Edukacja seksualna w łódzkich szkołach. Radny Bartosz...

  Edukacja seksualna w łódzkich szkołach. Radny Bartosz Domaszewicz żąda wstrzymania zajęć grupowych

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Edukacja seksualna w łódzkich szkołach. Radny Bartosz Domaszewicz żąda wstrzymania zajęć grupowych

  ©Krzysztof Szymczak

  Radny PO Bartosz Domaszewicz żąda wstrzymania zajęć z edukacji seksualnej, prowadzonych przez IPZ. Radny mówi, że zajęcia w sali gimnastycznej dla setek uczniów narażają projekt na śmieszność.
  Edukacja seksualna w łódzkich szkołach. Radny Bartosz Domaszewicz żąda wstrzymania zajęć grupowych

  ©Krzysztof Szymczak

  Zajęcia z edukacji seksualnej prowadzą w Łodzi dwa podmioty: Fundacja Nowoczesnej Edukacji „Spunk” i Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZ). Związany ze środowiskiem feministek Spunk prowadzi warsztaty dla małych grup 15 - 20 uczniów, a IPZ dla setek osób. Wiele osób twierdzi, że druga forma zajęć nic nie daje, a łódzki magistrat niepotrzebnie wydał pieniądze. W tej sprawie jeden z rodziców napisał skargę, a radni złożyli interpelacje do prezydent Łodzi.


  Bartosz Domaszewicz, radny PO, walczył o edukację seksualną, a obecnie żąda wstrzymania tych zajęć. Nie wszystkich, a jedynie prowadzonych przez IPZ.

  - Zajęcia na salach gimnastycznych dla setki osób nie pozwalają na efektywne przekazanie informacji i narażają całe zajęcia na śmieszność. Jako inicjator zajęć z edukacji seksualnej w łódzkich szkołach oraz zapisania na nie środków w budżecie miasta bardzo proszę o pilną interwencję: wstrzymanie zajęć prowadzonych przez IPZ i rewizję złożonej oferty - napisał radny Domaszewicz w interpelacji do prezydent Łodzi.

  Domaszewicz podkreślał już wcześniej, że program proponowany przez IPZ nie daje gwarancji właściwej realizacji zadania.

  Interpelację do prezydent Łodzi napisała też Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD). Zrobiła to po interwencji rodziców. Pytała, czy magistrat kontroluje sposób prowadzenia zajęć.

  Edukacja seksualna w łódzkich szkołach będzie bardziej konserwatywna

  Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski wyjaśnił radnej, że wizytatorzy do niczego się nie przyczepili. - W ocenie wizytujących prowadzone zajęcia odbywały się zgodnie z ofertami i konspektami, a sposób ich prowadzenia i forma przekazywania treści nie budziły zastrzeżeń. Prowadzący zajęcia trenerzy prezentowali poglądy umiarkowane i neutralne, obiektywnie przekazując przy tym treści edukacyjne - napisał Piątkowski w odpowiedzi na interpelację radnej.

  Wiceprezydent nie zamierza wstrzymywać zajęć, prowadzonych przez IPZ. Argumentuje, że program IPZ jest realizowany od 2010 roku. Przeprowadzono go w blisko 300 szkołach w wielu miastach i gminach. W tym roku IPZ zaplanował ponad 200 spotkań z młodzieżą. Program ma rekomendację m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wiceprezydent zwrócił uwagę, że do magistratu wpłynął list tylko jednego rodzica, który był niezadowolony z zajęć. A opinie dyrektorów i pedagogów są pozytywne.

  IPZ przekonuje, że jego zajęcia dają efekty. - Prowadzimy badania ankietowe, które pokazują, jakie efekty przyniósł program. Po zakończeniu zająć zaprezentujemy te efekty - mówi Paweł Lewicki z IPZ. - W dużej grupie uczeń może ukryć trudne sprawy, a potem szukać pomocy. W małej grupie byłoby to zbyt konfrontacyjne, stałoby się to za mocnym przeżyciem dla ucznia. W dużej grupie neutralizujemy tzw. negatywnych liderów, którzy mają zły wpływ na młodzież. W grupie giną, a pozostali utwierdzają się w przekonaniu, że mają zdrowe podejście do poruszanych problemów.

  Edukacja seksualna w łódzkich szkołach. Ilu gimnazjalistów z niej skorzysta?

