Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa powstanie w Bełchatowie? Kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Amerykańska firma Westinghouse została partnerem przy budowie elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie. Ma to być pierwszy taki obiekt w Polsce, natomiast zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej powstać ma kolejna elektrownia, a pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Bełchatów i Pątnów koło Konina, w których obecnie działają kopalnie węgla brunatnego. W połowie listopada w Bełchatowie rozpoczną się warsztaty oraz kampania promujące atom w Polsce.Ministerstwo Klimatu i Środowiska 16 listopada w Bełchatowie organizuje warsztaty i kampanie pod hasłem „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”.Czytaj dalej
Amerykańska firma Westinghouse została partnerem przy budowie elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie. Ma to być pierwszy taki obiekt w Polsce, natomiast zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej powstać ma kolejna elektrownia, a pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Bełchatów i Pątnów koło Konina, w których obecnie działają kopalnie węgla brunatnego. W połowie listopada w Bełchatowie rozpoczną się warsztaty oraz kampania promujące atom w Polsce.Ministerstwo Klimatu i Środowiska 16 listopada w Bełchatowie organizuje warsztaty i kampanie pod hasłem „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”.Czytaj dalej Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Amerykańska firma Westinghouse została partnerem przy budowie elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie. Ma to być pierwszy taki obiekt w Polsce, natomiast zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej powstać ma kolejna elektrownia, a pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Bełchatów i Pątnów koło Konina, w których obecnie działają kopalnie węgla brunatnego. W połowie listopada w Bełchatowie rozpoczną się warsztaty oraz kampania promujące atom w Polsce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 16 listopada w Bełchatowie organizuje warsztaty i kampanie pod hasłem „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”. Warsztaty są skierowane do przedstawicieli samorządów, a podczas nich mowa będzie m.in. o dekarbonizacji sektora energetycznego oraz roli atomu w transformacji energetycznej kraju, wpływie elektrowni jądrowej na lokalny biznes, a także o atomie jako możliwości uzyskania taniej energii przez samorząd.

Plany budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Najprawdopodobniej w przyszłym roku zapadnie decyzja o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Kopalnia w Pątnowie ma zostać zamknięta w 2030 roku, natomiast bełchatowska w 2036. Nie wiadomo, czy będzie miało to znaczenie przy wyborze lokalizacji dla elektrowni atomowej.

W Lubiatowie-Kopalinie w grę wchodziły dwie technologie: amerykańska, która miałaby dostarczyć firma Westinghouse oraz koreańska, dzięki współpracy ze spółką KHNP (Korea Hydro and Nuclear Power). Okazuje się, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie właśnie Westinghouse, ale rząd szuka także sposobu, aby współpracować również z koreańską spółką. Zapowiedział kolejne rozmowy z partnerem koreańskim, a projekt miałby być równoległy do rządowego, choć odmienny.

Czym się różnią elektrownie atomowe od węglowych?

Jak tłumaczą Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz dr inż. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, budowa elektrowni jądrowej trwa średnio 10 lat. Podkreślają, że w Polsce jest miejsce dla kilku elektrowni jądrowych, a ich działanie jest zbliżone do konwencjonalnej elektrowni węglowej. W elektrowni jądrowej zużywa się paliwo na bazie uranu.

Różnią się źródłem ciepła, jakim jest reaktor oraz tym, że potrzebne są bardziej wydajne komponenty, które przetworzą więcej pary wodnej – mówi Maciej Lipka. - Reaktor działa jak piec podgrzewający wodę, powstaje para, która napędza turbiny generatorów do produkcji prądu.

Elektrownia atomowa to znacznie mniejsze zużycie paliwa.

Blok jądrowy przeciętnie zużywa cztery ciężarówki paliwa rocznie, natomiast elektrownia węglowa zużywa cztery wagony węgla na godzinę – wylicza dr inż. Paweł Gajda.

Czesi mają dwie elektrownie

Dwie elektrownie atomowe mają nasi południowi sąsiedzi – Czesi, którzy wybudowali je w Temelinie niedaleko Czeskich Budziejowic oraz w miejscowości Dukovany niedaleko miasta Trzebicz. Elektrownie oparte są na technologii rosyjskiej, która wcześniej – jako jedna z kilku - była brana pod uwagę w Polsce, ale od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest to nieaktualne.

Temeliński zakład dostarcza 20 proc. energii produkowanej rocznie w Czechach. Działają tu dwa reaktory WWER 1000, a moc każdego z nich wynosi 1055 megawatów. Zostały uruchomione w 2002 i 2003 roku, a budowa trwałą od 1987 roku. Początkowo miały tu powstać cztery bloki jądrowe, ale na razie są dwa, choć Czesi nie wykluczają, że będą to małe reaktory jądrowe, tzw. SMR.

Elektrownie atomowe są o wiele bardziej ekologiczne od elektrowni opartych na węglu i bardziej stabilne od odnawialnych źródeł energii, które ją wytwarzają, gdy świeci słońce lub wieje wiatr. W przypadku flauty czy pochmurnych dni, produkcja ustaje, natomiast elektrownia atomowa działa bez względu na warunki zewnętrzne. Okazuje się także, że elektrownie jądrowe emitują średnio 12 gram dwutlenku węgla na kilowatogodzinę prądu, co jest zbliżone do energetyki wiatrowej (11 gram) natomiast w przypadku paneli fotowoltaicznych jest to 40 gram.

Tańszy prąd z atomu

Prąd wyprodukowany w elektrowni atomowej jest tańszy: w Bełchatowie wyprodukowanie megawatogodziny prądu kosztuje ok. 530 zł, natomiast w elektrowni jądrowej w Finlandii to koszt ok. 200 zł. W Polsce mogłoby to być natomiast ok. 300 zł.
Maciej Lipka i Paweł Gajda podkreślają, że samorządy – dzięki „atomowej” inwestycji w danym rejonie – mogą zyskać źródło tańszego prądu. Elektrownia to także kilkanaście tysięcy miejsc pracy, zarówno w samym zakładzie jak i firmach współpracujących.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki