MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty - uczniowie zdawali język polski. "Kamienie na szaniec" na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. FOTO FILM

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek, 14 maja, uczniowie klas ósmych rozpoczęli trzydniowe egzaminy. W całym województwie łódzkim przystępuje do nich 13659 uczniów (w tym w samej Łodzi - 3899). W gronie zdających jest 745 dzieci z Ukrainy oraz 212 dzieci z innych krajów.

Rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty

We wtorek, 14 maja 2024 w łódzkich szkołach podstawowych, tak samo jak w całej Polsce, rozpoczęły się egzaminy dla ósmoklasistów. Potrwają trzy dni.

Egzamin z języka polskiego
W pierwszym dniu trzydniowej sesji ósmoklasiści zdawali język polski. Uczniowie wychodzą z egzaminu raczej zadowoleni. Mówią, że nie był trudny.
- Jestem bardzo zadowolony - powiedział po wyjściu z sali David z klasy VIII w Szkole Podstawowej nr 152. - Cieszę się, bo główną lekturą w teście były "Kamieni na szaniec" - liczyłem na tę właśnie lekturę i byłem z niej dobrze przygotowany. Pisałem też rozprawkę na temat "Czy warto pomagać innym?".
Także rozprawkę pisała Matylda, z tej samej klasy co David.
- Liczę na dobry wynik - powiedziała z uśmiechem. - I lektura, i temat wypracowania bardzo mi odpowiadały.
- Spodziewaliśmy się "Kamieni na szaniec" i to się sprawdziło - powiedział Stanisław, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 26. - Pisałem też opowiadanie o spotkaniu z bohaterem obowiązkowej lektury. Wybrałem Jacka Soplicę.

Test z języka polskiego to zwykle 20 zadań, osnutych na wybranej lekturze - tym razem były to "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie mają też do wyboru dwa tematy wypracowań. W tegorocznym arkuszu znalazły się:
Temat 1.
Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym.
W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu
literackiego.
Temat 2.
Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie
o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła,
że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić,
że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje pełne arkusze z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego na swojej stronie internetowej.

Młodzież w kolejnych dniach przystępować będzie do:

  • matematyki - w środę 15 maja oraz
  • języków obcych - w czwartek 16 maja. Do wyboru uczniowie mają: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski oraz włoski i musi to być język, którego uczą się obowiązkowo na lekcjach w szkole.

Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godzinie 9. Na rozwiązanie testu z języka polskiego uczniowie dostali 120 minut, z matematyki - 100, a z języka obcego - 90. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie można go jednak nie zdać. Uczniom jednak bardzo zależy na jak najwyższych wynikach, ponieważ są one brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Ważne są szczególnie w tych szkołach, do których zwykle jest najwięcej chętnych. O przyjęciu lub nie może decydować dosłownie jeden punkt. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 3 lipca.

W całym województwie łódzkim do egzaminów z języka polskiego oraz matematyki przystępuje - według deklaracji złożonych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi - 13659 uczniów, w tym w samej Łodzi - 3899. W gronie zdających jest 745 dzieci z Ukrainy, w tym w Łodzi - 377 oraz 212 dzieci z innych krajów, w tym w Łodzi - 149.
Spośród języków obcych najpopularniejszy wśród uczniów jest oczywiście angielski - zamierza go zdawać 13208 uczniów w Łódzkiem, w tym 3743 w Łodzi. Ale zdawane będą także: język rosyjski (wybrany przez 332 osoby w Łódzkiem, w tym 126 w Łodzi), niemiecki (wybrany przez 113 osób w Łódzkiem, w tym 26 w Łodzi), hiszpański (wybrany przez 5 osób w Łódzkiem, w tym 4 w Łodzi) oraz francuski (wybrany przez 1 osobę w Łódzkiem).

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty - uczniowie zdawali język polski. "Kamienie na szaniec" na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. FOTO FILM - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki