Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne L4 od grudnia 2018. Lekarze w Łódzkiem coraz częściej wystawiają elektroniczne zwolnienie lekarskie

Redakcja
archiwum
Zmienił się termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień, czyli zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Miały obowiązywać od lipca, ale termin przesunięto na grudzień. Dziś w Łódzkiem 24 proc. wszystkich zwolnień to zwolnienia elektroniczne.

Do ZUS-ów w województwie łódzkim wpłynęło już ponad 193 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Papierowe druki miały odejść do lamusa z początkiem lipca, ale rząd wydłużył termin obowiązywania elektronicznych odpowiedników L4. Lekarze wiedzą, że zmiana jest nieunikniona i coraz częściej wystawiają e-ZLA.

– Co tydzień pracownicy obserwują kilkuprocentowy przyrost elektronicznych zwolnień, średnio wpływa ich 6-7 tys. tygodniowo – mówi Romana Mierzejewska, dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi. – Dane z ostatniego tygodnia wskazują, że na 19 tys. zwolnień lekarskich, jakie wpłynęły do Oddziałów ZUS w województwie, ponad 6 tys. wystawionych zostało elektronicznie.

Uprawnienia do ich wystawiania ma na razie 11,5 tys. lekarzy w Łódzkiem. Reszta musi przejść specjalne szkolenia. Zwolnienia lekarskie wystawiane elektronicznie od razu po ich wypisaniu w systemie trafiają do ZUS-u i do pracodawcy, który posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Pacjenci nie dostają w przypadku e-zwolnień druków papierowych, nie muszą więc w terminie siedmiu dni od ich wystawienia osobiście fatygować się do pracodawcy, by przekazać zwolnienie.

- Przygotowane zostały także rozwiązania ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich, polegające na wprowadzeniu tzw. asystentów medycznych. Asystenci upoważnieni przez lekarzy, byliby pomocni przy wprowadzaniu zwolnień do systemu. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie dla tych lekarzy, którzy z uwagi na swój wiek obawiają się, że nie będą w stanie sprostać pracy przy systemach informatycznych - mówi Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki, lekarz z zawodu.

– Elektroniczne zwolnienia lekarskie to duże ułatwienie dla lekarzy– mówi Ewa Wróbel-Nadel – lekarz pulmonolog, Kierownik NZOZ Ledan w Łodzi. – Nie dosyć, że nie mylę się przy wpisywaniu danych pacjenta, to nie mam problemu z uzupełnianiem zwolnień o numer NIP, którego często pacjenci zapominają zabrać ze sobą do lekarza. Wpisuję tylko numer PESEL pacjenta, a resztę danych uzupełnia system. Mam też m.in. możliwość podejrzenia w systemie w jakim czasie inny lekarz wystawiał zwolnienie pacjentowi – dodaje.

W województwie łódzkim oddziały ZUS zorganizowały ponad tysiąc szkoleń dla lekarzy i ok. 130 szkoleń dla płatników składek.

- Mimo planowanego przesunięcia terminu obowiązkowego wystawiania zwolnień w formie elektronicznej z 1 lipca na 1 grudnia, ZUS nie zamierza zwalniać tempa i nadal działamy tak, jakby obligatoryjne e-ZLA miało wejść w życie w lipcu. Już od 2 maja na salach obsługi klientów zaczną funkcjonować doradcy e-ZLA, których zadaniem będzie udzielanie pomocy lekarzom przy wdrażaniu się do zmian formy wystawiania zwolnień. Natomiast 19 maja w sobotę, w oddziałach ZUS organizujemy Dzień Otwarty dla tych lekarzy – mówi dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki