Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci Jarosława Gowina radzą fuzję Uniwersytetu Łódzkiego z Uniwersytetem Medycznym! To wniosek z oceny w konkursie na uczelnie badawcze

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wicepremier Jarosław Gowin z rektorami łódzkich uczelni publicznych podczas wizyty z 2018 r.
Wicepremier Jarosław Gowin z rektorami łódzkich uczelni publicznych podczas wizyty z 2018 r. Krzysztof Szymczak
Uniwersytet Łódzki powinien rozważyć połączenie z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Taki wniosek wysnuł międzynarodowy zespół ekspertów, który wybrał „ekstraklasę” polskich uczelni na zlecenie Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki.

Żadna z łódzkich szkół wyższych nie dostała się do grona dziesięciu uczelni badawczych (w konkursie rozstrzygniętym w środę, 30 października, w Warszawie) – z lepszym finansowaniem i idącym za tym prestiżem. Środowisko akademickie w stolicy regionu nie wydaje się tym zbytnio poruszone (np. Uniwersytet Medyczny podkreślił w środowym komunikacie, że znalazł się wśród 20 uczelni, spośród których wybierano te badawcze).

Tymczasem ministerstwo nauki opublikowało konkursową dokumentację. W tym wnioski na temat każdej szkoły wyższej, wysnute przez zespół 15 ekspertów pracujących dla Jarosława Gowina. Pracy międzynarodowego grona przewodniczył prof. Lauritz Holm-Nielsen, m.in. w latach 2005-2013 rektor Uniwersytetu w Aarhus. Duńczyk – i jego współpracownicy – widocznie chce zostać swatką Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Skąd to twierdzenie?

Pod koniec oceny aplikacji złożonej przez UŁ pojawia się rekomendacja, aby ta uczelnia rozważyła potencjalne połączenia, zwłaszcza z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi – w oryginale: „The reviewers recommend (...) explore potential mergers, especially with Medical University of Łodz”. Z kolei w dokumencie dotyczącym Uniwersytetu Medycznego można wyczytać, że jego przekształceniu w uczelnie badawczą pomogłyby partnerstwa lub strategiczne sojusze z innymi uniwersytetami („partnerships or strategic alliances with other universities”).

Co na takie zachęty władze obu uniwersytetów?

– Władze UŁ dostrzegają oczywiście potencjał w zacieśnianiu relacji z Uniwersytetem Medycznym. Ich zdaniem mógłby to być dobry kierunek rozwoju obu ośrodków – poinformował Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ. – Co do formy nie ma jednak, na razie, żadnych decyzji.

Joanna Orłowska, rzecznik Uniwersytetu Medycznego, zapowiada, że raport ekspertów wicepremiera będzie przedmiotem analizy. Jak i decyzja o ewentualnym zacieśnianiu współpracy.
– Mamy liczne przykłady wspólnych projektów z UŁ: studia doktoranckie, projekty naukowe, konferencje. Jesteśmy otwarci na współpracę, ale jest zbyt wcześnie na konkretne deklaracje – zastrzegła rzecznik.

Takie słowa należy uznać za ostrożne w świetle porozumienia obu szkół wyższych z 2012 r. (przed siedmioma laty urządziły nawet wspólne rozpoczęcie roku akademickiego!) Ówcześni rektorzy: prof. Paweł Górski (Uniwersytet Medyczny) i prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki) umówili się wtedy, że będą współpracować prowadząc: wspólne kierunki studiów (także pierwszego i drugiego stopnia), wspólne kształcenie językowe oraz wspólne akademickie osiedle i bibliotekę. Trudno uznać, że porozumienie weszło w życie...

Przypomnijmy, że uczelnie badawcze to: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Zapomniany Uniwersytet Centralnej Polski

Najdalej w wizjach fuzji szedł – już przed dekadą – prof. Stanisław Bielecki, poprzedni rektor Politechniki Łódzkiej (ta uczelnia także nie odniosła sukcesu w rywalizacji o status badawczej). Profesor był autorem koncepcji Uniwersytetu Centralnej Polski (miałby zacząć powstawać w 2009 r.) będącego docelowo związkiem sześciu uczelni publicznych z Łodzi (ale otwartym na niepubliczne) z wspólnymi kierunkami kształcenia (2010), z jednym osiedlem akademickim (2012), z jednym budżetem (2016), w końcu – z jedną osobowością prawną i unią władz uczelni (2020).

Prof. Sławomir Wiak, obecny rektor PŁ, przyznał, że sukcesowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest w gronie uczelni badawczych, mogło pomóc połączenie UMK z pobliskim ośrodkiem medycznym (chodzi o fuzję z Akademią Medyczną z Bydgoszczy z 2004 r.)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki