Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Jak dbać o psie uszy

Dorota Domienik
Michał Ceregrzyn, lekarz weterynarii i specjalista ds. żywienia psów i kotów Mars Polska
Michał Ceregrzyn, lekarz weterynarii i specjalista ds. żywienia psów i kotów Mars Polska archiwum
Pielęgnacja uszu psa, to jeden z obowiązków właścicieli tych czworonogów. O to dlaczego, jak często oraz w jaki sposób powinno się czyścić uszy psa zapytaliśmy Michała Ceregrzyna, lekarza weterynarii i specjalistę ds. żywienia psów i kotów Mars Polska.

Michał Ceregrzyn: Choroby uszu u psów występują stosunkowo często. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, psy mają stosunkowo długie i zagięte przewody słuchowe, a po drugie, skóra psów jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega stanom zapalnym.

Zalegające w świetle kanałów słuchowych i bardzo trudne do usunięcia zanieczyszczenia świadczą najczęściej o problemie zdrowotnym. Objawami choroby uszu jest ból okolic ucha albo świąd, mogą być również widoczne: zaczerwienienie małżowin usznych, trzepanie głową czy drapanie. Każda taka sytuacja musi być konsultowana z lekarzem weterynarii.

Zapach woszczyny jest naturalny, ale kiedy staje się wyczuwalny z pewnej odległości, może świadczyć o rozwijającej się chorobie przebiegającej z łojotokiem. Czasami ten zapach wynika ze zwiększonego wydzielania łoju na całej skórze. Z zasady, pies nie powinien intensywnie pachnieć, a zatem każdy utrzymujący się, mocny zapach powinien być powodem do konsultacji weterynaryjnej.

Najczęstszą chorobą spotykaną u psów powodującą zapalenie uszu jest atopowe zapalenie skóry, czyli reakcja alergiczna na różnego rodzaju alergeny spotykane w środowisku psa. Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry choruje nawet ok. 10% wszystkich psów.

Psy uczulają się na pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, pleśnie itp. Czasami jedynym objawem jest właśnie zaczerwienienie i świąd wewnątrz małżowin usznych. Warto pamiętać, że, część psów z zapaleniem uszu może mieć także alergię pokarmową.

Na szczęście ich odsetek jest niewielki. Najczęściej na atopowe zapalenie skóry chorują owczarki niemieckie i ich mieszańce, psy rasy West Highland White Terrier (popularny Westie), amstafy oraz psy o białym umaszczeniu. Niestety nie oznacza to, że psy innych ras i o innym umaszczeniu są wolne od tej choroby.

Psy z długimi uszami takie jak cocker spaniele, bassety czy beagle wymagają stałej kontroli zdrowia małżowin usznych i zewnętrznych przewodów słuchowych. U psów z tendencją do zapalenia uszu należy pamiętać o ich regularnej higienie.

Pomogą w tym specjalne preparaty zawierające substancje zakwaszające skórę w uszach, rozpuszczające woszczynę
i działające przeciwgrzybiczno i przeciwbakteryjnie. Wszystkie one dostępne są w sklepach dla zwierząt i gabinetach weterynaryjnych.

Regularne podawanie tego typu preparatów znacznie zmniejsza ryzyko zapalenia skóry i problemów z nim związanych. W żadnym wypadku nie należy czyścić uszu wacikami. Może to tylko doprowadzić do pogorszenia sytuacji, ponieważ złogi są wciskane głębiej w kanał słuchowy pogłębiając już istniejące zapalenie. W przypadku obecności dużej ilości wydzieliny w uszach musi ją profesjonalnie usunąć lekarz weterynarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki