego 1962 r. w Niedośpielinie, dziś woj. Łódzkie, syn Antoniego i Henryki.

3. Józef Czekalski (oddział G1 – górnik, ostatni numer znaczka 29)
Urodzony 28 listopada 1933 r. w Orszewicach k/ Łęczycy, dziś woj. Łódzkie, syn Jana
i Władysławy.

4. Joachim Gnida (oddział opylanie – górnik, ostatni numer znaczka 2792)
Urodził się na Śląsku (Mikołów) 5 stycznia 1953 r., syn Eryka i Heleny.

5. Jan Stawisiński (oddział G7 – młodszy górnik, ostatni numer znaczka 1839)
Urodził się 29 czerwca 1960 r. w Sławnie, dziś woj. Zachodniopomorskie, syn Alojzego i Janiny.

6. Zbigniew Wilk (oddział likwidacja – górnik, ostatni numer znaczka 5574)
Urodził się 22 lipca 1951 r. w Dzierżoniówce k/Stalowej Woli, dziś woj. Podkarpackie, syn Władysława i Stanisławy.

7. Bogusław Kopczak, lat 28 (oddział G7 – pracownik niewykwalifikowany, ostatni numer znaczka 1696)
Urodzony na Śląsku (Katowice) dnia 7 października 1953 r., syn Tadeusza i Genowefy.

8. Ryszard Gzik, lat 35 (oddział G7 – górnik, ostatni numer znaczka 1652)
Urodził się 19 marca 1946 r. w Radomsku, dziś woj. Łódzkie, syn Władysława i Cecylii.

9. Zenon Zając, lat 22 (oddział ruch maszynowy – ślusarz, ostatni numer znaczka 1888)
Urodzony 12 listopada 1959 r. w Wolsztynie, dziś woj. Wielkopolskie, syn Czesława i Heleny.

Pamiętamy o Was!

p
pedro

Takich bzdur to za komuny nikt nie pisal.gdzies tys sie uchowal

g
gucker

Jak myslisz, kto ma chec i czas czytac twoje kilometrowe artykuly? Pisze sie krotko, zwiezle i logicznie.

a
antipol

Masz racje, kazda wladza to karierowicze, latajacy za pieniedzmi a milicja czy policja to ich pacholki- wieprze.

w
wachter

proszę zauważyć żeby zostać dzisiaj doradcą prezydenta musisz mieć min.20 lat stażu w PZPR,jak niejaki nałęcz,więc bolszewiki,PO bolszewiki mają się świetnie,tak nas biednych ludzi wydupa.y te świnie

j
jeremi

Myślicie że ta władza by nie strzelała , to spróbujcie zaprotestować przeciw czemu kolwiek np. ustawie 67 , jeśli byłby to protest kilku osobowy to was po prostu zgarną , gdyby udało się zebrać kilka tyś osób uciążliwych i agresywnych pałki i karabiny pójdą w ruch .

o
ofiara układu w Magdalence

można i tak !

f
flinta

Ci co strzelali zyja wsrod was. Gierek, stworca zomo jest do dzisiaj bohaterem.

G
GoldAdler

Za słowa kłamstwem splugawione
Za mundur bratnią krwią splamiony
Za ręce siłą rozłączone
Za naród głodem umęczony
Za oczy dziecka przerażone
Obnoś swój tryumf w partyjnej chwale
Naród dziękuje Ci, generale

Za pogrom braci bez litości
Za honor wojska zbezczeszczony
Za mękę strasznej bezsilności
Za ból rozłąki z mężem żony
Za łzy i rozpacz samotności
Ciesz się, żeś działał tak waspniale
Naród dziękuje Ci, generale

Za połamane pałką kości
Za koszmar walki brata z bratem
Za nienawiści siew i złości
Za to, że żołnierz stał się katem
Za znów zdławiony świt wolności
Pomnik swych zasług wziosłeś trwale
Naród dziękuje Ci, generale

Za nałożone znów kajdany
Za zbrodnię łagrów w polskiej ziemi
Za fałsz przemówień wyświechtanych
Za podłość zdrajców między swymi
Za język prawdy zakazany
Wypnij na Kremlu pierś po medale
Naród dziękuje Ci, generale

Naród śle swoje podziękowania
Żeby Ci legły jak kamienie
Przyjmij je spiesznie bez wzdragania
Może obudzą Twe sumienie
Bo generale nie znasz godziny
Gdy przed Najwyższym Dowódcą świata
Złożysz ostatni raport za swe czyny
Z piętnem Kaina, krwią swego brata

G
GoldAdler

Przyszli nocą w uśpiony dom
Zabierali nas chyłkiem jak zbóje
Drzwi zamknięte otwierał łom
Idą, idą pancry na "Wujek"

A gdy opadł strach i gniew
Stanął wybór: kopalnia strajkuje
Choć staniała bardzo nasza krew
Idą, idą pancry na "Wujek"

W tłum przy bramie do matek i żon
Z płacht na murach klejonych zlatuje
Czarną treścią komunikat WRON
Idą, idą pancry na "Wujek"

Kilof, łańcuch ściska nasza dłoń
Wózków szereg bieg czołgów wstrzymuje
Już milicja repetuje broń
Idą, idą pancry na "Wujek"

Płoną znicze ku zabitych chwale
Ale zgasła nadzieja na potem
Gdzie twe czyste ręce generale?
Zawracają pancry z powrotem

Tomasz Jastrun

m

Bialo-niebieskie złodzieje kłamcy i mordercy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3