  Odmiennego zdania są edukatorzy seksualni. - Praca w małych grupach i zajęcia warsztatowe dają efekty - mówi Anka Grzywacz z grupy edukatorów seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Robienie wykładów i pogadanek, których celem ma być zmiana zachowań młodzieży, nie przyniesie oczekiwanych efektów. Młodzież w dużej grupie nie otworzy się, nie będzie zaufania. Nie będzie szans zapytania uczestników o zdanie, a bez interakcji czy odgrywania ról nie będzie długofalowych efektów. Najlepiej pracować w małych grupach.

  CZY WIESZ, ŻE...

  Łódź była pierwszym miastem, które sfinansowało zajęcia edukacji seksualnej w szkołach. Pilotażowe zajęcia odbyły się w 2012 roku. Stopniowo rozszerzano zakres zajęć, aby objąć nimi jak największą liczbę uczniów. W ubiegłym roku władze Łodzi przeznaczyły na to 28 tys. zł, co pozwoliło uczestniczyć w zajęciach 400 uczniom. Rok temu radny Domaszewicz zaapelował, aby co roku przeznaczać na edukację seksualną po 100 tys. zł. Taka kwota znalazła się w tegorocznym budżecie Łodzi. W konkursie na prowadzenie zajęć najwięcej punktów zdobył IPZ i otrzymał na realizację tego zadania 63 tys. zł. Fundacja „Spunk” dostała 36 tys. zł.  ZOBACZ TEŻ

  Źródło x-news: "Stop deprawacji w edukacji". Manifestacja przeciwników edukacji seksualnej w Warszawie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ani Spunk ani IPZ

  czyli o degeneracji edukacji w Polsce (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Najlepsze, najbardziej kompetentne seks edukatorki zatrudnione są w domach publicznych. I właśnie do poziomu takich przybytków sprowadza szkołę wyuzdane lewactwo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spunk czy IPZ

  Cierzoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Spunk "edukuje" młodzież pokazując zakładanie prezerwatywy na banana. Czy to nie jest żenujące?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A uczą o (nie)skuteczności prezerwatyw?

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Bo to są konkretne fakty, twarde dane. Dostępne choćby w anglojęzycznej wikipedii, ale też szacownych naukowych źródłach medycznych.

  Prezerwatywa ma ograniczoną skuteczność w zapobieganiu ciąży...rozwiń całość

  Bo to są konkretne fakty, twarde dane. Dostępne choćby w anglojęzycznej wikipedii, ale też szacownych naukowych źródłach medycznych.

  Prezerwatywa ma ograniczoną skuteczność w zapobieganiu ciąży (sporo zależy od umiejętności jej stosowania, ALE NIE TYLKO), a w zapobieganiu zakażeniom to już jest bardzo nieskuteczna. Nie mówię tu o HIV, którego trudno złapać, a o HCV, czy kile.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czy na kursie na prawo jazdy uczą o nieskuteczności pasów bezpieczenstwa?

  !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Bo to są konkretne fakty, twarde dane. Dostępne choćby w statystykach policji, ale też szacownych naukowych źródłach medycznych.

  Pasy bezpieczeństwa mają ograniczoną skuteczność w zapobieganiu...rozwiń całość

  Bo to są konkretne fakty, twarde dane. Dostępne choćby w statystykach policji, ale też szacownych naukowych źródłach medycznych.

  Pasy bezpieczeństwa mają ograniczoną skuteczność w zapobieganiu urazom klatki piersiowej i twarzy (sporo zależy od umiejętności ich stosowania, ALE NIE TYLKO), a w zapobieganiu obrażeniom podczas zderzeń bocznych to już są bardzo nieskuteczne. Nie mówię tu o stłuczce na parkingu, przy małych prędkościach, a o walnięciu przez TIRa czy owinięciu się wokół drzewa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A u was biją murzynów?

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bo chyba odjechałeś tą nauką jazdy od tematu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiepska manipulacja

  pedagog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Szkoda, że ten tekst napisał stażysta, a redakcji nie stać na dziennikarza, który sprawdziłby, że radny Domaszewicz robi stażyście wodę z mózgu. Zadanie realizowane przez IPZ i Spunka to...rozwiń całość

  Szkoda, że ten tekst napisał stażysta, a redakcji nie stać na dziennikarza, który sprawdziłby, że radny Domaszewicz robi stażyście wodę z mózgu. Zadanie realizowane przez IPZ i Spunka to profilaktyka zachowań ryzykownych młodzieży, której celem nie jest przekazywanie wiedzy, ale zmiana postaw. Takie tam podstawy wiedzy pedagogicznej z pierwszego roku. Polecam zajrzeć do budżetu miasta lub dokumentacji konkursowej ogłoszonej przez UMŁ.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czego uczy Spunk?

  Spunk=ejakulacja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Kim są EDUKATORZY z tej firmy/fundacji?

  1. Nie są to nauczyciele, tzn. nie mają uprawnień nauczycielskich. Dlatego nie uczą, a "edukują".

  2. Są tam fizyk od polimerów, działacz gejowski,...rozwiń całość

  Kim są EDUKATORZY z tej firmy/fundacji?

  1. Nie są to nauczyciele, tzn. nie mają uprawnień nauczycielskich. Dlatego nie uczą, a "edukują".

  2. Są tam fizyk od polimerów, działacz gejowski, fotografka, antropolodzy kultury, historyk sztuki, "animator kultury", filozof, ekonomista, działacz "parad równości" , itd. Jest też kilku psychologów, których od biedy można uznać za fachowców (seksuologami nie są), ale to margines. Całe towarzystwo ma jednoznacznie różowe zabarwienie i jest powiązane z KPH, czy Fabryką Równości.
  Może dlatego tak wiele czasu poświęcają zagadnieniom "nieheteroseksualności".

  Dodam, że ich misja odbywa się za nasze pieniądze. Dziesiątki tysięcy PLN.

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Edukatorzy...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Fizyk od polimerów idealnie wytłumaczy działanie niektórych wyrobów wykorzystywanych przy działaniach antykoncepcyjnych. Fizyk od polimerów - może wykładał dla troszkę starszej młodzieży?...rozwiń całość

  Fizyk od polimerów idealnie wytłumaczy działanie niektórych wyrobów wykorzystywanych przy działaniach antykoncepcyjnych. Fizyk od polimerów - może wykładał dla troszkę starszej młodzieży? Ekonomista - bardzo dobry wybór. Czym się różni "psycholog' od rumieniącej się pani od WOSu? Litości. Nauczyciele, wróćcie na stanowiska i wychowujcie a nie marudźcie :) zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaaasne

  eche (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Jasne, lepszy fizyk, czy filozof, WAŻNE, ŻE GEJ-AKTYWISTA, niż osoba z przygotowaniem fachowym.

  Nikt nie proponował pani od WOSu, woźnej, czy innej, najmniej asertywnej osoby w szkole. Chodzi o...rozwiń całość

  Jasne, lepszy fizyk, czy filozof, WAŻNE, ŻE GEJ-AKTYWISTA, niż osoba z przygotowaniem fachowym.

  Nikt nie proponował pani od WOSu, woźnej, czy innej, najmniej asertywnej osoby w szkole. Chodzi o fachowców. Są tacy. Niekoniecznie są działaczami organizacji LGBT.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a czego uczą ci katole?

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  Spunk to rzetelna edukacja. A ci katole to specjaliści od wyciągania kasy na katolską propagandę. Większość łodzian chce edukacji seksualnej dla dzieci, a nie takiego katolskiego syfu.
  A jeśli...rozwiń całość

  Spunk to rzetelna edukacja. A ci katole to specjaliści od wyciągania kasy na katolską propagandę. Większość łodzian chce edukacji seksualnej dla dzieci, a nie takiego katolskiego syfu.
  A jeśli chodzi o to, że SPUNK to nie nauczyciele, to może tylko dodam, że nauczycielką jest za to była posłanka Wróblowa (to ten chamski czołg w czerwonych kubrakach). To lepsze niż edukatorzy ze SPUNK? Zdaniem normalnej większości - nie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czemu tak określasz wybór?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Bo do konkursu na edukację stanęła między innymi chorągiew ZHP.
  Podkreślam: ZHP, a nie ZHR, więc twoje fobie klerykalne nijak to nie pasują.

  Czemu wreszcie uznajesz, że to musi być indoktrynacja...rozwiń całość

  Bo do konkursu na edukację stanęła między innymi chorągiew ZHP.
  Podkreślam: ZHP, a nie ZHR, więc twoje fobie klerykalne nijak to nie pasują.

  Czemu wreszcie uznajesz, że to musi być indoktrynacja i jedyne co można wybrać to jej opcję. Czy nie może być normalnie? Nie można zafundować dzieciom rzetelnej EDUKACJI?
  Edukacji, a nie ideologii.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakim prawem szmaty z LGBT

  dd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

  uczą dzieci zachowań seksualnych??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chcą sobie wychować

  kroton

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  narybek do pociupciania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale problem

  problem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

  znowi jakiś "wierzący"?
  Księżulki robią to indywidualnie, a w sumie mają niezłą HURTOWNIĘ EDUKACYJNĄ z fuanłamiw sądach z dziecmi :PUSZCZONYMI KANTEM"! he he he...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest problem: nie umiesz czytać

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Bo gdybyś przeczytał artykuł to byś wiedział czemu twój komentarz jest zupełnie bez sensu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SEKSUALNOŚC

  EWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  PO PIERWSZE ! JESLI UCZEN ZACZYNA SIE SMIAC TO POWINNI GO SKIEROWAC DO PSYCHOLOGA!!! JA POKAZYWANIE ZDJĘC KOBIETY NOSZĄCEJ DZIECKA W ŁONIE MATKI CZYLI CIĄŻE NIE JEST TEMATEM TABU. BO KAZDE...rozwiń całość

  PO PIERWSZE ! JESLI UCZEN ZACZYNA SIE SMIAC TO POWINNI GO SKIEROWAC DO PSYCHOLOGA!!! JA POKAZYWANIE ZDJĘC KOBIETY NOSZĄCEJ DZIECKA W ŁONIE MATKI CZYLI CIĄŻE NIE JEST TEMATEM TABU. BO KAZDE STWORZENIE MA PRAWO DO ROZRODU!!. NATOMIAST SEKSUALNOŚC CO ZUPEŁNIE CO INNEGO . TO RADOŚC CZERPANIA Z BYCIA UPRAWIANIA AKTU WSPÓŁZYCIA GDZIE NIE KONIECZNIE ZACHODZI SIE W CIAŻE . ALE ZAWSZE NALEŻY PAMIETAC ZE WCHODZĄ DWIE OSOBY DO ŁOZKA A MOGĄ WYJĄSC TRZY LUB WIĘCEJ.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna patologia

  POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Swego czasu był projekt by seks edukację była o facetach dla wszystkich a o facetkach tylko dla facetek, bo się dziewczyny moga zawstydzić chłopaków ! A jak widać z każdej edukacji publicznej...rozwiń całość

  Swego czasu był projekt by seks edukację była o facetach dla wszystkich a o facetkach tylko dla facetek, bo się dziewczyny moga zawstydzić chłopaków ! A jak widać z każdej edukacji publicznej szczególnie tej medialnej telewizyjnej to sprawy poniżej pasa bez cenzury tylko męskie. Jakoś nie słychać w tym wypadku protestów feministek o nierównym traktowaniu i braku info dla samych kobiet odnosnie anatomii i fizjologii a potem śmiejemy (?) się z ich pytań, czy od siedzenia na kolanach chłopaka zajdzie się w ciążę. A przy tym przewrotnie perfidne feministyczne twierdzenie o nadmiernym zainteresowaniu facetów juniorów erotyką, Oglądajac te super produkcje edukacyjne pokazywane w TVP (typu "członek bez osłonek"), na discovery czy fokusie i każda golizna w każdej tv (jackass, dirty sanchez) gdzie tylko męska anatomia, to niby skąd mają czerpać wiedzę o damskich odpowiednikach ? Feministyczne i kobiece organizacje pałętające się po szkołach organizują "prelekcje" o gejowskich technikach współżycia, a powszechnie jak homoseksualizm to męski. Pewnie spodobało się takie podejście - byle nie zawstydzić kobiet a pokazanie intymnych części damskiego ciała to uprzedmiotowienie. Jak można w tv pokazywać programy edukacyjne także dozwolone dla dzieci, w których kamera pod lupą pokazuje "te" części ciała jednej płci a drugiej, nawet nie ma schematycznego rysunku ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś ci się staruszku pomieszało

  :-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ale nie martw się, twoje ulubione pisemka nadal można kupić w kiosku.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo