Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy najłatwiej zdać w Sieradzu

Jacek Losik
Jacek Losik
Prawo jazdy kategorii B najłatwiej uzyskać w Sieradzu, najtrudniej zdać w Piotrkowie. Najczęściej kandydaci na kierowców oblewają egzamin przez wymuszenie pierwszeństwa.

Kursancie, jeśli chcesz szybko usiąść za kierownicą samochodu osobowego, ucz się jeździć i zdawaj egzamin w Sieradzu. Tamtejszy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w 2016 r. odnotował najwyższy poziom zdawalności części praktycznej w woj. łódzkim.

Plac manewrowy oraz jazdę w ruchu ulicznym zaliczyło w Sieradzu 33,1 proc. spośród 29.586 przystępujących do egzaminu po raz pierwszy. To odrobinę lepszy wynik niż w 2015 r. Wówczas w sieradzkim ośrodku praktykę zdało za pierwszym razem 32,97 proc. kandydatów na kierowców.

Na drugie miejsce w rankingu spadł natomiast WORD w Skierniewicach. W 2015 r. ośrodek ten wypadł najlepiej w naszym województwie. Zdawalność części praktycznej za pierwszym razem wyniosła wtedy w Skierniewicach 33,87 proc. W 2016 r. egzamin zdało 31,86 proc. spośród 17.630 przystępujących po raz pierwszy.

**

Młody kierowca będzie musiał przejść okres próbny

**

Na trzecie miejsce w wojewódzkim rankingu wskoczył natomiast WORD w Łodzi. W 2016 r. prawo prowadzenia samochodów osobowych uzyskało tu 29,75 proc. spośród 34.462 kandydatów, którzy podchodzili do egzaminu pierwszy raz. To o ponad 3,5 punktu procentowego więcej niż w 2015 r.

Najgorszy wynik w woj. łódzkim ma WORD w Piotrkowie Trybunalskim. W 2016 r. zdało plac manewrowy i jazdę w ruchu ulicznym 29,3 proc. z 25.802 przystępujących do egzaminu pierwszy raz. Rok wcześniej piotrkowski ośrodek miał lepsze statystyki o ponad 2 punkty procentowe.

Piotrków ma natomiast najlepszy współczynnik zdawalności na prawo jazdy kategorii A, czyli na motocykle. W piotrkowskim ośrodku za pierwszym razem zdało w ubiegłym roku 61,2 proc. kandydatów na motocyklistów.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się WORD-y w Sieradzu (zdawalność 53,36 proc.) i Skierniewicach (45,4 proc.). Nie udało nam się natomiast uzyskać analogicznych danych z Łodzi.


Jaki procent kandydatów zdał za pierwszym razem egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B

Mit małego miasta

W czym upatrywać przyczyn sukcesu Sieradza? Henryk Waluda, dyrektor tamtejszego ośrodka, przekonuje, że to zasługa lokalnych szkół jazdy, a nie egzaminatorów. - Stosujemy się do tych samych zasad, jakie obowiązują w całym kraju. Nie można zatem powiedzieć, że mamy łatwiejszy egzamin niż inne ośrodki. Najwyraźniej przychodzą do nas lepiej przygotowani kandydaci. Być może poprawa to również efekt tego, że od 4 lat mamy te same samochody, które mają niemal wszystkie szkoły jazdy. Kandydaci wiedzą, czego się spodziewać - mówi Henryk Waluda.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu nie sądzi również, aby kandydatom na kierowców łatwiej było zdawać w mniejszych miastach. Zdaniem Henryka Waludy to tylko mit.

**

Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy. Miało być łatwiej...

**

- Wszędzie obowiązują te same przepisy ruchu drogowego i jeśli ktoś nie potrafi się do nich stosować, to nigdzie nie będzie mu łatwo. Generalnie powody oblania egzaminu są najczęściej te same bez względu na to, gdzie się zdaje egzamin. Są to m.in.: wymuszenie pierwszeństwa lub niezatrzymanie się przed znakiem STOP oraz na zielonej strzałce. Przypomnijmy, że koła muszą przestać się kręcić - mówi dyrektor Waluda.

Tradycyjnie, jak przyznaje dyrektor WORD w Sieradzu, sporym problemem dla kandydatów na kierowców jest pokonanie tzw. rękawa (jazda po łuku). - Mimo wszystko plac manewrowy jest obecnie bardzo łatwy. Jeżeli ktoś nie potrafi go zdać, nie poradzi sobie również w mieście - twierdzi Henryk Waluda.

Zmiana przepisów

Wraz z wprowadzeniem w życie systemu CEPiK 2.0 zaczną obowiązywać surowsze przepisy wobec nowych kierowców. Nowicjusze na drogach będą musieli się pilnować, bo inaczej szybko stracą uprawnienia. Młodych kierowców czeka specjalny nadzór. Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy nowicjusze będą musieli przestrzegać surowszych ograniczeń prędkości: 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Młody kierowca będzie miał dwuletni okres próbny, w trakcie którego łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Jeśli w tym czasie nowicjusz popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będzie musiał udać się na kurs reedukacyjny, a okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 24 miesiące. Za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji grozić będzie utrata uprawnień.

Ponadto młodzi kierowcy będą musieli przejść dodatkowe (i płatne) szkolenia: teoretyczne z bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne z jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, który umożliwi wprowadzenie zmian, ma być gotowy w czerwcu 2018 r.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Egzamin na prawo jazdy najłatwiej zdać w Sieradzu - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki