5/15
Owoce liczi coraz częściej pojawiają się w sklepach. Można...
fot. xuanduongvan87 (pixabay.com)

Liczi z pestki

Owoce liczi coraz częściej pojawiają się w sklepach. Można je także uprawiać – w naturze to duże drzewa, ale sadzonka w doniczce będzie mniejsza. Jak wyhodować liczi z pestki? Po wyjęciu jej z owocu i oczyszczeniu, wystarczy umieścić ją płasko w przepuszczalnym podłożu. Wcześniej można ją namoczyć w wodzie (przez dobę lub dwie). Niestety liczi szybko traci zdolność kiełkowania. Jeśli uda nam się kupić świeże owoce i chcemy spróbować uprawy, nie zwlekajmy z posadzeniem pestki.

6/15
Z pestki możemy wyhodować drzewko mandarynkowe. Jak...
fot. Olga1025 (pixabay.com)

Mandarynka z pestki

Z pestki możemy wyhodować drzewko mandarynkowe. Jak wyhodować mandarynkę z pestki? Podobnie, jak w przypadku cytryny, łupinkę jej pestki należy uszkodzić – najlepiej naciąć. Przyspieszy to kiełkowanie. Innym sposobem jest namoczenie pestki w wodzie przez około dobę. Niezależnie od metody, pamiętajmy, że pestka nie może wyschnąć! Należy ją jak najszybciej posadzić. Pestkę mandarynki umieszcza się dość płytko (ok. 0,5 cm). Dbamy o wilgotność podłoże, światło i ciepło.

7/15
Owoce mango rosną na dużym, wiecznie zielonym i...
fot. Patt (pixabay.com)

Mango z pestki

Owoce mango rosną na dużym, wiecznie zielonym i długowiecznym drzewie. Ale można je uprawiać w doniczce, w której osiągnie znacznie mniejsze rozmiary. Jak wyhodować mango z pestki? Po jej wyjęciu i oczyszczeniu, należy dość mocno naciąć twardą skorupę i posadzić do ziemi. Innym sposobem, który przyspiesza kiełkowanie mango i daje większe szanse na wyhodowanie rośliny, jest moczenie pestki przez ok. 2 tygodnie w wodzie (trzeba ją codziennie zmieniać). Po tym czasie twarda pestka powinna pęknąć. Wyjmujemy z niej nasiono i sadzimy. Można też spróbować rozbić lub rozciąć pestkę bez namaczania, ale jest to trudniejsze i grozi uszkodzeniem nasienia.

Nasiono sadzimy w przepuszczanym podłożu, węższym końcem do góry. Ponieważ jest dość duże, doniczka powinna być głęboka. Nakrywamy ją folią itp., ale dziurkowaną, żeby utrzymać wilgotność do czasu pojawienia się kiełka. Sadzonkę regularnie zraszamy, zapewniamy światło i ciepło.

8/15
Marakuja to owoc ładnego pnącza – męczennicy, czyli...
fot. haimvaleri (pixabay.com)

Marakuja z pestki

Marakuja to owoc ładnego pnącza – męczennicy, czyli passiflory. Jest kilka gatunków, z których pozyskuje się smaczne owoce, są też takie, które uprawia się jako rośliny ozdobne. Warto wiedzieć, że większość gatunków ma piękne kwiaty (na zdjęciu).

Jak wyhodować marakuję z pestki? W miąższu jej owoców znajdziemy mnóstwo nasion. Należy je oczyścić i posadzić na głębokość ok. 0,5 cm. Nasiona dość szybko powinny wykiełkować (po tygodniu lub dwóch). Musimy im zapewnić ciepło i wilgoć. Sadzonki warto przesadzić do ziemi bogatej w materię organiczną (np. kompostową). Starsza roślina będzie potrzebowała podpór (to pnącze). Zimą doceni okres spoczynku, w chłodnym i jasnym miejscu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Pierwsza oprawa kibiców Wisły Kraków na finale Pucharu Polski

Pierwsza oprawa kibiców Wisły Kraków na finale Pucharu Polski

Horoskop na weekend od piątku do niedzieli

Horoskop na weekend od piątku do niedzieli

Zobacz również

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Kibice Pogoni i Wisły w drodze na finał Pucharu Polski. Dużo zdjęć

Kibice Pogoni i Wisły w drodze na finał Pucharu Polski. Dużo zdjęć