Ekologiczne rozwiązania w łódzkich parkach i zieleńcach

aniZaktualizowano 
W Łodzi rozpoczyna się tzw. Rewitalizacja Obszarowa. To przemyślany i kompleksowy plan na poprawę komfortu życia w centrum, który zakłada szereg ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań.

Planując inwestycje związane z rewitalizacją Łodzi bierze się pod uwagę to, by ekologiczne aspekty był kluczowym tematem prac. Na przykład na ulicach i w parkach w ramach rewitalizacji stosowane są czujniki wilgoci. W przypadku suszy czujnik uruchamia system nawadniania w zieleńcach i odpowiednio dobiera niezbędną ilość wody, którą dystrybuuje kanalikami poprowadzonymi w zieleńcach.

W remontowanych parkach montowane są zraszacze wynurzalne. Są wysuwane z ziemi i dystrybuują wodę na zieleńcach. Aktywowane są czujnikami wilgoci i automatycznie sterowane. Montowane są również skrzynki rozsączająca na deszczówkę. To zbiornik do którego odprowadzana jest deszczówka z głównej alei w parku Moniuszki. Dzięki odpowiedniej instalacji, woda spłynie do zbiornika, który wypuści ją do gleby gdy nawodnienie ziemi będzie zbyt małe.

Kolejna nowość to podłoża strukturalne, czyli odpowiednia struktura nawierzchni wykonana z mieszanki kamienno-glebowej, którą układa się pod warstwami konstrukcyjnymi drogi. Pozwala to na ochronę układu korzennego drzew. Korzenie naturalnie rozrastają się w takim podłożu nie naruszając konstrukcji jezdni czy chodników, a co za tym ochraniamy układ korzenny drzew, dając im przestrzeń do naturalnego rozrostu.

Inna nowość to stosowane głównie w parkach powierzchnia wodoprzepuszczalna. To mineralna nawierzchnia alejek, wykorzystująca naturalnie wody opadowe, które dzięki zastosowaniu tego rodzaju nawierzchni zostaną wsiąknięta przez ziemię.

Używa się też sterowniki systemów nawadniających – zieleńce wzdłuż ulic i w parkach wyposażone są w systemy nawadniania, które dostarczają automatycznie potrzebną ilość wody. Czuwają nad tym właśnie zamontowane w zieleńcach sterowniki, które również my możemy odpowiednio ustawić w zależności od potrzeb.

Stawia się też budki dla jeżyków – małe domki dla ptaków w stropodachach kamienic w których zamieszkają jeżyki. Jeżyki zjadają bardzo duże ilości owadów w tym komarów.

Sadzi się też w parkach owocowe krzewy i zieleń pośrednią w parkach. Owocowe krzewy przynoszą pożywienie zwierzętom, a zieleń pośrednia daje im schronienie. Wcześniej w parkach urządzana były tylko trawniki i nasadzane drzewa. Zieleń pośrednia daje dom i schronienie dla miejskiej fauny.

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wystarczy na początek nie kosić trawników. Tylko tyle i aż tyle. Przy Pomorskiej w pobliżu szpitala wpadła ekipa , ścięli równiutko i teraz mamy piękną żółtą pustynię. Brawo . Po dziesięcioleciach wycinania i betonowania nagle spojrzeli i zobaczyli. Ale spierdzieliliśmy sprawę.

G
Gość
2019-07-29T11:29:10 02:00, Gość:

Wielki kłamliwyPR i tyle. Zdanowska tnie i betonuje aż huczy. Wystarczy iść na jakąkolwiek miejską budowę i zobaczyć ile drzew ma porzniete korzenie. Ona padną za parę lat albo wywroca się. A my zamiast protestować dajemy się robić w konia jak dzieci.

2019-07-29T11:47:48 02:00, Gość:

Już w 2012r. w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 235/241 na 0,5 ha skwerze to Prezydent Miasta Łodzi wydała decyzje na wycinkę ok. 30 letnich drzew, nie samosiejek a odmian jak jarząb szwedzki, dąb szypułkowy, kasztan biały, świerk kujący i inne tylko po to, aby umożliwić budowę PARKINGU dla HOTELU, bo hotel bez parkingu nie mógłby być wybudowany. Teraz jest za ekologią, przedtem było hasło "KOCHAM ŁÓDŹ" czyli KPINA z mieszkańców Łodzi!!!

A te drzewa nie mogą się zasiać same? OT debilu

G
Gość
2019-07-29T10:24:40 02:00, Gość:

Pitu, pitu. Park 3 Maja zostanie wkrótce zniszczony, bo ta "eko władza" wymyśliła sobie targi ogrodnicze. Na mojej ulicy do dziś nie ma kanalizacji, a miała być - według zapowiedzi Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej - 2 lata temu. Tak wygląda to miasto w XXI wieku. A dziennikarzy tej gazetki nie stać nawet na odrobinę krytycznego myślenia. szkoda, bo to nie boli.

Przecież mamy coś do powiedzenia! Nie chcemy pseudo - zielonego expo, które ma być poprzedzone zniszczeniem istniejącej zieleni!

Żądamy zaprzestania wycinania i niszczenia drzew w mieście!

Zacznijmy protestować!

Nie wierzę, że mieszkańcy Łodzi są zadowoleni z tego co się tu dzieje!!!

G
Gość
2019-07-29T11:29:10 02:00, Gość:

Wielki kłamliwyPR i tyle. Zdanowska tnie i betonuje aż huczy. Wystarczy iść na jakąkolwiek miejską budowę i zobaczyć ile drzew ma porzniete korzenie. Ona padną za parę lat albo wywroca się. A my zamiast protestować dajemy się robić w konia jak dzieci.

Już w 2012r. w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 235/241 na 0,5 ha skwerze to Prezydent Miasta Łodzi wydała decyzje na wycinkę ok. 30 letnich drzew, nie samosiejek a odmian jak jarząb szwedzki, dąb szypułkowy, kasztan biały, świerk kujący i inne tylko po to, aby umożliwić budowę PARKINGU dla HOTELU, bo hotel bez parkingu nie mógłby być wybudowany. Teraz jest za ekologią, przedtem było hasło "KOCHAM ŁÓDŹ" czyli KPINA z mieszkańców Łodzi!!!

G
Gość

Wielki kłamliwyPR i tyle. Zdanowska tnie i betonuje aż huczy. Wystarczy iść na jakąkolwiek miejską budowę i zobaczyć ile drzew ma porzniete korzenie. Ona padną za parę lat albo wywroca się. A my zamiast protestować dajemy się robić w konia jak dzieci.

G
Gość

Pitu, pitu. Park 3 Maja zostanie wkrótce zniszczony, bo ta "eko władza" wymyśliła sobie targi ogrodnicze. Na mojej ulicy do dziś nie ma kanalizacji, a miała być - według zapowiedzi Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej - 2 lata temu. Tak wygląda to miasto w XXI wieku. A dziennikarzy tej gazetki nie stać nawet na odrobinę krytycznego myślenia. szkoda, bo to nie boli.

G
Gość
2019-07-28T23:54:25 02:00, Gość:

Uschnięte drzewka straszą w mieście Łodzi! A wy tu o duperelach. Wiadro i podlewać!

A ciebie lać łańcuchem po mordzie. Może zmądrzejesz/.

M
Makowa

"Przemyślany i kompleksowy plan na poprawę komfortu życia w centrum”!!! Mamy mnóstwo przykładów takich działań: wycinanie drzew, betonowanie, likwidacja miejsc parkingowych, zwężanie ulic, zabudowywanie wieżowcami, mnóstwo ławek w pełnym słońcu (przydatnych zwłaszcza nocą), cudowny parklet (dlaczego tylko jeden?!) drzewa w donicach.....

Ano właśnie!? Gdzie nasze drzewa w donicach???

G
Gość
2019-07-28T20:14:20 02:00, Gość:

Co za propagandowy bełkot o „przemyślanym i kompleksowym planie na poprawę komfortu życia w centrum” bez żadnych konkretów. Magistrat przysłał, redakcja opublikowała jak leciało. Z dziennikarstwem niewiele ma to wspólnego.

2019-07-28T20:45:54 02:00, Gość:

Mam dokładnie takie same odczucia :)

Tak jest!

G
Gość

Uschnięte drzewka straszą w mieście Łodzi! A wy tu o duperelach. Wiadro i podlewać!

G
Gość
2019-07-28T20:14:20 02:00, Gość:

Co za propagandowy bełkot o „przemyślanym i kompleksowym planie na poprawę komfortu życia w centrum” bez żadnych konkretów. Magistrat przysłał, redakcja opublikowała jak leciało. Z dziennikarstwem niewiele ma to wspólnego.

Mam dokładnie takie same odczucia :)

K
Kij

Brawo, byle mieszkańcy docenili.

G
Gość

Co za propagandowy bełkot o „przemyślanym i kompleksowym planie na poprawę komfortu życia w centrum” bez żadnych konkretów. Magistrat przysłał, redakcja opublikowała jak leciało. Z dziennikarstwem niewiele ma to wspólnego.

m
mietek

Naturalną rzeczą jest, że za te wszystkie pomysłowe rozwiązania Urząd Miasta, jak to zazwyczaj bywa, sporo nadpłaci...

Dodaj ogłoszenie