– Mój syn, Maciek, chciał zacząć rozwiązywać arkusz punktualnie o godzinie 9, jak na prawdziwym sprawdzianie, ale strona internetowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie „nie dawała rady” i udało się nam ściągnąć test dwa kwadranse później. Oczywiście, dodałem ten czas do zaplanowanej wcześniej godziny zakończenia sprawdzianu – opowiadał w poniedziałek pan Wojtek, szef „domowej komisji egzaminacyjnej” w jednym z mieszkań na Polesiu w Łodzi.
Takich „domowych komisji” są teraz w całym regionie tysiące. Maciek z Polesia rozwiązywał wydrukowany arkusz, z kolei Oskar Daczkowski, inny z łódzkich ósmoklasistów zrobił to na laptopie – z wykorzystaniem edytora tekstu.
– Próba się przydała: utrwaliłem wiedzę na temat „Pana Tadeusza”, bo na fragmencie tej lektury była oparta duża część arkusza – opowiadał Oskar. W jego końcu ósmoklasiści znaleźli dwa temat wypracowania do wyboru („łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem?” Albo: „napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych”).
Nasi rozmówcy zapewniali, że w ich „domowych komisjach” praca ucznia nad testem była samodzielna. We wtorek w ramach próby matematyka, w środę – test z języka obcego (w przypadku zdecydowanej większości uczniów to angielski).
„Prawdziwy” egzamin zadecyduje, czy absolwent podstawówki po wakacjach trafi do wybranego przez siebie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżówki – z uwzględnieniem w naborze także ocen na końcowym świadectwie oraz wymienionych w nim osiągnięć w konkursach przedmiotowych, artystycznych czy w sporcie.
Jak na razie, rząd trzyma się pierwotnie wyznaczonej daty egzaminu ósmoklasisty: 21-23 kwietnia (oraz matury – od 4 maja).

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?