18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci IBM mówią jak usprawnić pracę MOPS, ale miasta na to nie stać

Marcin Bereszczyński
Eksperci IBM spędzili w Łodzi 3 tygodnie. W piątek podzielili się obserwacjami i wskazali, jak usprawnić łódzką pomoc społeczną
Eksperci IBM spędzili w Łodzi 3 tygodnie. W piątek podzielili się obserwacjami i wskazali, jak usprawnić łódzką pomoc społeczną Maciej Stanik
Eksperci firmy IBM przedstawili wyniki trzytygodniowych prac nad usprawnieniem systemu pomocy społecznej w Łodzi. Podjęli się tego zadania, ponieważ Łódź wygrała w konkursie IBM Smarter Cities Challenge 2013. To konkurs, w którym specjaliści doradzają władzom miast w sprawach dla tych miast istotnych. Jednak na wprowadzenie w życie ich zaleceń, miasto... nie ma pieniędzy.

Łódź wzięła udział w tym konkursie, aby poprawić funkcjonowanie pomocy społecznej, co powinno przyczynić się do zmniejszenia liczby osób korzystających z usług MOPS. Konsultacje ekspertów IBM są wyceniane na 400 tys. dolarów.

Pracą nad usprawnieniem łódzkiego systemu pomocy społecznej zajęło się 6 osób z IBM - dwóch Amerykanów, dwóch Kanadyjczyków, Australijczyk i Polak. W pierwszym tygodniu pracy odwiedzili placówki świadczące pomoc, zajrzeli w dokumentację, a także spotkali się z podopiecznymi MOPS. Kolejny tydzień zajęły im analizy zebranego materiału, zaś ostatni tydzień poświęcili na przygotowanie rekomendacji dla miasta, czyli wskazówek, jak powinna - ich zdaniem - działać łódzka opieka społeczna.

CZYTAJ TEŻ: IBM pomoże usprawnić pracę łódzkiego MOPS

Ekspertom rzuciło się w oczy, że na terenie Łodzi jest wiele niezależnych instytucji świadczących pomoc dla potrzebujących, ale te instytucje nie wymieniają się informacjami o podopiecznych. Przykładowo: MOPS nie wie, czy jego podopieczny bierze udział w jakimś programie urzędu pracy, centrum pomocy rodzinie, PFRON ani czy jego dziecko ma przyznane stypendium szkolne lub inną formę pomocy.

Dlatego konieczne jest utworzenie bazy mieszkańców, w której znajdzie się kompletny zestaw informacji o tym, czy dana osoba korzysta lub korzystała z pomocy w różnych instytucjach. Ma to zapobiec sytuacji, w której osoby potrzebujące pomocy nie otrzymują wsparcia, natomiast inne wykorzystują sytuację i zamiast podjąć pracę, żyją wyłącznie z usług pomocowych.

Eksperci IBM zwrócili uwagę na to, że łodzianie ubiegają się o pomoc w zbyt wielu miejscach i muszą wypełniać wiele skomplikowanych formularzy. Niemal wszystko muszą załatwiać "manualnie", a nie za pośrednictwem mejli lub telefonicznie.

Nikt nie mierzy efektywności programów pomocowych. Dlatego nie wiadomo, ilu beneficjentów pomocy społecznej przestało korzystać z usług MOPS. Eksperci zaobserwowali też, że w Łodzi może dochodzić do licznych nieprawidłowości w naliczaniu świadczeń.

Specjaliści z IBM przekazali rekomendacje, jak poradzić sobie z tymi problemami. Wskazali cele krótko-, średnio- i długoterminowe. Krótkoterminowe cele powinny być zrealizowane w ciągu roku. Wśród nich jest m.in. utworzenie bazy osób korzystających z pomocy. Przez 2 lata miasto powinno m.in. lepiej chronić pieniądze na pomoc społeczną poprzez ograniczenie defraudacji, nadużyć i błędów.

- Od ręki można w Łodzi utworzyć systemy informacji dla mieszkańców o programach pomocowych, z których mogą skorzystać. Powinny powstać call center i strona internetowa, aby każdy mógł dowiedzieć się, czy przysługuje mu świadczenie - powiedział Richard McDonald, ekspert IBM.

Kłopot w tym, że na realizację pomysłów, wskazanych przez IBM, nie ma pieniędzy. W projekcie budżetu na 2014 rok zapisano znacznie mniej niż w tym roku. A to oznacza, że nie będzie pieniędzy na bazę danych ani na call center. A to przecież miały być pierwsze działania zarekomendowane przez IBM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki