Nasza Loteria

Egzamin próbny ósmoklasisty. Pierwszego dnia nie wszyscy uczniowie z Łódzkiego bezproblemowo pobrali zdalny test z polskiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Poniedziałek (30 marca) był pierwszym dniem próbnego egzaminu ósmoklasisty, przeprowadzanego zdalnie z uwagi na epidemię koronawirusa.>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
Poniedziałek (30 marca) był pierwszym dniem próbnego egzaminu ósmoklasisty, przeprowadzanego zdalnie z uwagi na epidemię koronawirusa.>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński
Poniedziałek (30 marca) był pierwszym dniem próbnego egzaminu ósmoklasisty, przeprowadzanego zdalnie z uwagi na epidemię koronawirusa. Rano nie wszyscy uczniowie ściągnęli arkusz z polskiego bez problemów. We wtorek ogólnopolski test z matematyki, w środę - z języka obcego. Zdalna próba jest dla szkół nieobowiązkowa. W „prawdziwym” egzaminie weźmie udział ok. 20 tys. uczniów najstarszych klas podstawówek z woj. łódzkiego – jego planowany termin to wciąż 21-23 kwietnia.

– Mój syn, Maciek, chciał zacząć rozwiązywać arkusz punktualnie o godzinie 9, jak na prawdziwym sprawdzianie, ale strona internetowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie „nie dawała rady” i udało się nam ściągnąć test dwa kwadranse później. Oczywiście, dodałem ten czas do zaplanowanej wcześniej godziny zakończenia sprawdzianu – opowiadał w poniedziałek pan Wojtek, szef „domowej komisji egzaminacyjnej” w jednym z mieszkań na Polesiu w Łodzi.

Takich „domowych komisji” są teraz w całym regionie tysiące. Maciek z Polesia rozwiązywał wydrukowany arkusz, z kolei Oskar Daczkowski, inny z łódzkich ósmoklasistów zrobił to na laptopie – z wykorzystaniem edytora tekstu.

– Próba się przydała: utrwaliłem wiedzę na temat „Pana Tadeusza”, bo na fragmencie tej lektury była oparta duża część arkusza – opowiadał Oskar. W jego końcu ósmoklasiści znaleźli dwa temat wypracowania do wyboru („łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem?” Albo: „napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych”).

Nasi rozmówcy zapewniali, że w ich „domowych komisjach” praca ucznia nad testem była samodzielna. We wtorek w ramach próby matematyka, w środę – test z języka obcego (w przypadku zdecydowanej większości uczniów to angielski).

„Prawdziwy” egzamin zadecyduje, czy absolwent podstawówki po wakacjach trafi do wybranego przez siebie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżówki – z uwzględnieniem w naborze także ocen na końcowym świadectwie oraz wymienionych w nim osiągnięć w konkursach przedmiotowych, artystycznych czy w sporcie.

Jak na razie, rząd trzyma się pierwotnie wyznaczonej daty egzaminu ósmoklasisty: 21-23 kwietnia (oraz matury – od 4 maja).

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki