Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin próbny ósmoklasistów. Od poniedziałku szkoły z Łódzkiego mogą testować umiejętności 20 tys. uczniów najstarszych klas 30.03.2020

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Próbny egzamin ósmoklasisty
Próbny egzamin ósmoklasisty Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W poniedziałek (30 marca) rozpoczyna się próbny sprawdzian ósmoklasisty, który Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) w Warszawie przygotowała jako propozycję w ramach obowiązkowego obecnie e-nauczania. W „prawdziwym” egzaminie weźmie udział około 20 tysięcy uczniów najstarszych klas podstawówek z województwa łódzkiego – jego termin to 21-23 kwietnia. Według komunikatów rządu z tygodnia poprzedzającego ogólnopolską próbę, mimo epidemii koronawirusa, właściwa data sprawdzianu pozostaje niezmieniona.

W ramach próbnego egzaminu ósmoklasisty w poniedziałek uczniowie zasiądą do arkusza z języka polskiego. Ten z „prawdziwego” sprawdzianu w 2019 r. zawierał m.in. polecenie napisania opowiadania na podstawie fragmentu „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego lub rozprawki rozstrzygającej, czy w przyjaźni należy kierować się sercem czy rozumem.
We wtorek (31 marca) matematyka, w środę (1 kwietnia) – test z języka obcego (w przypadku zdecydowanej większości uczniów jest to angielski).

Zdalny egzamin ósmoklasisty na próbę - odpowiedzi napiszesz w edytorze albo wyślesz mailem

„Prawdziwy” egzamin zadecyduje, czy absolwent podstawówki po wakacjach trafi do wybranego przez siebie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżówki – z uwzględnieniem w naborze także ocen na końcowym świadectwie oraz wymienionych w nim osiągnięć w konkursach przedmiotowych, artystycznych czy w sporcie. Jak informowaliśmy wcześniej, w Łodzi są już dyrektorzy opowiadający się – wyjątkowo, w tym roku – za przeprowadzeniem w ramach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych jedynie konkursu świadectw: bez egzaminu. Z drugiej strony, jeśli ósmoklasiście brak ambicji – i obojętne mu do jakiej szkoły trafi po podstawówce – warunkiem jej ukończenia jest zaledwie podejście do „prawdziwego” egzaminu na jego trzech obowiązkowych częściach. Zalicza nawet zero punktów.

Udział w rozpoczynającej się dziś próbie jest dla szkół dobrowolny. CKE zastrzega, że odpowiedzialność za samodzielność rozwiązywanie arkuszy spoczywa po stronie uczniów.
Zresztą punkty uzyskane z takiej próby (nawet gdyby prowadzona była w szkole) i tak nie powinny być przeliczane na oceny wpisywane do dziennika (pod zeszłego koniec roku zdecydowanie przestrzegali przed tym nauczycieli urzędnicy Kuratorium Oświaty w Łodzi).

Według instrukcji CKE, uczniowie po ściągnięciu arkuszy do próby (zaś w środę także plików dźwiękowych do zadań na rozumienie języka obcego ze słuchu) z witryny internetowej jej organizatora mają pracować nad odpowiedziami np. w nowym pliku edytora tekstu. Mogą to zrobić również na zwykłej kartce papieru, a jej zdjęcie przesłać potem na adres poczty elektronicznej nauczyciela. Ten otrzyma z CKE wskazówki do oceniania arkusza.

Jeśli uczeń nie ma w domu internetu powinien ustalić ze swoją podstawówką sposób odebrania wydrukowanych w niej arkuszy.

Egzamin ósmoklasisty nie ma szczęścia. Jak nie strajk, to pandemia...

Egzamin ósmoklasisty pojawił się w systemie edukacji w 2019 r. – w związku z kończeniem podstawówek przez pierwszy rocznik po reformie Anny Zalewskiej, ówczesnej minister edukacji. Debiut nowego sprawdzianu przypadł w środku strajku w oświacie, kierowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Egzamin udało się przeprowadzić dzięki zastępcom strajkujących nauczycieli, czyli osobom z uprawnieniami pedagogicznymi, wyszukanym przy pomocy samorządów i kuratorium oświaty. Byli to np. emeryci, urzędnicy i strażnicy miejscy. Podobna atmosfera towarzyszyła tydzień wcześniej ostatniemu w historii egzaminowi gimnazjalnemu (w 2019 r. mieliśmy w szkołach tzw. podwójny rocznik). Do matur sytuacja się unormowała.
Jaka plaga będzie towarzyszyła egzaminowi ósmoklasisty za rok?

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki