18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminacyjny maraton trzecioklasistów z gimnazjów

Maciej Kałach
Egzamin gimnazjalny to pierwszy ze sprawdzianów, którego wynik ma ogromny wpływ na przyszłość ucznia
Egzamin gimnazjalny to pierwszy ze sprawdzianów, którego wynik ma ogromny wpływ na przyszłość ucznia Andrzej Banas / Polskapresse
We wtorek o godz. 9 trzecioklasiści z gimnazjów otrzymają pierwszy z sześciu arkuszy państwowego egzaminu na koniec szkoły. Test będzie zawierał pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a uczniowie dostaną godzinę na jego rozwiązanie. Jednak to tylko początek trzydniowego maratonu egzaminacyjnego dla 25 tys. 16-latków z Łódzkiego.

Także we wtorek od godz. 11 test z języka polskiego z tematem wypracowania zadanym na koniec arkusza. Od trzech lat są to wyłącznie rozprawki. Na wskazanie poprawnych odpowiedzi w arkuszu i napisanie wypracowania uczniowie będą mieli 90 minut.

W środę rano trzecioklasistów czeka test z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia), a przed południem z matematyki. Egzaminy zakończą się w czwartek sprawdzianem z wybranego języka obcego - rano z poziomu podstawowego, a potem z rozszerzonego.

Tylko ostatni z sześciu testów trzecioklasiści mogą zdawać na luzie. Każda z pozostałych pięciu części jest warta po 20 punktów w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Maksymalnie kandydat w walce o dobry ogólniak lub szkołę zawodową może zdobyć 200 punktów - 100 za egzamin i 100 za oceny na świadectwie i osiągnięcia artystyczne, sportowe i w konkursach przedmiotowych.

- Od 2015 r. zmienia się sprawdzian szóstoklasistów oraz matura, ale forma egzaminu gimnazjalnego jest już docelowa - mówi Małgorzata Dudkiewicz-Świerzyńska, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Testy 16-latków zmieniły się przed rokiem: przed 2012 r. arkusze były tylko trzy (historia i wos razem z polskim, matematyka połączona z przedmiotami przyrodniczymi, brak "rozbicia" języka obcego na poziomy), zaś punkty z ostatniego dnia nie miały znaczenia przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

W Łódzkiem jest 138 trzecioklasistów, którzy na egzaminach nie muszą się przemęczać. To laureaci czternastu wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wskazana przez laureata szkoła musi przyjąć go do pierwszej klasy. Lżej mają też finaliści konkursów - taki tytuł to dodatkowe 11 punktów w rekrutacji. W województwie takich finalistów jest 332.

Przed egzaminami kuratorium oświaty opublikowało listę szkół z regionu, które mają najwięcej laureatów. Są to wyłącznie szkoły z Łodzi:

  • Gimnazjum nr 1 - 10 uczniów
  • Gimnazjum nr 15 - 10
  • Gimnazjum nr 13 - 7
  • Gimnazjum nr 29 - 7

Ale na liście multilaureatów pojawiają się także nazwiska z mniejszych ośrodków:

  • Oskar Szafrański z Gimnazjum nr 1 w Bełchatowie to laureat z geografii i niemieckiego oraz finalista z historii, biologii i matematyki
  • Adam Napieralski z Gimnazjum nr 15 w Łodzi to laureat z chemii i z matematyki oraz finalista z fizyki
  • Krzysztof Więcław z Gimnazjum nr 2 w Kutnie to laureat z chemii i z fizyki oraz finalista z matematyki

Ponadto pięciu innych uczniów - z Łodzi, Drzewicy i Skierniewic - zdobyło tytuł podwójnego laureata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki