Dziwak, egomaniak, geniusz. Steve Jobs i jego życie w filmie...

  Dziwak, egomaniak, geniusz. Steve Jobs i jego życie w filmie "JOBS" [ZDJĘCIA + VIDEO]

  Rhys Blakely

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dziwak, egomaniak, geniusz. Steve Jobs i jego życie w filmie "JOBS" [ZDJĘCIA + VIDEO]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©P Photo/Paul Sakuma

  Zmienił oblicze informatyki, nowoczesnych technologii i przemysłu muzycznego. Stworzył jedno z najbardziej dochodowych hollywoodzkich studiów filmowych. Przewrócił do góry nogami sposób, w jaki używamy telefonu. Słowem - często zdawało się, że jego sił i energii nikt i nic nie wyczerpie. Ciekawe, jak wyglądałyby dziś świat i jego firma, gdyby Steve Jobs był z nami. Czy bylibyśmy świadkami ciągłego rozwoju jednej z najbardziej niezwykłych karier biznesowych naszych czasów, czy wybrałby emeryturę?


  Twórca iPoda, iPhone'a oraz iPada miał jeszcze wiele pomysłów na ustawienie Apple w roli giganta. Był wizjonerem - co do tego nikt nie ma wątpliwości, tak jak nikt nie miał wątpliwości, że tego geniusza tropiła śmiertelna choroba. Mówiono o niej chyba tyle samo, co o jego stylu pracy i pomysłach biznesowych. Ta choroba miała też ciężar gatunkowy, kiedy w 2008 r. specjalizująca się w dostarczaniu informacji o rynkach finansowych agencja Bloomberg, omyłkowo publikując jego nekrolog, wywołała falę paniki na Wall Street.

  Urodził się w 1955 r. w San Francisco ze związku - nie byli wtedy małżeństwem - Syryjki i Amerykanina. Oboje ukończyli studia. Dziecko oddali do adopcji. Jego biologiczni rodzice później wzięli ślub i urodziła się im jeszcze córka Mona Simpson, która dziś jest powieściopisarką.  W 1976 r. Jobs porzucił naukę w college'u i ruszył do Indii. W tym czasie zgolił głowę, zaczął praktykować buddyzm i eksperymentował z LSD. Apple założył w wieku 21 lat razem ze Steve'em Wozniakiem i Ronaldem Wayne'em. W 1997 r. wypuścili na rynek Apple II - pierwszy praktyczny komputer osobisty.

  W 1983 r. przyciągnął do firmy legendę Pepsi Johna Sculleya. Podczas spotkania miał mu zadać pytanie, które przeszło do historii: "Chcesz przez resztę życia handlować wodą z cukrem czy pracować ze mną i zmieniać świat?". W 1984 r. Apple wprowadziło na rynek macintosha - pierwszy komputer wyposażony w mysz.

  Jego relacje ze Sculleyem szybko jednak uległy pogorszeniu. Jobs musiał opuścić Apple. W czasie kolejnej dekady kupił studio Graphic Group później przemianowane na Pixar. To ono wyprodukowało hity z serii "Toy Story". Jeden z nich został zdobywcą Oscara.

  W 1996 r. Apple nabyło firmę komputerową NeXT, którą Jobs założył po odejściu ze swojego ukochanego biznesowego dziecka. Dzięki tej transakcji znowu został dyrektorem wykonawczym Apple. W październiku 2001 r. ostatecznie udowodnił, że jest cudownym dzieckiem tej branży, wprowadzając na rynek nowy, rewolucyjny odtwarzacz muzyczny iPod. To małe urządzenie wywróciło przemysł nagraniowy do góry nogami.  Wyróżnienia sypały się na niego co chwila. Prestiżowy amerykański tygodnik finansowy "Barron's" nadał mu miano najcenniejszego dyrektora wykonawczego na świecie. Serwis Marketwatch uznał go za szefa dekady, a "Financial Times" przyznał mu tytuł człowieka roku.

  Jego oficjalny biograf Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Beniamina Franklina i Alberta Einsteina, pokazał Jobsa jako geniusza, wizjonera, ale też człowieka trudnego we współżyciu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najlepszy test na inteligencję w sieci!

  http://zmierziq.pl/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Sprawdź swoje IQ - http://zmierziq.pl/ Najlepszy test na inteligencję w sieci!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  egzaltowanie się przedsiębiorcą

  europeistyka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 129 / 156

  Wszystkie urządzenia mobilne, w tym iPhone, powstały dzięki ciężkiej pracy i projektom tysięcy bezimiennych inżynierów. Idea smartfonów była znana już wcześniej, z tym szczegółem, że Jobs przekonał...rozwiń całość

  Wszystkie urządzenia mobilne, w tym iPhone, powstały dzięki ciężkiej pracy i projektom tysięcy bezimiennych inżynierów. Idea smartfonów była znana już wcześniej, z tym szczegółem, że Jobs przekonał firmę do jej wdrażania a potem dobrze ją sprzedawał. Płaczecie po biznesmenie jak po jakimś papieżu :/zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  papież

  slaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 113 / 127

  Papież to akurat nie zrobił NIC....a Jobs zrobił wszystko to co inni nigdy by się nie odważyli tylko potrafili potem nieudolnie wszystko to kopiować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie masz racji

  Tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 140 / 134

  Zauważ , że w jego karierze zawodowej, której firmy by sie nie dotknął przynosiła ogromne zyski.
  Pamiętaj o jednym . Gdyby nie właśnie Iphone reszta firm nie uczestniczyłaby w wycigu o Iphone...rozwiń całość

  Zauważ , że w jego karierze zawodowej, której firmy by sie nie dotknął przynosiła ogromne zyski.
  Pamiętaj o jednym . Gdyby nie właśnie Iphone reszta firm nie uczestniczyłaby w wycigu o Iphone "killera".

  zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny