Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Wykup mieszkania komunalnego

adw. Piotr Nowakowski
Piotr Nowakowski, adwokat
Piotr Nowakowski, adwokat Archiwum
Mieszkam  z pełnoletnimi dziećmi wraz z mamą w mieszkaniu komunalnym, które chciałabym wykupić od miasta. Mieszkanie może wykupić jedynie główny lokator tj. moja mama, jednak  wszelkie koszty pokryję ja i moje dzieci. Przy ustalaniu aktu notarialnego chciałabym zapisać mieszkanie jednemu z dzieci (wnukowi). Jednak z chwilą śmierci mamy (na którą zostanie wykupione mieszkanie) będę musiała założyć sprawę o spadek w sądzie i wtedy zmuszona będę uwzględnić w powiadomieniu mojego brata, który mieszka oddzielnie ze swoją rodziną w swoim mieszkaniu spółdzielczym. Nie chciałabym abym później musiała spłacać brata ze spadku, który przecież nie zostawia mama ( bo to ja wykupię mieszkanie). Czy będę musiała płacić bratu tzw. zachowek, czy mogę tego uniknąć.  Proszę o informację jak mogę załatwić prawnie tą sprawę. Leokadia B.

Zgodnie z przepisami ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje m.in. osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Tą osobą jest Pani mama.

Nieruchomość jest zbywana w tym przypadku w drodze bezprzetargowej, natomiast szczegółowe warunki zbycia mieszkań komunalnych określają stosowne uchwały rad gmin, z którymi powinna się Pani zapoznać.

W przypadku sprzedaży mieszkania należącego do gminy, gmina może udzielić kupującemu bonifikaty. Jeżeli jednak nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, chyba że zbycie nastąpiło na rzecz osoby bliskiej.

Pani mama nie musiałaby więc zwracać bonifikaty w przypadku zbycia na Panią wykupionego mieszkania. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w Pani sytuacji byłoby więc wykupienie mieszkania przez Pani mamę, a następnie zbycie go na Pani rzecz. Zbycie mieszkania przez mamę powinno najlepiej odbyć się w drodze umowy sprzedaży lub umowy dożywocia (tj. przeniesienie własności mieszkania w zamian za dożywotnią opiekę i zapewnienie miejsca do mieszkania).

Wówczas Pani bratu nie przysługiwałoby roszczenie o zachowek, a także w chwili dziedziczenia po Pani matce nie byłoby obowiązku doliczenia wartości mieszkania do schedy spadkowej. Po zbyciu mieszkania na Pani rzecz, staje się Pani właścicielką i może swobodnie rozporządzać takim mieszkaniem, m.in. darować je swojemu dziecku.

W sytuacji, gdyby Pani mama nie zdecydowała się na przekazanie mieszkania za życia na rzecz Pani lub wnuków, to po jej śmierci należałoby dokonać postępowania o stwierdzenie i dział spadku, w którym mogłaby Pani rozliczyć nakłady jakie Pani poniosła ze swojego majątku odrębnego na majątek wchodzący w skład spadku. W związku z tym warto zachować dowody przekazania mamie środków finansowych potrzebnych na wykup mieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki