Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Jak uzyskać obywatelstwo polskie

adw. Piotr Nowakowski
adw. Piotr Nowakowski
adw. Piotr Nowakowski Archiwum
Obywatelstwo można nabyć z mocy prawa, poprzez nadanie obywatelstwa, uznanie za obywatela polskiego oraz przywrócenie obywatelstwa polskiego.

Zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 161) istnieją cztery procedury uzyskania obywatelstwa.

Z mocy prawa małoletni nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, gdy co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim albo gdy małoletni urodził się na terytorium RP, a jego rodzice są nieznani, nie posiadają żadnego obywatelstwa lub ich obywatelstwo jest nieokreślone oraz gdy został znaleziony na terytorium RP, a jego rodzice są nieznani.

Drugim sposobem uzyskania polskiego obywatelstwa jest jego nadanie przez Prezydenta RP na wniosek cudzoziemca. Taki wniosek powinien zawierać dane wymienione w art. 20 ust. 1 w/w ustawy (wzór formularza wniosku określa rozporządzenie Prezydenta RP z 14 maja 2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie lub wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego oraz wzorów zaświadczeń i wniosków - Dz. U. 2000 nr 18 poz.231).

Wniosek składa się za pośrednictwem wojewody lub konsula, osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym. Jest on przekazywany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych Prezydentowi RP, który nadaje obywatelstwo polskie albo odmawia jego nadania.

Trzecią formą uzyskania obywatelstwa jest uznanie za obywatela polskiego cudzoziemca, który spełnia warunki wskazane w art. 30 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem, uznany za obywatela polskiego może być m.in. cudzoziemiec przebywający nieprzerwanie na terytorium RP co najmniej od 3 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub na podstawie prawa stałego pobytu, który:

  • posiada w RP stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego
  • pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem polskim lub nie posiada żadnego obywatelstwa.

Uznanie cudzoziemca za obywatela polskiego następuje na jego wniosek składany do wojewody, który wydaje w tym przedmiocie decyzję.

Można wreszcie uzyskać obywatelstwo polskie w drodze jego przywrócenia, co następuje na wniosek cudzoziemca składany ministrowi spraw wewnętrznych i administracji (do 12 maja 2012 r. obowiązują co do tej procedury przepisy ustawy z 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim - Dz. U. 1962 nr 10 poz. 49).

Należy pamiętać, iż samo zawarcie związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą obywatelem polskim nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków.

opr. DD

Chcesz uzyskać bezpłatną poradę prawną? Wyślij pytanie na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki