Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkSoc StartUp! Projekt zmieniania butelek pet we wkład do drukarek 3D zwyciężył w konkursie Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na pierwszym planie od lewej: Aleksandra Gzowska oraz Filip Mikołajczyk
Na pierwszym planie od lewej: Aleksandra Gzowska oraz Filip Mikołajczyk Krzysztof Szymczak
Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk zwyciężyli w pierwszej edycji konkursu EkSoc StartUp! Jako swój pomysł na biznes przedstawili projekt P3T Studio, który zakłada wprowadzenie na rynek urządzenia do recyclingu butelek. Nowość tkwi w tym, że planowany efekt pracy urządzenia to materiał będący rodzajem wkładu do drukarek 3D. Laureaci doskonalą swój prototyp, zaś triumf w konkursie Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przyniósł im nagrodę: 20 tys. zł (brutto).

Aleksandra Gzowska wkrótce zdobędzie tytuł magistra na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Filip Mikołajczyk jest tam doktorantem. Oboje od około roku pracują na projektem urządzenia, które zmieniałoby butelki typu pet na materiał będący rodzajem wkładu dla drukarek 3D. Jednak na „petach” nie koniec, ponieważ w planach duetu jest przystosowanie urządzenia również do recyclingu torebek foliowych.

Nagrodzony duet opowiadał w poniedziałek (10 czerwca), że zainteresowanie projektem wykazała m.in. jedna z firm zajmująca się czyszczeniem mórz i oceanów z zalegającego w wodach plastiku – niebezpiecznego dla istnienia wielu gatunków zwierząt.

Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk zostali zatem głównymi bohaterami poniedziałkowej gali w hotelu DoubleTree by Hilton. Spotkanie było podsumowaniem pierwszej edycji konkursu EkSoc StartUp!

Rywalizacja o 20 tys. zł zaczęła się w styczniu 2019 roku. Wtedy Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ ogłosił zadanie konkursowe dla wszystkich studentów z województwa łódzkiego: było to przedstawienie w formularzu zgłoszeniowym własnego pomysłu na biznes – bez wchodzenia w szczegóły – do 500 słów. Potem autorzy najlepszych propozycji dostali się pod skrzydła mentorów i skorzystali z biznesowych szkoleń.

W poniedziałek goście finału mogli wysłuchać prezentacji dziesięciu dopracowanych już pomysłów, przedstawianych przez ich autorów, oczywiście, nauczonych, jak atrakcyjnie i zwięźle mówić o swoim projekcie.

Kapituła konkursu - jej finałowymi pracami kierował Szymon Midera - wybierając laureata kierowała się pożytkiem, który ewentualny sukces nagrodzonych może przynieść światu.

Gościom gali najbardziej spodobał się pomysł lokalizatora dla nurków rekreacyjnych pod nazwą Wavy Sonic Diving Localizer. To właśnie pomysł zgłoszony przez Jakuba Wujka i Damiana Perydzieńskiego wygrał w głosowaniu publiczności.

Nazwa konkursu nawiązuje do startupu – czyli przedsiębiorstwa w bardzo wczesnym etapie rozwoju, takiego, które ma się za chwilę założyć, zatem dopiero tworzy swoją koncepcję oraz model biznesowy.

Wiedza o startupach od kilku lat wchodzi także na polskie uczelnie. Konkurs Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego jest tego przejawem: organizatorzy nie wymagali pełnego planu biznesowego, zależało im na dobrych pomysłach, które można było potem dopracować, współpracując z ekspertami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki