Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci ZUS w redakcji "Dziennika Łódzkiego" [DYŻUR TELEFONICZNY]

Dorota Domienik
Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Eksperci z I oddziału ZUS w Łodzi z okazji przypadających w tym tygodniu Dni Ubezpieczonego do 10 października będą pełnili dyżury redakcyjne.

We wtorek (6 października) od godziny 10 do 12 będzie można skorzystać z pomocy ekspertów z I oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tematach: "Jesteś pracownikiem i prowadzisz lub chcesz poprowadzić własną firmę? Sprawdź, jakim ubezpieczeniom będziesz podlegał. Zbiegi ubezpieczeń" - pod numerem telefonu 42 638-26-06, "Kto może przejść na rentę" - pod numerem telefonu 42 638-28-30.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi ekspertów ZUS na pytania, które najczęściej padały podczas poniedziałkowego dyżuru:

Podczas wizyty u lekarza dowiedziałam się, że nie ma mnie w systemie osób ubezpieczonych. Czy może być to wynikiem braku zgłoszenia przez pracodawcę? Jak mogę to sprawdzić?

Jeśli pracodawca nie zgłosił Pani do ubezpieczeń w ZUS, wówczas w przychodni lekarskiej nie będzie Pani widoczna jako ubezpieczona. W pierwszej kolejności to z nim należy wyjaśnić sprawę. Być może to tylko błąd przy przesłaniu dokumentów. Jeżeli podejrzewa Pani, że pracodawca celowo nie zgłosił Pani do ubezpieczeń, należy zgłosić się do ZUS. Pracownicy powiedzą, czy takie dokumenty wpłynęły oraz czy pracodawca wykazuje Panią w dokumentach rozliczeniowych. Gdyby posiadała Pani profil na platformie usług elektronicznych ZUS, miałaby Pani dostęp do informacji, zapisanych na Pani koncie i mogła je sprawdzić, nie wychodząc z domu.

Jestem na emeryturze. Mam 70 lat i jestem bardzo chora. Nie mogę przejść na rentę, bo mam emeryturę, poza tym renta byłaby niższa. Czy mogę jakoś podwyższyć sobie emeryturę z uwagi na stan zdrowia? Dużo pieniędzy wydaję na lekarstwa.

Jeżeli ma Pani poważne kłopoty ze zdrowiem, powinna Pani poprosić lekarza prowadzącego o wypełnienie dokumentu N-9, opisującego Pani stan zdrowia. Taki dokument należy złożyć w ZUS wraz z wnioskiem o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Wówczas zostanie Pani poddana badaniu przez lekarza orzecznika. Jeżeli lekarz wyda orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ZUS przyzna Pani dodatek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 206,76 zł. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje z urzędu, ale dopiero po ukończeniu 75 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki