Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EC-1 na Pikniku Naukowym w Warszawie

Łukasz Kaczyński
Patronat merytoryczny nad częścią EC-1 obejmie Politechnika Łódzka
Patronat merytoryczny nad częścią EC-1 obejmie Politechnika Łódzka Krzysztof Szymczak
Nad sporą częścią interaktywnego Centrum Nauki i Techniki, mającego powstać w zrewitalizowanych budynkach łódzkiej EC-1 Zachód, merytoryczną opiekę obejmie Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Urząd Miasta Łodzi i PŁ zmierzają do podpisania umowy o patronacie merytorycznym nad ścieżką dydaktyczną ''Przetwarzanie energii''.

Dziekan wydziału, prof. Sławomir Wiak, nie kryje, że ważnym punktem odniesienia dla łódzkiego Centrum Nauki i Techniki jest działające w stolicy Centrum Nauki ''Kopernik''.

- Z radością przystaliśmy na propozycję współtworzenia nowoczesnego muzeum w formule ''żywego organizmu'' - mówi prof. Wiak. - Dużą rolę odgrywać będą nasi studenci, nie tylko jako wolontariusze. Widzimy bowiem możliwość wspólnych projektów, które mogą przekładać się na prace dyplomowe. Nowoczesna uczelnia to ta, która wciąga młodzież do podejmowanych przez siebie działań, do kół zainteresowań. Nie omieszkamy tego uczynić.

Już teraz EC-1 i PŁ będzie promować Nowe Centrum Łodzi na własnym stoisku podczas startującego 28 maja w Warszawie XV Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki ''Kopernik''. Uchodzi on za największą europejską imprezę promującą naukę. Łodzianie zaprezen-tują m.in. roboty samobieżne o napędzie elektrycznym i pneumatycznym opracowane przez koło naukowe Skaner. CNiT złożyło też wniosek o członkostwo w Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki.

Także nad dwoma pozostałymi ścieżkami dydaktycznymi Centrum Nauki i Techniki (''Rozwój wiedzy i cywilizacji'', ''Mikroświat i makroświat'') pieczę obejmą łódzkie uczelnie.

- Mamy już dla nich przygotowane oferty - przyznaje Paweł Żuromski, kierownik projektu rewitalizacji EC-1.

Jak wyjaśnia Żuromski, w budynku pierwszej łódzkiej elektrowni, wpisanym do rejestru zabytków, prowadzona jest obecnie rewitalizacja. To najstarsza część kompleksu dawnej elektrociepłowni, leżąca na terenie EC-1 Wschód. Powstać ma tam Centrum Sztuki Filmowej.

- Program merytoryczny opracowała Fundacja Sztuki Świata i będziemy go realizować wspólnie - opowiada Żuromski. - Wiodącym obszarem tematycznym będą działania artystyczne, warsztaty twórcze. Powstanie infrastruktura związana między innymi z produkcją filmów. ''Sercem'' obiektu będzie teatr dźwięku, czyli profesjonalne studio do nagrań, tak muzyki, jak i innych efektów akustycznych. Będzie ono spełniać wszystkie parametry do nagrywania muzyki przez pełny skład orkiestry symfonicznej.

W skład Centrum Sztuki Filmowej mają wchodzić studia do postprodukcji, planetarium i kino 3D z widownią na 140 miejsc, które również będzie mogło służyć do pokazów filmów klasycznych, jak i przedsięwzięć w rodzaju "światło-dźwięk", sale konferencyjne. Z ponad 20 tys. m kw. powierzchni użytkowej, teatr dźwięku zajmował będzie około 1 tys. m. Zaś w budynku maszynowni mieścić będą się galerie i sale wystawowe.

W kompleksie budynków EC-1 Zachód, zwanych też Nową Elektrownią, ma powstać interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Zasadniczymi elementami mają tu być skansen przemysłowy i ścieżka dydaktyczna "Przetwarzanie energii".

Najmłodsza część kompleksu EC-1, budynek wrsztatów, który od 2008 roku jest siedzibą studia Se-ma-for Produkcja Filmowa, również może zostać poddany rewitalizacji przed zakończeniem prac przy kompleksach Wschód i Zachód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki