Eklektyzm oraz zamek Zygmunta Augusta

  Eklektyzm oraz zamek Zygmunta Augusta

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na Widzewie Wschodzie wzniesiono pierwsze bloki. To jedno z najmłodszych łódzkich osiedli mieszkaniowych. Później niż osiedle Widzew Wschód zaczęły powstawać między innymi Chojny Zatorze, Olechów i Janów. Obecnie nie brakuje deweloperów chętnych do budowania nowych osiedli. Niestety, ceny mieszkań bywają zaporowe
  Łódź znana jest z pięknej, secesyjnej architektury, ale najwięcej XIX-wiecznych budynków powstało w modnym wówczas stylu eklektycznym lub - inaczej to określając - historycznym, czyli gotyckim, renesansowym lub barokowym z przedrostkiem "neo". Miasto nad Łódką ma też ciekawe przykłady budownictwa modernistycznego z okresu międzywojennego i, jak wszystkie wielkie polskie miasta, mniej lub bardziej udane XX-wieczne osiedla mieszkaniowe z wielkiej płyty.

  Typowym przykładem łódzkiej secesji jest pałac należący do Karola Poznańskiego, syna Izraela, znajdujący się przy ul.
  Gdańskiej 32, przy zbiegu z ul. 1 Maja. Wybudowano go w 1904 roku według projektu Adolfa Zeligsona (Seligsohna). Można podziwiać żelazne kraty bram i balkonów z motywami powyginanych liści i łodyg. W jednym pomieszczeniu zastosowano czerwoną boazerie, a ściany pokryto imitacją kurdybanów o czerwono-złotych motywach roślinnych.

  Elementy secesyjne są też widoczne w monumentalnym pałacu Izraela Poznańskiego u zbiegu ulic Zachodniej i Ogrodowej. Izrael Poznański, jeden z najbogatszych łódzkich fabrykantów, zakupił narożną działkę w 1877 roku. Stała tam wtedy skromna kamienica wraz z budynkiem magazynowym. Architekt Hilary Majewski przekształcił ją w stylu francuskiego neorenesansu i neobaroku.

  Polacy zaczęli, Niemcy dokończyli

  Okres międzywojenny w Łodzi to czas, gdy miasto zaczęło szybko zmieniać swój wygląd. Powstało wiele nowych osiedli, które służą łodzianom do dziś. Jedno z nich zbudowano na Stokach - Towarzystwo Osiedli Robotniczych, powołane w 1934 roku przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów do budowy tanich domków, dla osób, których zarobki nie przekraczały 250 złotych miesięcznie, wybrało ten teren pod swoją inwestycję.

  Osiedle na Stokach zaprojektowało małżeństwo łódzkich architektów - Barbara i Stanisław Brukalscy. Ale budowy nie dokończono, przerwała ją wojna. Plany przejęli jednak Niemcy i dokończyli osiedle. Tzw. niemieckie domy powstały w okolicy ulic Pieniny, Zbocze, Skalna. Charakterystyczny jest zwłaszcza dom przy ul. Zbocze, na który na Stokach do dziś mówi się "podkowa", bo wybudowano go w takim właśnie kształcie.

  Charakterystyczne budynki służyły Niemcom jako koszary wojskowe. Po wojnie stacjonowało tam polskie wojsko, a w końcu umieszczono w nich łódzkie rodziny robotnicze.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo