MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczna taca w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi. Można złożyć ofiarę nawet jeśli się nie wzięło drobnych

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
W łódzkim kościele Ojców Jezuitów stanął pierwszy w regionie ofiaromat. Urządzenie zwane też elektroniczną tacą pozwala złożyć dowolną ofiarę kartą.

Elektroniczna taca pojawiła się tuż przy głównym wejściu do kościoła. Składa się z ekranu i terminala do płatności kartą, w tym także zbliżeniowych. Wierni, którzy chcą przekazać elektroniczny datek mogą wybrać jedną z zaproponowanych kwot: od drobnych takich jak 2 czy 5 zł, po 50 czy 100 zł. Można też wybrać dowolną kwotę. I opłacić ją kartą.

Nadia Zawi z parafii jezuitów tłumaczy, że pytania o możliwość składania ofiar na kościół kartą pojawiały się od jakiegoś czasu ze strony wiernych. - Niby były to pytania na żarty, ale postanowiliśmy wyjść im naprzeciw -mówi.

Jak wyjaśnia Nadia Zawi wynika to z polityki parafii.

- Kościół Ojców Jezuitów jest miejscem w którym szukamy nowoczesnych rozwiązań, aby być jak najbliżej ludzi - podkreśla.

Coraz mniej wiernych w kościołach. Diecezja łódzka jedną z najmniej religijnych. Wyniki badań dominicantes 2018 Kościoła katolickiego. GDZIE NAJMNIEJ WIERNYCH CHODZI DO KOŚCIOŁA? KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZW całej Polsce Kościół traci wiernych. Diecezja łódzka jest jedną z najmniej religijnych a uczniowie z łódzkiego są w krajowej czołówce wypisujących się z lekcji religii.Gdzie mieszkają najbardziej religijni mieszkańcy Łodzi i regionu a gdzie najmniej? ZOBACZ TUTAJInstytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił 7 stycznia 2020 roku wskaźniki dotyczące religijności w różnych regionach kraju. Badanie przeprowadzono jesienią 2018 r. licząc wiernych wchodzących do kościołów i przystępujących do komunii św. i porównując z liczbą wiernych, którzy powinni być w kościele. Archidiecezja łódzka wypadła słabo. Frekwencja na mszach św. wyniosła 24,5 proc. Gorzej w Polsce wypadła jedynie diecezja  szczecińsko-kamieńska z frekwencją 24,1 proc. W całej Polsce frekwencja wyniosła średnio 38,2 proc.

Coraz mniej wiernych w kościołach. Diecezja łódzka jedną z n...

Na razie parafia nie podsumowała zainteresowania elektroniczną zbiórką. Wiadomo, że w pierwszym miesiącu działania urządzenia datki przekazane będą na tworzoną przez jezuitów szkołę podstawową. W kolejnym datki przekazane będą na utrzymanie kościoła.

Jak podkreśla Nadia Zawi nadal podczas mszy św. zbierana będzie tradycyjna taca, do której wierni wrzucają gotówkę. - Ofiarę elektroniczną można złożyć wchodząc lub wychodząc z kościoła - mówi.

Elektroniczna taca z Łodzi to pierwsze takie urządzenie w regionie. Ale płatności bezgotówkowe coraz częściej wykorzystywane są przez parafie i kościelne instytucje z regionu łódzkiego.

Według danych Fundacji Polska Bezgotówkowa na koniec 2019 roku urządzeń do płatności kartą było w kościelnych instytucjach i parafiach z regionu łódzkiego kilkanaście.

Jednym z pionierów jest Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która od ponad roku ma terminal do przekazywania datków bezgotówkowo.

Wolontariusze zabierają go na zbiórki. Darczyńcy mają wtedy możliwość wrzucenia pieniędzy do puszki lub kliknięcia kartą.

Wagę wprowadzenia transakcji bezgotówkowych w parafiach widzą też władze kościelne. W połowie grudnia w siedzibie episkopatu odbyła się wspólna debata Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji Polska Bezgotówkowa pt. „ Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?”.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki