Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci: ma być łatwiej o nową pracę. Poszukiwani handlowcy i specjaliści od sprzedaży

Alicja Zboińska
Według GUS ponad 69 procent mieszkańców naszego regionu pracuje w sektorze prywatnym. Miejsc pracy będzie zdecydowanie więcej, gdy wzrost gospodarczy przekroczy trzy procent.

Handlowcy i specjaliści od sprzedaży - to najbardziej poszukiwane osoby na rynku pracy. Można się też starać o posadę w obsłudze klienta, a także szeroko rozumianych finansach. Specjaliści przekonują, że obecnie łatwiej jest znaleźć pracę.

Przekonała się o 45-letnia Zuzanna Maciejewska z Łodzi, która przez blisko osiem lat pracowała w międzynarodowej korporacji. Pracę straciła dwa lata temu, gdy firma redukowała etaty i od tego czasu miała problem ze znalezieniem stałego zatrudnienia.

- Już powoli traciłam nadzieję - mówi łodzianka. - Zdaję sobie sprawę, że wiek może być przeszkodą w znalezieniu takiej pracy, jaką miałam w korporacji. Trafiały się oferty znacznie poniżej moich kwalifikacji, a nie chciałam skorzystać ze słabej oferty. Przez ten czas żyliśmy z oszczędności i pensji męża. Szukałam pracy w różnych branżach, teraz mam stanowisko kierownicze w firmie produkcyjnej.

Według Urzędu Statystycznego w Łodzi, który w ostatnim czasie opublikował raport, dotyczący popytu na pracę w naszym regionie w ubiegłym roku, najliczniejszą grupą zawodową są specjaliści, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Co piąty pracujący to specjalista, a pracują oni głównie w sektorze publicznym. Specjalistów najczęściej zatrudnia się w: edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Bardziej pracowite są mieszkanki regionu - kobiety stanowią 53 procent wszystkich zatrudnionych. Panie najczęściej można spotkać w fabrykach z branży przetwórstwa przemysłowego, sklepach małych i dużych, szkołach.

Okazuje się, że w naszym regionie w ubiegłym roku powstało w sumie 29,8 tysiąca miejsc pracy.

- To o 4,7 procent więcej niż w 2012 roku - czytamy w raporcie Urzędu Statystycznego w Łodzi. - Zdecydowaną większość utworzono w sektorze prywatnym.

Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w: przetwórstwie przemysłowym, handlu, naprawach pojazdów osobowych.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Nie znaczy to, że z łódzkiego rynku pracy płyną tylko dobre wiadomości. W ubiegłym roku w regionie zlikwidowano 22 tysiące miejsc pracy. Na szczęście liczba nowych etatów przekroczyła liczbę zlikwidowanych o 7,8 tysiąca. Dodatni bilans - jak zaznacza Urząd Statystyczny w Łodzi - był w większości branż.

W tym roku ma być tylko lepiej. Specjaliści z portalu Pracuj.pl przekonują, że firmy mają do zaoferowania coraz więcej miejsc pracy.

- Najwięcej ofert pracy - 21 tysięcy - pochodzi z Mazowsza, a w zasadzie z Warszawy- głosi raport Pracuj.pl. - Drugie w kolejności było województwo dolnośląskie, a trzecie wielkopolskie.

W tym zestawieniu województwo łódzkie zajmuje siódme miejsce. Stawkę zamykają województwa: podlaskie, świętokrzyskie i lubuskie.

Z zestawienia wynika, że więcej miejsc pracy oferuje budownictwo, natomiast marazm panuje w: marketingu, mediach i reklamie.

Eksperci są dobrej myśli. - Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się - uważa Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. - Optymistyczne dane z produkcji, pokazujące nie chwilową poprawę, a stały trend, nie pozostawiają wątpliwości, że generalnie jest lepiej. Z pewnością nie możemy liczyć na nagły i spektakularny przyrost liczby ofert pracy, jaki miał miejsce w 2008 roku, ale zmierzamy w dobrym kierunku.

Zdaniem ekspertów na trwałą poprawę na rynku pracy oraz jednocyfrową stopę bezrobocia mamy szansę, gdy wzrost gospodarczy przekroczy trzy procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki