Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2017 już od środy. To jeden z ostatnich testów przed reformą

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W ok. 400 szkołach województwa łódzkiego rusza jutro obowiązkowy egzamin gimnazjalny. To jeden z ostatnich państwowych testów w gimnazjach, bo wygasi je reforma oświaty.

Gimnazja czeka wygaszanie, ale ich nauczyciele nie odstępują od jednego ze swoich najważniejszych obowiązków - od jutra zaczną przeprowadzać państwowe testy dla trzecioklasistów. Ostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w kwietniu 2019 r., bo potem - na skutek braku naboru do oddziałów pierwszych - zabraknie trzecioklasistów do testowania.

**

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017 Z CKE: Język polski [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZADANIA]

**

- W porównaniu do roku 2016 w egzaminie nie nastąpiły istotne zmiany - informuje Małgorzata Świerzyńska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Trzydniowa „mała matura”

Trzydniowy egzamin gimnazjalny często jest zwany „małą maturą”. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ decyduje, czy trzecioklasista dostanie się do dobrego ogólniaka lub technikum. Z drugiej strony ci, którym objętne do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej trafią po wakacjach, mogą testy zupełnie zlekceważyć: warunkiem ich zaliczenia jest samo pojawienie się na egzaminach. Zaliczenie gwarantuje nawet zero procent punktów zdobytych podczas każdej z części.

W 2016 r. pisali o tych, dla których liczyła się wolność

Środa będzie dniem części humanistycznej. O godz. 9 rozpocznie się 60-minutowy test z historii i wiedzy o społeczeństwie, zaś o godz. 11 - półtoragodzinny sprawdzian z języka polskiego. W tym przypadku arkusz nie ogranicza się do pytań zamkniętych. Trzeba także napisać wypracowanie. W 2016 r. temat takiego zadania brzmiał „napisz charakterystykę bohatera literackiego, który wolność uznał za najważniejszą wartość”. Jak co roku, nauczyciele sprawdzający arkusze na zlecenie OKE w Łodzi przekazali naszej redakcji wybrane myśli trzecioklasistów. Dzięki zeszłorocznym absolwentom gimnazjum wiadomo m.in, że Zośka, jeden z bohaterów lektury „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego „był tak ważną postacią dla kolegów, że postanowili odbić go od milicji”. Niestety, jak nauczyciele dowiedzieli się z innych wypracowań: „Zośka i Rudy zginęli na stole operacyjnym”, ewentualnie „Rudy popełnił samobójstwo na polu bitwy”...

**CZYTAJ TEŻ:

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2016. Łódzkie trochę lepsze z przyrody. Ale słabsze z angielskiego

**

Czwartek to dzień przedmiotów ścisłych. Od godz. 9 sprawdzian z przedmiotów przyrodniczych (czyli z biologii, chemii, fizyki i geografii), który potrwa 60 minut. Od 11 półtoragodzinny test z matematyki.

Ilu zdaje angielski, a ile hiszpański?

Egzamin gimnazjalny zakończy się w piątek sprawdzianami z języka obcego (o godz. 9 i o 11). Najpierw trzecioklasista podchodzi do zdawania tego języka, który był dla niego obowiązkowy, na poziomie podstawowym. A jeśli poznawał go jako kontynuację nauki z podstawówki, musi podejść także do części rozszerzonej (w przeciwnym wypadku - może, ale nie ma obowiązku).

W województwie łódzkim na poziomie podstawowym najczęściej zdawanym językiem jest angielski. Z 21 tys. trzecioklasistów zmierzy się z nim ponad 18 tys. uczniów. Kolejne miejsca zajmują niemiecki (2,3 tys.), rosyjski (469), francuski (46), hiszpański (45) i włoski (2). Bardziej oryginalne języki zdawane są w szkołach oferujących klasy dwujęzyczne - np. w Gimnazjum nr 34 w Łodzi jest grupa 16 uczniów zdających hiszpański.

Egzamin warty aż połowę punktów w naborze do LO

Termin ogłoszenia wyników to 16 czerwca. Większość trzecioklasistów będzie czekać na ten dzień z niecierpliwością. Za egzamin gimnazjalny można uzyskać aż 100 na 200 punktów w rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych (uwzględniane jest pierwszych 5 testów, poza rozszerzonym z języka obcego). Drugą setkę można zdobyć ocenami na świadectwie, osiągnięciami w sporcie, artystycznymi czy w konkursach przedmiotowych.

Zgodnie z rozporządzeniem kuratora, nabór do szkół ponadgimnazjalnych zacznie się 22 maja. Trzecioklasista z gimnazjum będzie mógł wybrać klasy w trzech placówkach: układając je według własnych preferencji. Kandydat zostanie przyjęty do tej, na którą starczy mu punktów.

CZYTAJ TEŻ: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 w Łodzi. Trzecioklasiści przystąpili do "małej matury"

Przed rokiem świetny debiut podczas egzaminu zaliczyło Publiczne Gimnazjum Politechniki Łódzkiej. Pierwszy rocznik trzecioklasistów z tej szkoły osiągnął najwyższy średnik wynik w województwie na teście z historii i wos oraz matematyki.

Test z języka polskiego najlepiej napisali ubiegłoroczni absolwenci Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu.

Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego w Łodzi odnotowało najlepszy wynik z przedmiotów przyrodniczych, zaś Gimnazjum Łódzkiego Stowarzyszenia Oświatowego - z podstawowego arkusza języka angielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki