Elektrownia atomowa mogłaby powstać w Koninie? Tak wygląda wnętrze czeskiej elektrowni w Temelinie. Zobacz zdjęcia i wideo

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Turbina generatora produkującego prąd. Takie same urządzenia wykorzystuje się w elektrowniach węglowych.
Turbina generatora produkującego prąd. Takie same urządzenia wykorzystuje się w elektrowniach węglowych. Materiały prasowe
Do końca tego roku zostanie wybrany dostawca technologii dla elektrowni atomowej w Lubiatowej-Kopalinie. Kolejna siłownia zasilana uranem mogłaby powstać w Bełchatowie lub Konin. Oba te miasta łączy rozwój na złożach węgla brunatnego. Tymczasem już wkrótce kopalnie w tym miastach zostaną zlikwidowane. W Koninie nastąpi to w 2030 roku, a w Bełchatowie 6 lat później. Jak wygląda elektrownia atomowa od środka? Czy w przyszłości mogłaby powstać w Koninie?

Spis treści

"Elektrownia atomowa to nowe miejsca pracy". Mogłaby powstać w Wielkopolsce?

Kopalnie i towarzyszące im elektrownie są największymi pracodawcami w tych miastach, dlatego bez zapewnienia alternatywy, mieszkańcom grozi wysokie bezrobocie, jak to miało miejsce po zamknięciu kopalń w Wałbrzychu.

Chęci budowy elektrowni atomowej w okolicach Konina wyraził w ubiegłym roku marszałek województwa. - Bardzo chętnie wystąpię, powiem, że jesteśmy zainteresowani i w czym możemy ewentualnie pomóc, żeby ta lokalizacja we wschodniej Wielkopolsce elektrowni atomowej zaistniała, bo wiemy, że przed podjęciem decyzji potrzebna jest jeszcze kampania społeczna - podkreślał Marek Wożniak. W podobnym tonie o tym pomyśle wypowiada się prezydent Konina.

- Elektrownia atomowa to nowe miejsca pracy, zarówno w elektrowni, jak i sieci kooperantów, którzy zapewne otworzyliby w regionie nowe zakłady pracy. Patrząc szerzej, nie wyobrażam sobie, aby polska energetyka poradziła sobie bez atomu. Już dziś borykamy się z poważnymi niedoborami energii, bezpieczeństwo energetyczne kraju trzeszczy w szwach - mówi Piotr Korytkowski.

Budową elektrowni atomowej jest zainteresowana także strona związkowa. - Na razie nie wiadomo, czy elektrownia powstanie, nie mamy takiej wiedzy. Na razie walczymy o to, żeby tutaj wpłynęły pieniądze z Unii Europejskiej, żeby nasi górnicy mogli mieć nowe miejsca pracy. Elektrownia atomowa i energetyka są ważne, ale teraz najważniejsze jest dla nas, aby i rząd polski i UE spełniły swoje obietnice, które dawały wcześniej - stwierdziła Alicja Messerszmidt ze związku zawodowego Kadra KWB Konin.

Nowa elektrownia atomowa stałaby się miejscem pracy dla kilkunastu tysięcy osób, pracujących w niej bezpośrednio i w firmach z nią współpracujących.

Tak wygląda od środka elektrownia atomowa w Temelinie. Zobacz zdjęcia

Pierwsza elektrownia atomowa za ponad dekadę. W międzyczasie powstanie kolejna?

Budowa kolejnej elektrowni atomowej mogłaby się rozpocząć jeszcze w trakcie budowy bloków energetycznych na Pomorzu. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, w Polsce ma powstać 6 reaktorów jądrowych. - Pierwsze 4 bloki jesteśmy w stanie uruchomić do 2033-35 roku. Teoretycznie pierwszy blok w drugiej elektrowni atomowej mógłby ruszyć w 2039 roku - mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

O kontrakt na budowę elektrowni atomowej starają się trzy firmy, dysponujące interesującą Polskę technologią reaktorów lekkowodnych trzeciej generacji:

  • francuski Framatone EPR,
  • południowokoreański KEPCO/KHNP APR 1400,
  • amerykański Westinghouse AP 1000.

Wszystkie trzy propozycje są wersjami rozwojowymi amerykańskiej konstrukcji, funkcjonującej od 70 lat. Różnią się rodzajem stosowanych zabezpieczeń, jednak każdy z nich finalnie jest równie bezpieczny.

W przypadku tego typu infrastruktury nie organizuje się klasycznego przetargu, tylko wybiera ofertę, która z punktu widzenia decydentów będzie najkorzystniejsza. Oznacza to, że wybór będzie zatwierdzany przez Komisję Europejską, co stwarza pole do politycznych nacisków.

- Istnieje koncepcja zastosowania w dwóch elektrowniach technologii od różnych dostawców, co byłoby korzystne z punktu widzenia politycznego. Ponadto pozwoliłoby na sprawdzenie technologii różnych dostawców, która w dalszej kolejności mogłaby być użyta w kolejnych blokach - tłumaczy dr. Inż. Paweł Gajda.

Tak wygląda dzisiaj Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Zdjęcia z drona

Żarnowiec. Elektrownia jądrowa. Jak wygląda aktualnie? Minęł...

Czesi swoje elektrownie atomowe mają od kilkunastu lat

Dwie elektrownie atomowe posiadają nasi południowi sąsiedzi. Znajdują się one w Dukovanach i Temelinie. W obu z nich pracują reaktory atomowe wyprodukowane w Rosji. Pierwsza z nich posiada cztery reaktory WWER 440 o mocy 510 megawatów każdy (takie same reaktory miały powstać w Żarnowcu), natomiast druga z nich zasalana jest dwoma reaktorami WWER 1000 o mocy 1055 megawatów każdy.

Obie elektrownie pokrywają niemal połowę zapotrzebowania Czech na prąd. Ich właścicielem jest CEZ Group, w której większościowe udziały ma państwo. Budowa temelińskiej elektrowni jądrowej została rozpoczęta w 1987 roku. Ostatecznie ukończono ją, uruchamiając oba bloki odpowiednio w 2002 i 2003 roku.

Co do zasady elektrownia atomowa działa bardzo podobnie do elektrowni węglowej. Różnica polega na źródle ciepła, jakim jest reaktor i zastosowaniu wydajniejszych komponentów, zdolnych do przetwarzania większej ilości pary wodnej. Reaktor działa jak piec podgrzewający wodę, która poprzez wymiennik ciepła jest doprowadzana do stanu parowego. Gorąca para napędza turbiny generatorów, produkujących prąd.

- Czysto teoretycznie można wykorzystać infrastrukturę elektrowni węglowej na potrzeby elektrowni atomowej. Takie próby były podejmowane w Wielkiej Brytanii. Nie robi się tego między innymi ze względu na niezbędne, wyższe moce generatorów, ich techniczne zużycie oraz konieczność oddalenia nowej infrastruktury od kopalń, przy których często elektrownie węglowe są zlokalizowane

– stwierdza Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, które zajmuje się także badawczym reaktorem jądrowym MARIA, działającym niedaleko Warszawy. Z perspektywy infrastruktury, wykorzystuje się pozostałe po elektrowni węglowej, sieci elektroenergetyczne, używane do dalszego przesyłu prądu.

Źródłem energii w elektrowni jądrowej jest paliwo produkowane na bazie uranu. W zależności od rodzaju reaktora, musi ono być przygotowane pod konkretny jego typ, co wymuszają chociażby różnice w kształcie.

- Przed załadowaniem paliwo jest bardzo nisko radiacyjne, można je bez problemu trzymać w rękach bez większych zabezpieczeń. Nie wolno go trzymać bez rękawiczek, ponieważ mogłoby się zniszczyć. Inaczej jest ze zużytym paliwem jądrowym, ono jest bardziej promieniotwórcze - podkreśla Maciej Lipka.

Każda elektrownia atomowa posiada swój zapas paliwa. Na stosunkowo małej powierzchni można zgromadzić go na kilka lat. Obecnie temelińska elektrownia dla swoich dwóch reaktorów posiada 3-letni zapas paliwa. - W tej chwili rozbudowujemy nasz magazyn. Docelowo chcemy mieć możliwość przechowywania zapasu potrzebnego na 12 lat funkcjonowania elektrowni – informował Peter Suker z CEZ Group, który oprowadzał dziennikarzy po temelińskiej elektrowni.

Paliwo jest przechowywane w specjalnych pojemnikach ochronnych. Każdy z nich zawiera jeden wkład paliwowy dla jednego reaktora. Jeden reaktor zużywa od 2 do 3 takich pojemników rocznie. Niebieskie zawierają paliwo wyprodukowane przez czeską Skodę, a żółte przez niemiecką firmę Castol. - Blok jądrowy zużywa średnio 4 ciężarówki paliwa rocznie. W tym samy czasie elektrownia węglowa potrzebuje 4 wagony węgla na godzinę - stwierdza dr. Inż. Paweł Gajda.

W tej chwili ponad 90 proc. zużytego paliwa jądrowego jest odzyskiwana do ponownego wykorzystania. Od początku funkcjonowania elektrowni atomowych w Europie wyprodukowały one 6 tysięcy metrów sześciennych wypalonego paliwa uranowego

- podkreśla ekspert z AGH. Przetwarzane może być także ciepło odpadowe z elektrowni. Temelińska elektrownia zaopatruje w ciepło odległe o 30 kilometrów miasto Czeskie Budziejowice.

Po co nam elektrownie atomowe? Czy prąd będzie tańszy?

Elektrownie atomowe są nam potrzebne z kilku powodów. Przede wszystkim emitują one bardzo mało dwutlenku węgla, około 12 g na jedną kilowatogodzinę prądu. Jest to wynik lepszy od paneli fotowoltaicznych (ok. 40 g/KWh) i porównywalny z energetyką wiatrową (11 g/KWh), nie mówiąc już o elektrowniach węglowych czy gazowych (odpowiednio ok. 758 g/KWh i 584 g/KWh).
Ponadto elektrowniami atomowymi można sterować - w dni, kiedy mamy więcej prądu ze źródeł odnawialnych, mogą one pracować z mniejszą mocą. Są one także niezbędne aby odejść całkowicie od paliw kopalnych. Tak zwane jądrówki wpłyną także na obniżenie naszych rachunków za prąd.

- Obecnie elektrownia węglowa w Bełchatowie produkuje energię za ok 530 zł/MWh. Dla porównania, nowy fiński blok jądrowy w Olkuiloto, w przeliczeniu za 202 zł/MWh. W Polsce atom, według danych spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, ma potencjał do produkcji energii za ok 300 zł/MWh - dodaje Maciej Lipka.

Czytaj też: Wielkopolska Wschodnia bez węgla do 2030 roku. Rozmowa z Magdaleną Bartecką z Polskej Zielonej Sieci

Według danych Polskiego Intytutu Ekonomicznego dla nowych bloków koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt produkcji 1 kWh będzie się wahał między 12 gr do 17,5 gr. Obecny koszt wyprodukowania 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby blisko 50 gr.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Największa kopalnia gazu ziemnego leży w Wielkopolsce i wydobywa ponad miliard metrów sześciennych gazu rocznie. Może oczyszczać nawet 200 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego na godzinę.Zobacz, jak wygląda "polski Kuwejt" --->

Tak wydobywa się gaz w polskim Kuwejcie. Zobacz, jak wygląda...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Maska do włosów niskoporowatych 400 ml

Poprzednia najniższa cena: 24,99 zł24,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Maska do laminacji włosów 200ml

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Wcierka odżywcza 100ml

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 października, 20:46, Gość:

Likwidacja wyeksploatowanej atomówki to 3x koszt budowy i czas ok 100 lat. Tradycyjna węglowa to 2 lata a koszty małe.

14 października, 20:57, Piotr:

węgla dla użytkowników indywidualnych, co dopiero przemysłowych.

Widać jak nam się przysłużyło nieskończone wpierd.alanie miliardów w górnictwo:) Węgla nie ma nawet na kilka miesięcy, ale łapy po deputat węglowy i dodatek do węgla swołocz wyciąga.

P
Piotr
14 października, 20:46, Gość:

Likwidacja wyeksploatowanej atomówki to 3x koszt budowy i czas ok 100 lat. Tradycyjna węglowa to 2 lata a koszty małe.

węgla dla użytkowników indywidualnych, co dopiero przemysłowych.

P
Piotr
Elektrownia jądrowa za rządów PiSu? Oczywiście... Świetna okazja, żeby nakraść pieniędzy i żeby znajomi królika nachapali się kasy. Przykładem blok węglowy w Ostrołęce, CPK, pfni masa innych przykładów.
G
Gość
Likwidacja wyeksploatowanej atomówki to 3x koszt budowy i czas ok 100 lat. Tradycyjna węglowa to 2 lata a koszty małe.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie