Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dźwiganie w Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Krystian Tuzikowski zwycięzca zawodów.
Krystian Tuzikowski zwycięzca zawodów.
2 kwietnia 2022 roku w 14. rocznicę powstania Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej, odbył się II Puchar Kierownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ w podnoszeniu ciężarów dla osób z niepełnosprawnościami.

Jest to jedna z najważniejszych dyscyplin, która znajduje w rodzinie dyscyplin paraolimpijskich i jest rozgrywana na igrzyskach od 1984 roku. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów tym, że zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej, ale na specjalnie zaprojektowanej do tego celu ławce. Poziom sportowców niepełnosprawnych niejednokrotnie pozwala im na rywalizację z osobami w pełni sprawnymi, a nierzadko okazuje się, że są po prostu silniejsi!
To ważne wydarzenie, które ma na celu upowszechnianie sportu w środowisku akademickim zostało zorganizowane we współpracy Centrum Sportu PŁ i Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ. W zawodach wystartowali zarówno studenci, jak i pracownicy. Strona sportowa i organizacyjna stały na bardzo wysokim poziomie. Zawodnicy mierzyli się z własnymi rekordami życiowymi oraz surowymi zasadami sędziowania. W kategorii kobiety pierwsze miejsce zajęła Anna Litawska, zaś wśród mężczyzn najlepszy okazał się Krystian Tuzikowski.

Dr Ewa Brochocka, Dyrektor Centrum Sporu:
Uprawianie sportu jest bardzo ważne zarówno dla utrzymania zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Należy również pamiętać o społecznej roli sportu, ponieważ w tym przypadku definiuje on także przynależność do wspólnoty akademickiej. Dlatego wychodzimy z inicjatywą organizacji zawodów sportowych dla wszystkich studentów, niezależnie od poziomu ich sprawności. Aktywizacja sportowa studentów z niepełnosprawnościami to nie są plany, ale rzeczywistość, która od kilku lat pod różnymi postaciami ma miejsce na naszej uczelni.  Dzięki współpracy z  BON PŁ działają u nas sekcje sportowe oraz zajęcia wychowania fizycznego ukierunkowane na studentów z  niepełnosprawnościami, które prowadzą wyspecjalizowani trenerzy z Centrum Sportu PŁ. W roku 2021 wspólnie z BON PŁ podjęliśmy się historycznego zadania, czyli organizacji pierwszych ogólnopolskich zawodów w podnoszeniu ciężarów dla studentów z niepełnosprawnościami. Zrealizowaliśmy nasze plany z sukcesem. Impreza spotkała się z uznaniem startujących i ich opiekunów, w związku z czym już myślimy o organizacji następnej edycji. Wydarzenie to wspiera Jego Magnificencja Rektor PŁ prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. Liczymy, że z czasem nasze zawody przerodzą się w imprezę międzynarodową. 

Alicja Czyżniak starszy specjalista Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej:
Sekcja sportów siłowych, jaki inne, dla osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Łódzkiej działa od kilku lat. Wspieramy każdą aktywność ruchową naszych studentów. W sekcjach jest miejsce zarówno na rehabilitację poprzez ćwiczenia, rekreację jak i wyczyn. Działamy również na polu organizacyjnym, czego przykładem są organizowane przez nas corocznie zawody i szkolenia. Do udziału w zawodach zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami niezależnie od poziomu sportowego. Przygotowane mamy dla nich kategorie startowe w zależności od ich zaawansowania treningowego. Na każdych zawodach zabezpieczamy instruktorów, którzy dbają o komfort startu zawodników jak i pokazują niuanse podnoszenia ciężarów.
Nasi trenerzy to pracownicy Centrum Sportu PŁ: Teresa Biela – Jesionowska oraz Marcin Laśkiewicz, z którymi wspólnie dbamy o rozwój edukacyjny i sportowy naszych studentów.

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki