Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne rozwiązania w łódzkich parkach i zieleńcach

ani
W Łodzi rozpoczyna się tzw. Rewitalizacja Obszarowa. To przemyślany i kompleksowy plan na poprawę komfortu życia w centrum, który zakłada szereg ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań.

Planując inwestycje związane z rewitalizacją Łodzi bierze się pod uwagę to, by ekologiczne aspekty był kluczowym tematem prac. Na przykład na ulicach i w parkach w ramach rewitalizacji stosowane są czujniki wilgoci. W przypadku suszy czujnik uruchamia system nawadniania w zieleńcach i odpowiednio dobiera niezbędną ilość wody, którą dystrybuuje kanalikami poprowadzonymi w zieleńcach.

W remontowanych parkach montowane są zraszacze wynurzalne. Są wysuwane z ziemi i dystrybuują wodę na zieleńcach. Aktywowane są czujnikami wilgoci i automatycznie sterowane. Montowane są również skrzynki rozsączająca na deszczówkę. To zbiornik do którego odprowadzana jest deszczówka z głównej alei w parku Moniuszki. Dzięki odpowiedniej instalacji, woda spłynie do zbiornika, który wypuści ją do gleby gdy nawodnienie ziemi będzie zbyt małe.

Kolejna nowość to podłoża strukturalne, czyli odpowiednia struktura nawierzchni wykonana z mieszanki kamienno-glebowej, którą układa się pod warstwami konstrukcyjnymi drogi. Pozwala to na ochronę układu korzennego drzew. Korzenie naturalnie rozrastają się w takim podłożu nie naruszając konstrukcji jezdni czy chodników, a co za tym ochraniamy układ korzenny drzew, dając im przestrzeń do naturalnego rozrostu.

Inna nowość to stosowane głównie w parkach powierzchnia wodoprzepuszczalna. To mineralna nawierzchnia alejek, wykorzystująca naturalnie wody opadowe, które dzięki zastosowaniu tego rodzaju nawierzchni zostaną wsiąknięta przez ziemię.

Używa się też sterowniki systemów nawadniających – zieleńce wzdłuż ulic i w parkach wyposażone są w systemy nawadniania, które dostarczają automatycznie potrzebną ilość wody. Czuwają nad tym właśnie zamontowane w zieleńcach sterowniki, które również my możemy odpowiednio ustawić w zależności od potrzeb.

Stawia się też budki dla jeżyków – małe domki dla ptaków w stropodachach kamienic w których zamieszkają jeżyki. Jeżyki zjadają bardzo duże ilości owadów w tym komarów.

Sadzi się też w parkach owocowe krzewy i zieleń pośrednią w parkach. Owocowe krzewy przynoszą pożywienie zwierzętom, a zieleń pośrednia daje im schronienie. Wcześniej w parkach urządzana były tylko trawniki i nasadzane drzewa. Zieleń pośrednia daje dom i schronienie dla miejskiej fauny.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki