Edward Kącki, profesor informatyki, napisał książkę...

  Edward Kącki, profesor informatyki, napisał książkę autobiograficzną

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Prof. Kącki dziś z książką pt. "Wczasy w Anstadta Zdrój"
  1/2
  przejdź do galerii

  Prof. Kącki dziś z książką pt. "Wczasy w Anstadta Zdrój" ©Grzegorz Gałasiński

  "Wczasy w Anstadta Zdrój" - to tytuł książki napisanej przez pioniera informatyki w Polsce, Edwarda Kąckiego. W książce wspomina m.in. okres pobytu w więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa.
  Profesor Edward Kącki, wieloletni pracownik Politechniki Łódzkiej, nazywany pionierem informatyki w Polsce, autor 24 książek naukowych i popularnonaukowych, tym razem napisał książkę o zupełnie innym charakterze.

  Dziś prawie 89-letni staruszek, przedstawił w niej wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Choć zdarzenia sprzed wielu dziesięcioleci opisał oszczędnym, rzeczowym językiem naukowca, bez ozdobników i literackich upiększeń, książkę czyta się z zaciekawieniem, a niektóre jej fragmenty wręcz z zapartym tchem.
  A to dlatego, że profesor wspomina fakty niesamowite. Czasem zabawne, ale częściej dramatyczne, a nawet tragiczne. Wszak młode lata autora przypadały na niezwykle burzliwy okres dziejów Polski - drugą wojnę światową, w tym także powstanie warszawskie, a później lata komunistycznego terroru, którego osobiście doświadczył.

  Edward Kącki, był przez 7 miesięcy bez powodu więziony w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Bezieczeństwa przy ul. Anstadta w Łodzi. Tu przytoczę fragment książki, który tłumaczy, skąd wziął się jej tytuł - "Wczasy w Anstadta Zdrój".

  "Pewnego dnia, gdy przez dłuższy czas padał dość intensywny deszcz, ze ściany pod okienkiem trysnęła woda, tworząc kałużę na betonowej podłodze. Jeden z więźniów, który pierwszy to zauważył, powiedział: "Mamy źródełko w ścianie", na co ja uroczyście oświadczyłem: "Panowie, jesteśmy w Anstadta Zdrój". Gdy wieczorem położyłem się spać i natychmiast zasnąłem, zgodnie z panującym tu zwyczajem zostałem znów z ogromnym hukiem obudzony i poprowadzony na śledztwo. Po odstaniu odpowiedniego czasu pod ścianą, w pierwszym zdaniu usłyszałem pytanie: "Czy ty jesteś tutaj na wczasach? Anstadta Zdrój, co?", a następnie śledczy oświadczył, że rano z naszej celi zostaną zabrane ławy do siedzenia. (...) Przez kolejne trzy dni dostawaliśmy na obiad zupę z bielutkich jak makaron robaków. Była to w zasadzie zupa ze "świeżej" kapusty, w której na wierzchu znajdowała się trzycentymetrowa warstwa białych glist."

  Oprócz dramatycznych wspomnień z ubeckiego więzienia, a także tragicznych obrazów z okupowanej przez hitlerowców Warszawy i z powstania warszawskiego, w książce znajdujemy też pogodne obrazki z dzieciństwa autora przed wybuchem wojny i opisy przygód z czasów studenckich, takich jak wywrotka łodzi podczas żeglowania z przyjaciółmi po jeziorach mazurskich, czy wypadnięcie autora z siodła podczas nauki jazdy konnej.

  Dużym walorem książki jest szczerość autora, który nie ominął wspomnień o dziewczynach, w których się kochał.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EDEK

  absolwent 69 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pięć egzaminów z matematyki zaliczyłem u doktora Konckiego, super facet. Mówiliśmy po prostu EDEK a zajęcia mieliśmy przez pięć semestrów i potem takie zręby informatyki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  towarzysz Kącki

  kolega (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  rzeczywiście dobrze się trzyma. I jaka pamięć ...wybiórcza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Staruszek?

  K111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Gdyby autor notatki spotkał żwawo maszerującego Pana profesora nie napisałby "staruszek".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na pewno kupię panie profesorze!

  Student (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Pańskie podręczniki mam do dziś i bardzo je sobie chwaliłem w czasie studiów.

  Pozdrawiam!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo