Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy w Łodzi. Plac manewrowy trudniejszy niż miasto

Agnieszka Jasińska
Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi analizuje, jakie błędy najczęściej popełniają kursanci podczas egzaminów na prawo jazdy.

Najwięcej kursantów oblewa egzamin podczas jazdy tyłem po tzw. rękawie. Kolejnym powodem negatywnych wyników jest gaśnięcie samochodu. Jeśli kursant wyjedzie na miasto, to najczęściej oblewa egzamin z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, zajechania drogi innemu samochodowi lub nieprawidłowego przejazdu przy warunkowym skręcie.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi analizuje, jakie błędy najczęściej popełniają kursanci podczas egzaminów na prawo jazdy. Jako pierwszy w regionie przygotował również specjalne szkolenie dla instruktorów nauki jazdy.

- Z naszych analiz wynika, że dla kursantów zdecydowanie trudniejszy jest plac manewrowy niż jazda po mieście - zaznacza Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Podczas jazdy tyłem po tzw. rękawie brakuje płynności ruchu. Często samochód w krytycznym momencie po prostu się zatrzymuje. W ogóle gaśnięcie silnika to kolejny powód negatywnych wyników. Zdarza się podczas wszystkich manewrów. Wszystko przez to, że kursantom brakuje umiejętności. Puszczają sprzęgło bez dodania gazu. Winę za to ponoszą niektóre szkoły jazdy. Często oszczędzają sprzęgło i uczą kursantów, by jak najmniej je zużywali.

Dyrektor Kucharski podkreśla, że nie wszyscy kursanci radzą sobie ze stresem. - Często są dobrze przygotowani, ale popełniają błędy przez nerwy - mówi szef WORD w Łodzi.

Najczęściej popełnianym błędem podczas jazdy po mieście jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

- Inny powód negatywnych egzaminów to niewłaściwa zmiana pasa ruchu oraz zajechanie drogi innemu samochodowi - dodaje Łukasz Kucharski. - Problemy są również z zieloną strzałką. I kursanci nie zdają wcale nie dlatego, że się przed nią nie zatrzymają. Chodzi o to, że zatrzymują się, kiedy pali się strzałka, rozglądają się i przejeżdżają, kiedy strzałka przestaje świecić.

Żeby wyniki zdawalności były jak najlepsze, łódzki WORD zaprasza instruktorów nauki jazdy na specjalne szkolenie. W programie jest omówienie m.in. najczęściej popełnianych błędów oraz nietypowych sytuacji podczas egzaminu.

- Widzimy potrzebę takich kursów. Warto, by instruktorzy wiedzieli, jak egzaminatorzy interpretują przepisy na egzaminie i za co karzą kursantów - mówi Kucharski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki