Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwiękowe bajki o Łodzi. Wśród bohaterów Władysław Reymont, Karol Scheibler, Hanna Zdanowska

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Małgorzata Kozak
Małgorzata Kozak Katarzyna Jarońska/Studio Multia
Po serii dźwiękowych adaptacji klasycznych baśni Andersena i braci Grimm, łódzkie stowarzyszenie Soundsitive Studio przygotowało bajki audio o Łodzi. Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta.

Autorką dziesięciu nagranych w ramach grantu bajek jest Justyna Tomaszewska, licencjonowana przewodniczka, specjalistka ds. promocji w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

- W każdej historii znajdują się prawdziwe informacje o miejscach, postaciach lub wydarzeniach, które działy się w naszym mieście. Mam nadzieję, że czytając lub słuchając bajek dzieci oraz ich rodzice odkryją coś ciekawego, coś o czym wcześniej nie wiedzieli - mówi autorka.

Utwory z cyklu Just Bajka powstały w ramach programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego - „Kultura w sieci”. Bohaterowie bajek spacerują ulicą Piotrkowską, spotykają Władysława Reymonta, autora „Ziemi obiecanej”, fabrykanta Karola Scheiblera i prezydent Hannę Zdanowską. Pojawiają się również dziecięcy ulubieńcy, na czele z kojarzonym z Łodzią Misiem Uszatkiem. Bajki zostaną przeczytane przez lektorkę stowarzyszenia Soundsitive Studio - Małgorzatę Kozak, która jest także polonistką.

Stowarzyszenie Soundsitive Kids do tej pory zrealizowało 27 materiałów audio przeznaczonych dla dzieci. Bajki zostały opublikowane w serwisach podcastowych, można ich słuchać za pomocą urządzeń mobilnych.

- Od zeszłego roku staramy się konsekwentnie budować nasze portfolio materiałów skierowanych do najmłodszych słuchaczy, szukając nowych środków wyrazu i partnerów do współpracy. Nasze słuchobajki są dostępne między innymi na Spotify, Spreakerze, Facebooku czy YouTubie. Szeroko rozumiana łódzkość jest dla nas jedną z kluczowych wartości - produkujemy i nadal będziemy produkować nagrania pokazujące różne oblicza naszego miasta - wyjaśnia Maciej Sztąberek, prezes zarządu stowarzyszenia Soundsitive Studio.

W ubiegłym roku stowarzyszenie opublikowało takie klasyczne bajki, jak „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „Kopciuszek”. Pojawił się także kolejny łódzki akcent - dźwiękowy wariant powieści dla dzieci „Zakochany Kajtek”, autorstwa mieszkającej w Łodzi pisarki Moniki Sawickiej-Kacprzak. Największą popularnością wśród odbiorców cieszyła się słuchobajka „Roszpunka” braci Grimm.
Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki