MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci dyskutują na stadionie ŁKS o zagrożeniach naszych czasów. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Nadkomisarz policji Przemysław Szczepański, poseł Dariusz Joński, wiceprezydent Adam Wieczorek na stadionie ŁKS
Nadkomisarz policji Przemysław Szczepański, poseł Dariusz Joński, wiceprezydent Adam Wieczorek na stadionie ŁKS Fot. Krzysztof Szymczak
Na Stadionie Króla przy al. Unii, na którym grają piłkarze ŁKS, rozpoczęła się we wtorek międzynarodowa konferencja podsumowująca unijny projekt Safe Stadium.

Projekt Safe Stadium to projekt dotyczący zapobiegania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne CBRN (chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne) na obiektach sportowych i podczas imprez masowych.
Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską, a koordynowany przez Uniwersytet Łódzki, dzięki udziałowi wybitnych międzynarodowych ekspertów zakończy się przyjęciem dokumentów, które zostaną przedstawione Komisji Europejskiej i rekomendowane wszystkim krajom członkowskim UE. To jeden z projektów bardzo istotnych dla poprawy bezpieczeństwa w Europie.

Wśród konsorcjantów projektu jest między innymi Real Madryt, Lech Poznań, klinika Gemelli, SERIS Konsalent, policja Hiszpańska. Partnerzy z Łodzi to Uniwersytet Łódzki, Miejska Arena Kultury i Sportu, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.
W konferencji wzięli udział m.in.: poseł Dariusz Joński, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, Piotr Szor dyrektor ds. technicznych Miejskiej Areny Kultury i Sportu, prof. Andrzej Kruk i Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz John Hageman z generalnego sekretariatu Interpolu, Marta Przywara, przewodnicząca Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Łodzi, policję reprezentował nadkomisarz Przemysław Szczepański.

Zagrożenia chemiczne i biologiczne stają się nowym wyzwaniem dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej. Organizatorzy chcą zapobiegać tego typu sytuacjom i przygotować miejsca, gdzie mamy do czynienia z dużymi grupami ludności. Safe stadium to inicjatywa, która łączy ekspertów z zakresu wiedzy bezpieczeństwa, operatorów obiektów jak MAKiS, Real Madryt, Lech Poznań czy MKS Żilina oraz policję. Razem opracowują procedury i narzędzia, które mają pomóc w przygotowaniu i zapobieganiu tego typu zdarzeniom.

– Policja przy zagrożeniach CBRN wykształca w tej chwili pewne zdolności i możliwości działania – mówił nadkomisarz Przemysław Szczepański. – Chemia, biologia, zagrożenia radiologiczne, nuklearne to nie jest nasza główna domena. Także wszelka dodatkowa wiedza przygotowująca nas do reagowania w takich wypadkach jest dla nas bezcenna. Tutaj dużą korzyścią dla nas jest współpraca ze strażą pożarną, która posiada bardzo wyspecjalizowane jednostki w tym zakresie. Między innymi ćwiczenia na stadionie ŁKS pozwoliły nam dokładnie przeprowadzić procedury reagowania na sytuację skażenia terenu. Na tych ćwiczeniach m.in. dekontaminacja policjantów była jednym z kluczowych elementów, które ćwiczyliśmy mówiąc kolokwialnie w praniu. Dużą wartością dodaną była współpraca z naszą jednostką lokalną straży pożarnej. Dzięki temu projektowi nawiązaliśmy bardzo bliską współpracę. Testowaliśmy m.in. profesjonalny dron , który ma możliwość sprawdzenia sytuacji na obiekcie. ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki